Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçmişimizi Keşfetmeye Devam: İnsanoğlunun En Yeni Akrabası Olan Homo Naledi

 > -
Abone ol

Güney Afrika'da paleontologları şok eden, modern insan ve insansı maymun özelliklerine sahip yeni bir tür keşfedildi: Homo naledi.

Güney Afrika'da yerin 100 metre altında Rising Star Mağarası'nda yeni bir insan türüne ait kemikler ortaya çıktı.

Araştırmalarda paleontologlardan alınan bilgiye göre ilkel zamanlara ait çukurlarda 1500 kemiğe, 15'den fazla ölmüş bireye rastlandı.

Kalıntılar bebek, genç ve yaşlı bireylere ait.

Paleontolog Lee Berger önderliğindeki ekip bu yeni türe yerel dilde "yıldız adam" anlamına gelen Homo naledi adını verdi.

Berger, 10 Eylül perşembe sabahı yeni keşfi dünyaya duyurdu.

Berger ve ekibi modern insan kökeninin, benzer özelliklere sahip olduğu için Homo naledi olabileceğini söyledi.

Araştırmalara göre Homo naledi, modern insan gibi yürüyerek hareket edebiliyor ve bunun için özelleşmiş uzun bacaklara sahipti. Aynı zamanda insansı maymunlar gibi uzun kolları ve kavisli parmaklarıyla ağaçlara tırmanabiliyordu. Fiziksel olarak ise geniş bir göğüse, insansı maymunlara benzeyen omuzlara sahipti. Yetişkinlerinin ağırlığı ise 40 ile 55 kilo arasında değişkenlik gösterdi. Fiziksel özellikleri hakkında bildiğimiz bir diğer şey ise boylarının 1.50 civarlarında olması.

Beyinleri, yaklaşık portakal büyüklüğünde. Bu da modern insan beynine kıyasla üçte bir boyutunda olduğu anlamına geliyor.

Bu durum araştırmacıları oldukça şaşırttı. Derin, karanlık mağaralarda yaşama, ölülerini dikkatlice gömme ve cenaze töreni yapma özelliği için daha gelişmiş bir beyne sahip olmak gerektiği günümüzde kabul gören bir anlayıştı.

Ayrıca ilgi çeken bir diğer ayrıntı ise bu kemiklerin bulunduğu yerin, ateşin ilk olarak kullanıldığı alan olarak kabul edilen yere de çok yakın olması.

Kemiklerin bulunduğu mağaranın yer yer 17-18 cm’e kadar darlaşmasına rağmen bu bölgede yürüme yollarına rastlanması, araştırmacıların aklına burada yaşayan Homo naledi’lerin ateşe ulaşmak amacı ile bu yolları kullanabileceğini düşünmelerine sebep oldu.

Diğer araştırmacılara göre Homo naledi fosilleri diğer bir insan türü olan Homo erectus'larla daha yakın akraba.

Diğer araştırmacılara göre Homo naledi fosilleri diğer bir insan türü olan Homo erectus'larla daha yakın akraba.
Diğer araştırmacılara göre Homo naledi fosilleri diğer bir insan türü olan Homo erectus'larla daha yakın akraba.

Homo erectus 1.5 milyon yıl önce Güney Asya'da yaşamış modern insan öncüsü kabul edilen bir tür. Araştımacılar Homo naledi türünün, Homo erectus'un Afrika kıtasındaki temsilcileri olabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar, bu yeni insan türünün soy ağacında yerini bulması amacıyla hızlıca yaşını hesaplamaya başladılar.

Berger, günümüzden on binlerce yıl öncesinde 2.8 milyon yıl boyunca yaşadıklarını öne sürdü.

Kemiklerin yaşı ilerleyen dönemlerde radyokarbon yöntemiyle hesaplanmaya çalışılacak. Fakat bu, yeni tartışmalara yol açabilir. Çünkü radyokarbon yöntemi bazı kemiklerin yok olmasına sebep olabilir. Bu nedenle yeni bir radyokarbon tekniği uygulayacak olan ekip daha verimli sonuçlar almaya çalışacak.

Homo naledi'nin yaşı hesaplandığında insan soy ağacında yeri belirlenebilecek.

Bilim adamlarının tahminine göre yaşı belirlendiğinde insan türünün soy ağacında Homo erectus ile Homo sapiens yer alacak ve keşfedilmiş 13. insan türü olacak. 

Burada kısa bir bilgi vermemizde yarar var. Homo, biyolojik açıdan insan cinsinin genel adı olarak geçer. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda 12 insan türü çeşitli bölgelerde bulunmuştu. Bu insan türleri;

H. habilis, H. erectus, H. rudolfensis, H. georgicus, H. ergaster, H. antecessor, H. cepranensis, H. heidelbergensis, H. neanderthalensis, H. rhodesiensis, H. sapiens, H. floresiensis olarak sıralanır.

Günümüze kadar bu türlerden bize en yakın akraba olanlar Homo neanderthlensis ile Homo erectus olarak bilinmekteydi. Fakat bu net bir biçimde soy ağacımızı belirleyemiyordu.

Bu yeni türün keşfi, kendi evrimimizdeki ara formları bulmamız açısından birçok soru işaretini ortadan kaldırabilecek ve kendi geçmişimizi daha net bir şekilde sağlayabilecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quantum

Yaratıcı Allah'a inananlar ve inanmayanlar. Şimdi bu iki gruptan inananlar, Allah'a ibadet ediyor, ahirete inanıyor ve ahirette kurtuluşu için çabalıyor. Bu dünyanın bazı zevklerinden de kendini mahrum bırakıyor. Ve bu şekilde ölüyor. Eğer ahiret diye birşey varsa yaratıcıya inananlar diğer dünyada kazanıyor. Eğer ahiret diye birşey yoksa yine birşey olmuyor ve yok olup gidiyor bu inananlar. Kayıpları yok. Gelelim inanmayanlara. Bu dünyada hiçbir şekilde Allah'ın emirlerini yerine getirmiyorlar, zevkü sefa içinde yaşayıp günlerini gün ediyorlar. Ve bu arkadaşlar da gün gelip ölüyorlar. Eğer ahiret yoksa yine bunlar da yok olup gidiyor kayıp yok. Ama ya ahiret varsa??? İşte o zaman inanmayanların durumu vahim. İnsanoğlu akılla donatılmış bir yaratık. Sadece küçük bir kaç fikir kırıntısı bile Yüce Yaratıcıya inanmaya sevk ediyor.

zubuk

bırak bu işleri. cennette hurilerle takılmak için iman ediyorsunuz. ahlaka gel.

therewasauser

Lan mq yeter artık. okuyun artık lan okuyun azcık deneyin malllar merak etmeyin bişey olmuyor korkmayın allah çarpmıyor lan yeter ya

quantum

Evrimi savunabilirsin, saygı duyuyoruz. Fikrini görüşünü belirtebilirsin ama Yaratılışa inananlarla ve Yaratanla dalga geçmek de neyin nesi? Bu kadar mı alçaldınız. Ben evrime inanmadığım halde inananlara saygı duyuyorum, hakaret etmiyorum. Ama ya sen?

adnan-akgul

Bu arada hayatında bir tane primat görmemiş, primatları iki fotoğraftan bir belgeselden duyabilmiş sevgili yurdum insanının 'primat' kelimesini cümle içinde kullanma cesaretine hayran kalmış bulunmaktayım. Aynı şekilde sevgili Editör bozuntusunun yorumlarımı silme gayretini ayakta alkışlıyorum.

adnan-akgul

DEVEM : Modern bilim! şu ana kadar neden bir tane araform bulamadı (hayvandan insana geçiş anında arada olan hayvan-insan karışımı), Bütün bunları okudun, araştırdın sonrada kalkıp buradan cahil cahil tavsiye vermeye başladın öylemi. Entellektüel olacağım diye iki kelimeyi yanyana yazınca cümle oluşturdum zannediyorsun. Mal mal okuma git makyajını tazele akşama dışarı çıkıp fink atacaksın. Dini kitapmış, senin dinini yesinler :)

firat-aydin5

Araform - sen bir araformsun. precamrian donemi canlilarina bak, tamami araform. Ne bir surungen Ne bir memeli Ne bir kus Bazen hepsi...

firat-aydin5

eger araform diye yari ayi yari balina yari maymun yari kurgaba bir canli ararsan - kolay gelsin. bu arada karbon ondort testi ile ilgili bir sey soyleyim. 50.000 yila kadar done verir. ilk memeliler 55-65 MILYON yil once gorulmeye baslandi. bilim adamlarinin pekcok radyoaktif tarihlendirme metodlari vardir.

adnan-akgul

Al işte araform gelmiş, hoş gelmiş. Aslında sevgili Fırat sen ki 'sen bir araformsun' dedin ya işte o dakika bu bilimsel tartışmanın orta yerini sıvamış bulundun. A benim biyoloji engellim, 'eğer araform diye şöyle böyle bir şey arıyorsan kolay gelsin' deyip orta yere laf salatası atacaksan git cehaletini kendi başına yaşa. Evrim teorisinin temeli zaten o araform ile bağlantılı. Adam Homo Naledi buldum diye neden bas bas bağırıyor zannediyorsun şapşik.

adnan-akgul

Henüz onedio paylaşımının mantık değerini anlamamış bana mantık kuruyor mantıksız. Bu arada carbon14 testi daha önceki paylaşımımda tuzak cevaptı hemen atlamışsın :) 50.000 yıla kadar done veren bir testte 4.5 Milyar yıl ötesinin tek hücreli bir yaşamdan başladığını iddia eden bağnazlarla seni aynı odada başbaşa bırakıyorum. Bana Amino Asit falan filan feşmekan diye yalan dolan iki kelime yazsan seni ciddiye alma ihtimalim %0 dan %3 e çıkabilirdi. 55 milyon yıl önce ilk memeliler görülmeye başladı deyip 230 milyon yıl öncesine ait dinazor fosilleri ayan beyan ortada iken ara form sorduğumda ara form sensin demek tek hücreli bir canlının bakış açısının konuşmaya henüz evrilmiş halidir. Ya arkadaş ne pişkinsiniz siz. Fırat adam 5.000 yıl önce pi sayısını kullanıp, altın oran değerlerinde araya harç març kullanmadan piramit yapmış piramit Allah aşkına neyin kafasındasın arkadaş.

adnan-akgul

Tek hücreden tesadüfen oluştuk, ardından suda yaşadık, sonrasında yerimizi beğenmeyip hava alalım deyu karaya zıpladık, olmadı ağaca tırmandık bitmedi ayağa kalkıp yürümenin tadına vardık, baktık işler yolunda cümle kurduk diyeceksin 'la olum iyide o arada yaşayan canlı nerede' dediğimde 'araform sensin' cevabını yapıştıracaksın. Minibüs şoförüne söylesen bir ton dayak yersin. Kambriyen dönemine gelince en eski canlı türü Trilobitlerdir ki atalarının aynısını görmek istersen bir çoğunu erinmeden gösteririm dolayısı ile soyu tükenmişler dışındakiler hala yaşıyor, ataları ile aynı özellikte yaşayan hiç bir canlının araform olma lüksü yoktur. Bir dahakine dersini daha iyi çalış öyle gel, 'elektrikler kesikti' mazeretini kabul etmem haberin ola.

adnan-akgul

http://onedio.com/haber/teknolojinin-dogadan-ilham-alarak-ilerledigi-biyomimetik-biliminden-24-ornek-584385?utm_source=onediocom&utm_campaign=facebook_page&utm_medium=facebook Yusufçuk 200.000.000 (200 Milyon) yıl önce aynı formda yaşıyordu ama senin teknolojin bu gün henüz tam anlamı ile onun yanına yaklaşamıyor. Evrim evrim demeden önce araştır arkadaş. Teknolojin hayvanın hayvanların kullandığı teknolojinin yanında balon gibi sönerken yaradılışına ilkel deyip kendini bir b..k zannediyorsun (genel insan refleksinden bahsediyorum üzerine alınma)

firat-aydin5

abicim okumuyor musun yazdigimi okudugunu idrak mi edemiyorsun. C-14 testi jurasik fosilleri tarihlendiremez diyorum. en fazla son iki buzul cagi icin kullanilabilir. AMA baska tarihlendirme yontemleri de var. TUZAK CEVAP MIS sevsinler. duymus bir karbon ondort. mantigini bile bilmiyorsun o testin...

firat-aydin5

Dogru yusufcuk Natilus vb bazi canlilar 200 M yil once de ayniydi NEREDEYSE. bilim dunyasi bunlara YASAYAN FOSIL diyor zaten. Evrim bir luks degildir. Canlilar canlari sikilinca evrim gecirmez. evrim bir ihtiyactir. eger bir canli mevcut formuyla yeterince iyi adapte olmussa VEYA yasadigi cevre degisiklige ugramamissa evrim gecirmeyecektir.

firat-aydin5

valla dostum hadi sana iyi gunle soze ilber ortayli gibi baslayip liseli gibi bitirdin sapsik ney la yasin kac ceki duzen ver kendine biraz...

Görüş Bildir