İran'dan İtiraf: "Uçağı 'Yanlışlıkla' Düşürdük"

63PAYLAŞIM

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın "yanlışlıkla" füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. Olayla ilgili sorumluların yargılanacağı bildirildi. İran Dışişleri Bakanı Zarif, uçağın düşürülmesi nedeniyle özür diledi. 

Genelkurmay Başkanlığı, çarşamba günü düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Irak'taki üssüne yapılan füze saldırısının ardından atılan askeri adımların düşen uçağa etkisi olabileceği ihtimaline karşılık uzmanlardan oluşan bir heyet teşkil edildiği belirtildi. 

Açıklamada, ABD üslerine yapılan füze saldırısının ardından ABD savaş uçaklarının İran etrafındaki uçuşlarının arttığı ve ülkenin stratejik yerlerine saldırı yapılacağı bilgisinin savunma birimlerine ulaştığı belirtilerek, bunun üzerine birçok hedefin radarlarda görünmeye başladığı ve ülkenin hava savunma sisteminin de bu nedenle çok hassas bir duruma geldiği kaydedildi.

"Kasıtlı olmayarak hedef alındı"

Açıklamada yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, şunlar kaydedildi: 

"Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı'ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve açıklamada yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, şunlar kaydedildi: 

"Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı'ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır." 

Genelkurmay Başkanlığının ölenlerin ailelerinden özür dilediği açıklamada, "Bu tür insani hataların bir daha tekrarlanmaması güvencesi veriyoruz. Sorumlular hakkında da yasal işlem yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Zarif özür diledi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının "yanlışlıkla" düşürülmesi nedeniyle özür diledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani: "Bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalı"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hava savunma sistemi tarafından "yanlışlıkla" düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağıyla ilgili, "Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: "Resmi özür ve tazminat bekliyoruz"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medya hesabından Ukrayna uçağının hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla vurulduğu yönünde İran'dan yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

İran’dan resmi bir özür beklediklerini kaydeden Zelenskiy, “Ukrayna, suçun tam olarak kabul edilmesinde ısrar ediyor. İran’dan sorumluları adalete teslim etmesini, cesetleri iade etmesini, tazminat ödemesini ve resmi özür dilemesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, soruşturmanın gecikmesiz ve engelsiz olarak eksiksiz ve açık bir şekilde devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Kanada İran’a karşı uluslararası çalışma grubu kurdu

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne yaptığı açıklamada, İran tarafından düşürülen yolcu uçağıyla ilgili tam ve kapsamlı bir soruşturma için İran rejimine baskı yapmak üzere uluslararası bir çalışma grubu oluşturulduğunu belirtti.

Bakan Champagne, grubun İngiltere, İsveç, Ukrayna, Kanada ve Afganistan dahil düşürülen uçakta vatandaşları olan ülkelerin temsilcilerinden oluşacağını söyledi. Fransız Bakan,rupta uçakta vatandaşları olmasına rağmen İran'ın bulunmayacağını kaydetti. 

Öte yandan İran’da düşürülen yolcu uçağında, daha önce 63 olarak açıklanan Kanada pasaportu taşıyan kişi sayısı, Bakan Champagne tarafından 57 olarak güncellendi.

Kara kutu Fransa'ya gönderiliyor

İran resmi ajansı IRNA'ya konuşan İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer, Ukrayna uçağının kara kutusunun Fransa'ya gönderileceğini açıkladı. Düşürülen uçağın kara kutusunun hafızasını okumak için İran'da yeterli imkanların bulunmadığını aktaran Rızayifer, "Kanada, Fransa ve ABD gibi ülkelerden kara kutudaki bilgilerin indirilmesi için gerekli yazılım donanımları İran'a göndermelerini talep ettik ancak bu ülkeler İran'ın teklifini reddetti." dedi.

Bunun üzerine kara kutunun dünyadaki tarafsız ve saygın laboratuvarlardan birinde okunması için Ukrayna, İsveç, İngiltere, Kanada ve ABD gibi ülkelere gönderilmesine karar verildiğini belirten Rızayifer, "Son olarak kara kutunun Fransa'da okunmasına karar verildi. Bu beş ülke de kara kutunun kodlarının Fransa'da çözülmesine onay verdi." ifadelerini kullandı.

176 kişi hayatını kaybetmişti

İran'da Ukrayna Havayollarına Ait Yolcu Uçağı Düştü: 176 Kişi Hayatını Kaybetti - onedio.com
İran'da Ukrayna Havayollarına Ait Yolcu Uçağı Düştü: 176 Kişi Hayatını Kaybetti - onedio.com

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Trump işaret etmişti

Trump: 'İran'daki Yolcu Uçağı Vurulmuş Olabilir' - onedio.com
Trump: 'İran'daki Yolcu Uçağı Vurulmuş Olabilir' - onedio.com

ABD'li Newsweek dergisi ABD'li ve Iraklı istihbarat yetkilerine dayandırdığı haberinde Ukrayna Hava Yolları uçağının İran tarafından yanlışlıkla vurulduğunu yazmıştı. Ardından açıklama yapan ABD Başkanı Trump da, uçağın düşmesi konusunda şüpheler taşıdığını belirterek, İran tarafından yanlışlıkla vurulmuş olabileceğine işaret etmişti. 

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer, uçağın pilot havalimanına dönmeye çalıştığı sırada düştüğünü, dolayısıyla "füzeyle vuruldu" iddiasının doğru olmadığını belirtmişti.

Trudeau "elimizde kanıtlar var" demişti

Kanada Başbakanı Trudeau: 'Ukrayna Uçağının İran Füzesiyle Düşürüldüğüne Dair Elimizde Kanıtlar Var' - onedio.com
Kanada Başbakanı Trudeau: 'Ukrayna Uçağının İran Füzesiyle Düşürüldüğüne Dair Elimizde Kanıtlar Var' - onedio.com

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bir adım daha ileri giderek, ellerinde uçağın İran tarafından düşürüldüğüne dair kanıtlar olduğunu bildirmişti. Benzer bir açıklama İngiltere Başbakanı Johnson tarafından da yapılmıştı. New York Times gazetesi ise uçağın vurulma anı olduğunu belirttiği görüntüleri paylaşmıştı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir