Güzel Olacağım Derken Kötü Sonuçlara Sebep Olmayın: Evdeki Malzemelerle Hazırlanan Maskeler Zararlı mı?

52PAYLAŞIM

Evde güzelleşmenin bu yanı da dikkate alınmalı.

Pek çok insan doğal malzemelerden kendi güzellik karışımlarını hazırlıyor.

Hem ekonomik, hem pratik. İçinde ne olduğunu bilince ve malzemeler doğal olunca içimiz rahat ediyor. Genellikle cilt ve saçlara maske yapmak için; kimi zaman da saç dökülmesini, istenmeyen tüyleri azaltmak için doğal karışımlar hazırlıyoruz. Kimi zaman doğal makyaj malzemeleri de evde yapılabiliyor.

Özellikle sürekli evde olduğumuz karantina döneminde çoğumuz bu tür şeylere yoğunlaştık.

Vakit bol olunca bakım yapmaya ve değişik karışımlar denemeye de fırsatımız oldu. Zaten aldığımız, evde duran ama kullanılmayan malzemeleri denedik, internetten yeni tarifler bulduk.

Ancak uzmanlara göre aslında yapılan bu karışımların yarardan çok zararı olabilir.

Neredeyse kimse doğal malzemeler, bitkiler, kimya, dermatoloji konusunda ileri derecede uzman değil. Bir malzemeyi kullanırken kar zarar hesabını iyi yapamıyoruz.

Öte yandan insanlar binlerce yıldır çeşitli malzemeleri kendileri karıştırarak güzellik malzemeleri üretiyor, demek ki yararları zararından fazla.

Elbette her şeyin hesaplanarak eklendiği paketli ürünlerin tarihi çok daha yeni. Doğal maskeleri kullanmaya, mutfaktaki malzemeleri karıştırmaya devam edebilirsiniz. Ancak kullandığınızın ne olduğunu bilmek şartıyla.

Kullanımı riskli olan ürünlerden bahsedelim.

Limon, sirke, karbonat gibi şeylerin yüze ve saça direkt uygulanması zararlı olabilir. Cildi ve saçı aşırı derecede kurutabilen bu maddelerin kullanılacağı zaman çok çok az miktarlarda, başka malzemelere karıştırılması gerekir. Limon ve sirke asitli yapısıyla ciltte yanıklara sebep olabilir, güneş lekelerinin önünü açabilir.

Bu maddeler diş ve tırnak için de zararlı olabilir.

Diş ve tırnak beyazlatmada da limon, karbonat gibi malzemeler kullanılıyor. Sürekli kullanımda diş minesini aşındırıp daha kötü sonuçlara sebep olabilirsiniz. Tırnaklar için de nadiren kullanılması, eğer sert yapılı tırnaklarınız varsa sorun olmaz ama düzenli kullanım tırnakları inceltip kırılmalarını kolaylaştırabilir.

Son yılların en popüler doğal malzemesi hindistan cevizi yağının çok da masum olmadığını öğrenmek şaşırtıcı.

Makyaj çıkarmadan cilt nemlendirmeye, saç bakımına kadar pek çok alanda kullanılan ve hafif yapısıyla en sevilen yağ olan hindistan cevizi yağı ciltte irritasyon yapabilir. Göz makyajını çıkarmak için hassas olan göz çevresine uygulandığında ciltte komedon ve yağ bezesi oluşumunu tetikleyebilir. Sivilceye yatkın bir cildiniz varsa direkt uygulamamanız tavsiye edilir.

Saçta da çok popüler olsa da, sık kullanımı yarardan çok zarar getirebilir.

Hindistan cevizi yağı protein açısından zengin bir yağdır. Saç tellerini güçlendirir ve ince tellerde geçici bir kalınlaşma, yoğunlaşma hissi verir. Ancak protein saçları kurutur ve saç tellerinin kolayca kırılmasına, kopmasına neden olabilir. Hindistan cevizi yağının saçta belli aralıklarla ve az miktarda kullanılması daha iyi olacaktır.

Saç dökülmesine karşı, bakım amaçlı kullanılan yağ karışımlarını çok sık yapmamak lazım.

Saç diplerine uygulanan susam yağı, zeytin yağı gibi yoğun yağlar saç köklerinde tıkanmaya sebep olarak dökülmeyi artırabilir. Saç derisini yoğun yağlarla tıkamamak gerek. Elbette arada uygulanabilir ama en iyisi saçın kendi doğal yağlarını oluşturmasına izin vermek ve bu yağın kalitesini içten desteklemektir, saç derisine badem yağı sürmek yerine badem yemek gibi.

Adı yağ olan her yağın zararsız olduğunu düşünmemek, yakıcı yağları tanımak lazım.

Çam terebentin yağı, çilek yağı, tarçın yağı, anason yağı, kekik yağı, nane yağıgibi yağlar yakıcıdır. Cilde ve saça direkt olarak uygulanmamalı; karışımların içine de damla damla eklenmelidir. Örneğin tarçın yağının dudakları büyütmesi yakıcılığı sebebiyle gerçekleşir; onun yerine acı biber sürünce de aynı geçici etkiyi yakalarsınız. Bu tür etkiler için bu yağların kullanılmaması önerilir.

Bu kadar şeyin kafanızı karıştırması çok normal.

Evde yine kendi bakım karışımlarınızı hazırlayabilirsiniz. Sadece uygulama öncesi kolunuzun içine bir parça sürüp beklerseniz kaşınma, kızarıklık gibi sorunlar yaşayıp yaşamayacağınızı görmüş olursunuz. Her şeyin aşırısı zarar olduğu için bu tür bakımları geniş zamana yaymakta ve ürünleri eklerken elinizi korkak alıştırmakta fayda var.

Bu içeriklere de göz atmayı unutmayın;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir