Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gururumuz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Çok Bilinmeyen 11 Teknolojik Silahı

6.6bPAYLAŞIM

Geçmişe nazaran özellikle son yıllarda yapılan çeşitli Ar-Ge çalışmaları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknolojik silah gücü günden güne arttırılmakta . Biz de o dikkat çeken teknolojik silahlardan bazılarını sizlere tanıtmak istedik.

1. TAI TF-X

TUSAŞ TF-X veya TAI TF-X, TUSAŞ tarafından şekillendirilen Türkiye'nin 2020'li yıllarda seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı jet eğitim uçağı ve muharip uçak tasarım ve üretim projesidir.

5. Nesil savaş uçakları sınıfında, sahip olacağı aviyoniklerle ve radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilecek, radarda düşük görünürlüklü bir gövde tasarımına sahip olması amaçlanan TF-X olarak adlandırılan uçağın 2011 yılı itibariyle TUSAŞ tarafından kavramsal tasarım aşaması başlatılmış olup kavramsal tasarım çalışmaları 2013 yılı içerisinde tamamlandı.

Kaynak

2. TOROS 230/260

Yurt içinde orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi geliştirilmesi projesidir. En uzun menzilleri 65 ve 110 km olan iki adet roket, bunları fırlatacak silah sistemi ve bu çalışmalara temel teşkil eden çok kritik teknolojiler geliştirilmiştir. Halen yürütülmekte olan çalışmalarda fırlatıcı araç prototip üretimi gerçekleştirilmektedir. Tamamen ulusal mühendislik ürünü olan TOROS, dünyanın en iyi topçu roketi sistemleri arasında yer almaktadır. Gelişmeye açık olan ve ihracat potansiyeli bulunan TOROS projesinde geliştirilen teknolojiler ve edinilen birikim ile daha önceden hayal bile edilemeyen projelerin önünü açarak, çok karmaşık sistem ve teknoloji projelerinin yurt içinde başarı ile gerçekleştirilebileceği kanıtlanmıştır. Proje kapsamında, çok sayıda alt sistem yer denemesi ve sistem uçuş denemesi gerçekleştirilmiş ve tüm denemeler başarı ile sonuçlanmıştır.

Kaynak

3. ATEŞKES

HAVELSAN, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonunda ATEŞKES adı verilen Keskin Nişancı Tespit Sistemi geliştirdi. Sistemde 8 mikrofon kullanılıyor. Bu mikrofonlardan alınan veriler üzerinde, yoğun sinyal işleme algoritmaları çalışıyor.

ATEŞKES'le, keskin nişancı tüfeğinde merminin namludan çıkarken oluşturduğu ses dalgaları ve merminin hedefe giderken oluşturduğu şok dalgaları algılanarak merminin geliş yönü ve ateş kaynağının konumu yüksek doğrulukla tespit edilebiliyor. Şok dalgaları ve namlu sesinin birlikte kullanılması hassas konum belirlemede kritik rol oynuyor. Sistem sayesinde 24 saat dinleme yapılarak silahı kullanan kişinin yönü ve yeri belirlenebiliyor. Böylece karşı sistemler kısa süre içerisinde o bölgeye yönlendirilerek tesisin güvenliği sağlanabiliyor.

Kaynak

4. HİSAR Füzeleri

HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına ve değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak

5. SAPAN

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ilk milli elektro manyetik silah Sapan, sadece enerji kullanarak barutsuz mermi atabiliyor. Elektro manyetik enerji sayesinde mermiler, sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabiliyor. Sapan'ın testleri 2014 yılında yapılırken ilk prototip üretimi de tamamlandı. Dünyada elektro manyetik top teknolojisini üretebilen sadece iki firma bulunuyor. 

Kaynak

6. MIZRAK

TSK’nın zırh delici tanksavar ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirildi. Orta menzilli (OMTAS) ve uzun menzilli (UMTAS) füzeleri Mızrak-O ve Mızrak-U olarak adlandırıldı. Mızrak-U 8 kilometre, Mızrak-O ise 500 metre menzile sahip bulunuyor. Gündüz ve gece, tüm hava koşullarında ateşlenebiliyor. Mızrak füzeleri ATAK T-129 helikopterlerine entegre edilecek.

Kaynak

7. MC 28 SA

Özel polimer gövdeye sahip olan MC 28 SA, modern silahlarda mevcut olan emniyet sistemine de sahip. Sonradan entegre edilebilmesi ile kendi alanında dünyada bir ilk olan tabancanın emniyet mandalları da opsiyonel.

Bunların yanı sıra MC 28 SA, gövde ve şarjör grubu aynı kalacak şekilde 9 milimetreden 40 kalibreye geçiş yaparak yine kendi alanında dünyada bir ilki başarmakta.

Kaynak

8. SOM Seyir Füzesi

SOM Seyir Füzesi, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, üretimi ise ROKETSAN tarafından yapılan yüksek kesinlikli, kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen yeni nesil bir seyir füzesidir. 2006'dan beri tasarlanan füze, Türkiye'nin yerli imkanları ile, kuş-bakışı 180 km uzaklıktaki sabit ve hareketli hedefleri vurmak için ürettiği ilk füzedir. İlk versiyonunda 230 kg harp başlığına sahip olan toplamda 600 kg ağırlığındaki füze, tüm hava şartlarında görev yapabiliyor.

Kaynak

9. ALTAY

ALTAY Türkiye’nin özgün tasarım ürünü üçüncü nesil+ ana muharebe tankıdır.

Türkiye’nin en büyük kara platform projesi kapsamında geliştirilen ALTAY, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gelecek ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır.

Son teknolojiyi kullanan ALTAY artılmış bekaa kabiliyeti, hareket kabiliyeti ve atış gücüne sahiptir.

Altay tankı seri üretimi için zaman çizelgesine de yer verildi. Buna göre, şirket seçimi 2017’de yapılarak sözleşme imzalanacak. 2018-2019’da üretim hattı ve kalifikasyon testleri tamamlanacak. 2020’de ise 15 adet, 2021’de 20 adet tank üretilecek.

Kaynak

10. Nüfuz Edici Bomba

Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. Nüfuz Edici Bomba (NEB) testlerde hedefleri başarıyla vurarak, yapay veya mağara gibi doğal sığınakları yok edebiliyor. 2,5 metre boyunda 870 kilogram ağırlığındaki bomba, TSK envanterindeki savaş uçaklarının tümüne takılabiliyor. Bombanın seri üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tesislerinde yapılıyor.

Kaynak

11. CENKER Projesi

ASELSAN'ın tanıttığı CENKER projesiyle birlikte Türk askeri giyilebilir bilgisayar, akıllı gözlük ve saat kullanarak bu görüntüye kavuşacak!

Çakar almaz tüfek dönemi bitti ‘Google glass Mehmetçik’ kıtada. Türk Ordusu kabuk değiştiriyor. Türk askeri bu yıldan itibaren gittikçe teknolojik birliklerden oluşacak. Bunun için başlatılan ve IDEF 15’te bitmiş hali ilk kez tanıtılan ASELSAN’ın ‘CENKER Takın ve Tek-Er Komuta Kontrol Sistemi’ TSK’yı öne geçirecek.

İlk etapta Özel Kuvvetler için düşünülen sistemin yakın gelecekte piyade birliklerinden başlayarak arazide görev yapan tüm birimlerde kullanılması planlanıyor.

Diz ve dirsek koruma kullanan geleceğin Türk askerinin silahı ise NATO’nun 42 ağırlaştırılmış testini dünyada geçen tek silah olan MKE’nin ürettiği yeni nesil piyade tüfeği MPT-76 olacak.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilal-inceoglu

aselsana sesleniyorum eğer sapan teknolojik ürünün kola uyarlanabilir ve taşınabilir bir prototipini yaparsanız askerlerimiz cenker ve kol sapanlarıyla daha avantajlı ve güçlü olur bu vatan ve mehmetçik için daha iyi olur

alptug-bayra

Fırtına obüsüne ne oldu? Neden yazmadınız?

mmurat

Reis sağolsun.. yol yaptı, köprü yaptı dışında birşey söylemeyenler bunları görmezden gelmesinler, bu gösterilenler yapılanların yarısı bile değil, bunlar başlangıç..

bitengri7

Yıl oldu 2017 insanlar hala yüksek teknolojili askeri sanayi ürünlerinin %100 yerli olmasını bekliyor. Acaba ABD'lilerde ''F35'i 8 ülke (TR dahil olmak üzere) üretiyoruz bundan bahsetsenize diye yorum yapanlar var mıdır? :))) Ki kaldı ki Altay motoru Ukrayna'dan alınıyor ve Türkiye'de üretilecek. Ha diyorsan ki neden kendi motorumuz yok, yapması 10-15 yıl sürüyor ve TSK acil ihtiyaçtan ötürü Türkiyede üretilecek yabancı motor arıyor bunun yarı sıra zaten kendi motorumuzu (TÜMOSAN) üretme çalışmaları sürüyor . Bu denli yüksek teknolojik ürünleri tek başına üretemezsiniz, daha doğrusu üretirseniz ama maliyeti çok olur. Bunun yerine ülkeler ortak oluyor. Misal uçak projemize İngiltere ortak oldu, Pakistan ve birkaç ülkede ortak olmak istiyor. Yazılımı ben yaparım diyor Türkiye, motor benden diyor İngiltere, tasarım birlikte yaparız, parçalarıda ben üretirim diyor Pakistan ve birkaç ülke daha. İşler böyle yürüyor. Yoksa ABD'nin 5. nesil savaş uçağının parçalarını ABD üretemediği için biz üretip projeye ortak olmadık, herkes ipin bi ucundan tutup maliyeti düşürüyor ve zaman kazanıyor, annnadın?

bitengri7

Ha birde 'biz savaş uçağı üretemeyiz' diyenler beni öyle üzüyor ki... Osmanlının son zamanlarında başlayan savaş ve toprak kaybetme, ekonominin çökmesi, 2000'li yıllara kadar çekilen fakirlik gençleri dahi etkilemiş, genlerimizle oynamış. Özgüven sıfır, ABD; Dream, dream bigger, You can do it If you dream der bizde yaaaa uçah işi tıss hacum yaww deriz. Atatürk yaşasa onedio girip şu alttaki yorumları okusa kafayı yerdi. Adam ezilen halkımızı tekrar özgüvenle doldurmak için çok çabaladı ama yetmemiş. ''muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur''

Gizli Kullanıcı

Uçak olayı tıs da... Askerliğe dair anladığım en iyi şey tanksavar silahlar. Ve umtas projesi gayet de gerçekleşebilir. Zaten Abd Nato'daki müttefiklerine bile satmaya kıyamadığı biricik javelin'ini Pyd'ye beleş verirken bizim hâlâ ikinci nesil tanksavar silahlar kullanmamız saçma kaçıyor. Umarım Umtaslarda at-unut teknolıjisi de olur-olmalı.

Görüş Bildir