Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Psikolojisini Sevenlere: Kanıtlara, Belgelere Rağmen Israrla Yanlışı Savunma Durumu

 > -

Belli fikirlerin peşine düşmüş, ne söylenirse söylensin fikirlerinden vazgeçmeyen insanlar var mı çevrenizde?

Önüne konulan düşünceleri sorgulamadan ya da araştırmadan olduğu gibi kabul eden insanlar hani.

Birçokları tarafından bağnazlıkla suçlanan, sabit fikirli insanlar.

Bir görüşe sıkı sıkıya bağlı olan; kısaca boş gelmiş, boş giden insanlar.

''Bağnazın kafası göz bebeği gibidir; ne kadar aydınlık olursa o kadar küçülür.''

demiş zamanında Amerikalı ünlü hukukçu Oliver Wendell Holmes. Bilgiden, araştırmadan ve sorgulamadan uzak zihinler; cehaletten beslenen bir var oluş. 

Yaşama tutunuş noktası, etraf ne düşünür olanlar.

Backfire Effect, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, ne kadar kanıt sunulursa sunulsun bir düşünceyi savunan insanları, o düşünceden vazgeçiremeyeceğinizi ortaya koyan psikoloji teorisi.

Son günlerde sosyal medyada yaşanan bütün atışmaların, tartışmaların neden bir uzlaşıyla bitemediğini, tarafların atışmaya devam edip, iki tarafın da bir turlu neden ikna edilemediğini de açıklıyor.

Nyhan ve Reifler isimli iki psikolog, 2006 yılında yaptıkları çalışmada karşıt politik görüşleri destekleyen uydurma makaleler hazırlamışlar.

Makaleler toplumda genellikle yanlış bilinen görüşleri savunur şekilde yazılmış. Denekler uydurma makaleyi okur okumaz, hemen karşıt görüşü savunan gerçek makale verilmiş.

Tamamen uydurma olan bir makalede, Irak’ta nükleer silahlar bulunduğu yazarken, arkasından hemen verilen gerçek makalede Irak’ta nükleer silaha rastlanmadığı yazıyormuş.

Savaş yanlısı olanlar tahmin edilebileceği gibi ilk makaledeki iddiaları kabul edip ikincidekileri reddetmişler.

Ama işin asıl ilginç yani, ikinci ve doğru makaleyi okuyunca yanlış düşüncelerine daha da sarılıp bu makaleyi de okuduktan sonra Irak’ta nükleer silah olduğundan iyice emin olduklarını söylemişler.

Konuyla ilgili pek çok araştırma ve deneylerde görülmüş ki insan eğer bir düşünceye bağlıysa, karşısındaki isterse en sağlam kanıtlarla gelsin o kanıtları reddedip kendi düşüncesine daha canhıraş sarılıyormuş...

Velhasıl, insanların kendi inançlarının tutarsız yönlerinin açığa çıkmasıyla inançlarına daha fazla sahip çıkmaları durumuna deniliyor Backfire Effect diye.

Doğru ve geçerli kanıtlar sunulmasına rağmen, resmi gazeteye dahi inanmayan bu kişi, Backfire Effect'e güzel bir örnek olabilir..

Karşınızdaki sabit fikirli insanları ikna etmek için yapılmış bir psikoloji deneyi:

Psikolojiyi Bilimsel Deneylerle Harmanlamayı Sevenlere: Karşındaki İnsanı İkna Etmenin Psikolojisi - onedio.com
Psikolojiyi Bilimsel Deneylerle Harmanlamayı Sevenlere: Karşındaki İnsanı İkna Etmenin Psikolojisi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ramiz-melikov

bu kadar aciklamaya gerek yoktu ya/ Amcanin vidosunu koyup backfire effect yazsan anlardik :D

logicaldoor

Bu aslında insanların egolarını korumak amacıyla yaptığı bir eylem. Yere düşen birinin kalktıktan sonra yeri ayağıyla yoklaması, ayakkabısına bakması vs. gibi. Yani ben aslında gayet yürüyebiliyorum ama yerde bir sorun var mesajı vermek için. Siyaseten de yapılan bir hatadır bu. Zira o insanların çoğu aptal yerine konduklarını anladılar zaten. Ama bunu onlara doğrudan söylediğinizde önlerine koyduğunuz iki seçenekten birisi aptal olduklarını kabul etmek, diğeri de kendileri gibi olan diğer insanlarla kenetlenip egolarını savunmak olur. Görüldüğü üzere her zaman ikinci seçenek seçilir...

cakma-trakyali

kimi gömüyoruz buraya :)

mecikkarpitraydir

Kanıtlarla belgelerle gelinmesine rağmen kendi görüşünde ısrar sebebi: 1- Öteki görüşe içinde inansan da inada bindirmek için inkar etmek 2- inanmıyorsan ve inanmamışsan karşı görüşü savunan kanıtların doğruluğuna güvenmemek, şüphecilik ( ne biliyon yalan yanlışı kanıt diye yutturuyosa?)

Gizli Kullanıcı

300+1 ADAM! Milyonlara karşı savaşa giderken Arkadyalılar ile karsilastiklarinda ...-SPARTALILAR SİZİN MESLEĞİNİZ NEDİR? Sorusuna HAU HAU HAU (3 defa) demeleri felan vs iste. Ama bu amca onlara da bedel ;Ddd 😂😂😃

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrakSavaş
Görüş Bildir