Everest'in Zirvesine 21 Kere Ulaşarak Tırmanmayı Bir Rutin Haline Getiren Adam: Apa Sherpa

1.7bPAYLAŞIM

Himalayalar'ın doğuştan dağcı çocuklarından biri olan Nepalli Apa Sherpa'nın dünyanın en yüksek zirvesine olan yolculuğunu anlatıyoruz.

Apa Sherpa, Nepal'in kaya gibi dayanıklı çocukları Şerpa halkına mensup ünlü bir dağcı.

Son yıllarda ABD'ye yapılan göçler sebebiyle yerel bölgede sayıları gittikçe azalan; Nepal'de, özellikle de Himalayalar'da yaşayan; dayanıklılıkları bizlerden çok daha fazla olan halka, Şerpa deniliyor. Bu insanlar bölgeye gelen turistlerin dağa tırmanışlarına yardımcı olarak para kazanıyorlar. Hayatlarını devam ettirebilmek adına her gün ölümle burun buruna geldikleri bir işte çalışmak zorundalar.

Şerpalar normal insanlardan 30 farklı genetik faktör ile ayrılıyorlar.

Bu insanların nasıl bu kadar dayanıklı ve güçlü oldukları üzerine çok fazla araştırma yapılmış ve Şerpaların bizlerden farklı olduğunu gösteren 30 genetik faktör bulunmuş. İşte, Apa Sherpa'da bu bölgenin dünya üzerinde en çok tanınan dağcılarından. 1960 Nepal doğumlu ve günümüzün popülerlik kazanan dağcılarından.

Aslında dağcı olmayı hiç istememiş, onun hayallerini süsleyen meslek bambaşkaymış.

Ünlü dağcı Apa Sherpa, onunla yapılan her röportajda küçükken dağcı olmak istemediğini dile getiriyor. Çocukluğundan beri doktor olup insanların hayatını kurtarmak istediğini söylüyor. Fakat; hayat onun için de planladığı ve hayal ettiği gibi gitmemiş. 12 yaşında babasını kaybeden Sherpa, ailesine bakabilmek adına mensubu olduğu halkın diğer üyeleri gibi hamal olup bölgeye gelen turistleri yukarı taşıyarak para kazanmaya başlamış.

Hamallıktan dünyanın en yüksek zirvesine...

Çocuk yaşta hamallıkla işe başlayan Sherpa bu işte uzun yıllar çalıştı.1985 yılına kadar insanları taşıyan ve dağcı gruplara yardımcı olan Apa Sherpa, 1990'a kadar zirveye ulaşma fırsatına sahip olamadı.

İlk tırmanışı 1990 yılında yapmış.

1990 yılı ünlü dağıcı Edmund Hillary'nin oğlu Peter Hillary gibi Apa Sherpa için de bir dönüm noktasıydı. Everets'e yapılan ve büyük bir başarı ile sonuçlanan uluslararası sefer de o da yer aldı; fakat, ertesi gün gazetelerin manşetlerinde övgüyle bahsedilenler yalnızca Avrupalı dağcılar oldu.

2011 yılında Everest'e sonuncu kere tırmanarak 21. tırmanışını gerçekleştirdi.

1990 yılından itibaren her yıl tırmanma seferlerine katıldı. Her bir deneyimi birbirinden başarılı olmasına rağmen ailesi onun için endişe ediyordu;çünkü, yaptığı iş çok riskli ve geri dönüşü olmayan bir işti. 2010 yılından itibaren buz ve kaya yüzeylerinin erimesiyle birlikte tırmanışın zorlaştığını söyledi. 2011'deki son tırmanışından sonra 21'in iyi bir sayı olduğunu dile getirerek emekli olma kararı aldı.

Onun elde ettiği büyük başarı 2018 yılında "Loved By All The Story of Apa Sherpa" adıyla film haline getirildi.

Şimdiyse...

1988 yılında evlendiği ve çok sevdiği eşi Yangjin ve üç çocuğu ile hayatını devam ettiriyor. Ülkesinde ve dünyada "Süper Sharpa" ismi ile tanınıyor.

Gençlerin mesleki hayallerini gerçekleştiriyor.

Apa Sherpa, 2009 yılında Nepal'de eğitim ve ekonomik kalkınmanın iyileştirilmesi adına Apa Sherpa vakfını kurdu. Kendidi yıllarca tehlikeli bir iş yaptığı ve hayallerindeki mesleğe sahip olması için gençleri farklı kariyer planlarına teşvik ediyor.

Daha önce Apa Sherpa'nın başarılı dolu hikayesini duymuş muydunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz...

Not: Bu içerik hazırlanırken doğayakaçış'dan yararlanılmıştır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İnce İşçiliği ve Hayal Gücüyle Yiyecekleri Muhteşem Sanat Eserlerine Dönüştüren Sanatçının En Beğenilen 15 Paylaşımı - onedio.com
İnce İşçiliği ve Hayal Gücüyle Yiyecekleri Muhteşem Sanat Eserlerine Dönüştüren Sanatçının En Beğenilen 15 Paylaşımı - onedio.com
Tatlarına Bakmak İçin Can Atacağınız Ünlü Pasta Şefi Cedric Grolet'ten 15 Eşsiz Paylaşım - onedio.com
Tatlarına Bakmak İçin Can Atacağınız Ünlü Pasta Şefi Cedric Grolet'ten 15 Eşsiz Paylaşım - onedio.com
Yaptığı Dehşet Verici Makyajlarla Kabuslarınızın Başrolü Olacak İngiliz Makyaj Sanatçısı: Roligore - onedio.com
Yaptığı Dehşet Verici Makyajlarla Kabuslarınızın Başrolü Olacak İngiliz Makyaj Sanatçısı: Roligore - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

tibet ve himalayalarda yasayan insanlarin genomunda denisovan genleri tespit edilmisti. yuksek rakima uyumlarini bu genlere borclular.. denisovanlar neanderthalleri kuzeni olan o bolgede yasamis soyu tukenmis bir insansi turu. o cografyada cok daha uzun sure yasadiklari icin dusuk oksijene uygun evrim gecirmisler. sonradan gelen modern insanlar denisovanlarla melezleserek bu genlere sahip oluyorlar.

vedat-kaplan1

bbiz daha uzakdan ağrı dağını göremedik

Görüş Bildir