İstanbul'a İki Yeni Orman Müjdesi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul'a İki Yeni Orman Müjdesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da bu yıl sonuna kadar toplam 5 milyon adet fidanın daha toprakla buluşacağını söyledi.

Vatandaşların rahat nefes alabilecekleri ve aileleriyle birlikte tabiatla iç içe olabilecekleri alanlar tesis etmek için yurt genelinde başlatılan şehir ormanları projesiyle İstanbul’a da 2 yeni şehir ormanı kurulacağını belirten Eroğlu, “Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 5 bin 200 dekar alana sahip Dünya Ormanı’nı kuruyoruz. Anadolu yakasında da Elmalı Gölü çevresindeki 8 bin 780 dekar alanda Asya Ormanı kurulması çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’a 2003’ten bugüne 18 bin 152 hektar alanda toplam 11 milyon 970 bin fidan dikildiğini söyledi. Vatandaşların rahat nefes alabilecekleri ve aileleriyle birlikte tabiatla iç içe olabilecekleri alanlar tesis etmek için başlatılan şehir ormanları projesiyle de 2 adet şehir ormanı kurulacağını belirten Eroğlu, “Bu şehir ormanlarının gayesi insanımızı modern şehir hayatının yoğun stresinden arındırmak, insanımızda çevre şuuru ve tabiat sevgisini canlandırmak, tarih şuurunu ve medeniyetimize aidiyet hislerini güçlendirmektir.” şeklinde konuştu. 2002 yılında 2 milyon 418 bin 600 dekar olan İstanbul’un orman alanının 2012 yılında 2 milyon 609 bin 910 dekara yükseltildiğini belirten Eroğlu, bunun İstanbul’un yüzölçümünün yüzde 49’una tekabül ettiğini bildirdi. Eroğlu, “Birçok Avrupa şehrinden daha yüksek bir orana sahip olan İstanbul’da yeşil alanların artırılması ve ağaçlandırma çalışmalarına bundan sonra da azami ölçüde ehemmiyet verilecektir.” ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir