Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İyi Bir Telefon En Az Beş Bin Lirayken Birkaç Yıl Önce Aldığınız Telefonu İlk Günkü Hızına Kavuşturuyoruz!

189PAYLAŞIM

İstediğimiz fiyat ve özellikteki yeni telefonlar ateş pahası olduysa elimizdeki telefonların gücüne güç katacak bu öneriler imdada yetişiyor!

Birkaç yıl önce aldığımız telefonu yenilemek için ufak bir araştırma yapınca hem aradığımız özellikleri bulamıyoruz hem de istediğimiz özelliğe sahip telefonlar artık korkunç fiyatlara satılıyor.

Hâl böyle olunca beş altı bin lira bir telefona vermek yerine elimizdekiyle yetinmenin yollarını arıyoruz. Birkaç yıl önce aldığınız telefonunuzu vereceğimiz altın niteliğindeki tavsiyelerle gençleştirip en az bir yıl daha ömrünü uzatabilirsiniz desek? 

Hem iOS hem de Android için önerileri sunduk, herkes ihtiyacı olanı alsın, telefonlar canlansın. 😎

Öncelikle hepimizin bildiği ama uygulamayı ertelediği, hayati bir öneriyle başlıyoruz.

Hafızaları boşaltıyoruz. Bunu yaparken de seçiciliği azaltıyoruz.
Artık telefon ayarlarından ulaşılabilen verilerden de faydalanarak son 60 günde hiç açmadığımız uygulamaları siliyoruz. Meditasyon uygulamasını büyük hevesle indirdiniz ama bir gün yaparım diye hafızayı zorlamanın alemi yok.

Aynı şekilde uygulamaların kendi içlerinde tuttuğu dosyaları da temizliyoruz. Dinlediğiniz ama silmeyi unuttuğunuz şarkılar, podcastler...

WhatsApp gruplarında bir kez bakıp sonrasında geri dönmediğiniz videolar, fotoğraflar, mesajlar... Tüm bunlar telefonunuzun sırtınaki yükler. Bu 3 işlemi kısa sürede yaptıktan sonra telefonunuza binen yükün bir kısmını hafiflettik bile.

Telefonunuzu yeniden başlatın ama bu işlemin bir inceliği olacak. Google'da 'soft reset' araması yaparak yönetimini öğrenebilirsiniz.

Bu yeniden başlatma yöntemiyle ara sıra takılan, donan, hatalar veren telefonunuzun sistemi hiçbir dosya silinmeden yeniden başlayacak ve performansı otomatik olarak aratacak.

iOS işletim sistemine sahip telefonlar için örnek verecek olursak Güç tuşu ve Home tuşuna aynı anda basılı tutup Elma logosunu gördükten sonra tuşları bırakın, işlem tamamdır.

Telefonlar eskidikçe yaşanan sorunların büyük bir kısmı arkaplanda çalışıp duran uygulamalardan kaynaklanıyor.

Kullanmıyor olsanız bile hem data hem de enerji tüketen bu uygulamalar telefonunuzu yavaşlatmakla kalmıyor şarjının da kısa sürede tükenmesine yol açabiliyor. Bu can sıkıcı durumu çözmek için telefon ayarlarınızda 'Arkaplanda çalışan uygulamalar' sekmesine gidin.

Bu menü her telefonda farklı olduğundan bulmak için arama sekmesine 'Arkaplan' yazmanız yeterli.

Gün içinde kullanmadığınız, yersiz çalışan tüm uygulamaların arkaplan aktivitelerini sonlandırın. Böylece anlamsız anlarda gelen bildirim yükünden de kurtulacaksınız.

Bir taşla iki kuş!

Sıradaki iki öneri iOS kullanıcıları için: Telefonunuzun grafik performansını düşürün, hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

Ayarlar > Erişilebilirlik sekmesinden Hareketi Azalt kısmını aktive edin. Değişen tek şey bildirim ve bazı ifadelerin animasyonları olacak ama yine büyük bir yükü azaltmış olacaksınız. Bu iş için harcanan güç acil durumlarda size saniyeler kazandırsa da bazen bu ufak hızın bile önemi büyük.

Aynı ayarlardan Saydamlığı Azalt'ı da aktive edin.

Böylece görüntülerdeki katmanlar azalacak, yani siz bir menüye girdiğinizde arkaplan fotoğrafınız görünmeyecek yahut bazı uygulamalarda göze hitap eden 'saydam' detaylar ortadan kalkacak ama bunun yaratacağı pozitif etki hiç de azımsanmamalı.

Android kullanıcılarının daha fazla alternatifi olduğu iki öneriyle devam edelim.

Uygulamaların 'Lite' versiyonlarını bulun. Facebook, Twitter ve YouTube başta olmak üzere birçok uygulama artık belli özellikleri sunan ama telefonları yormayan uygulamalar yayınlıyor.
Böylece saniyelerce uygulamaların açılmasını beklemeyeceksiniz, işlerinizi daha hızlı halledeceksiniz. Tam da yeni bir telefondan bekleyeceğimiz bir özellik!

Hem görsel hem de performans devrimi olarak hızlı bir başlangıç uygulamasını (Launcher) tercih edin.

Telefonların kendi sistemlerinde yer alan Launcher'lar detaylı ve birçok detayı barındıran uygulamalar olsa da çoğunlukla bu özellikleri kullanmıyoruz bile. İhtiyacımız olan detayları bize hızlıca sunan Launcher'ları denemek gerekiyor.

İki örnek verelim, bağlantıların üzerine tıklayarak deneyebilirsiniz. Ayrıca onlarca iyi örneği de aramalarla bulabilirsiniz: İlki Lawnchair, ikincisi ise Nova Launcher.

Peki eski telefonlara can vermek için sizin önerileriniz neler? Paylaşın, uygulayalım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mefezorlu

xiaomi kullanıyorum fiyat performans olarak çok iyi öneririm

dreadknight

Galaxy note 3 kullanıyorum 6.senesi doldu sayılır kapitalist sisteme inat bozulmadan değistirmiycem telefonumu. Geçen yaz da dosyalarimi yedekleyip telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm zaten hiç bir sıkıntısı yok

memolimemolimem

ios home tusu dedigin anda biraktim okumayi.

jnx

Launcher dedi ve yaptığınız her şey çöp oldu. Launcherler çoğu tek başına geldiği doğru ama çoğu temel işlevler için bile yükleme yapıp daha fazla bellek,işlem gücü ve kapasite yer.

ordekkac

Gayet güzel öneriler, tabii başlık fotoğrafı pek uymamıştı ama olsun.

Görüş Bildir