Görüş Bildir

Nepal Haberleri

Nepal ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Nepal ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Tasarımcı Emrah Yücel: “Evrensel Bir Nakkaş Olmaktır Derdim, Gerisi Biraz Hayat, Biraz Resimler!"
Bu özel röportajda, sanat dünyasının özgün ve yenilikçi isimlerinden Emrah Yücel ile derinlemesine bir sohbet ettik. Yaratıcı zekâsı ve sanatına olan tutkusuyla tanınan Yücel, bu söyleşide kariyeri boyunca izlediği yoldan, eserlerinin arkasındaki ilham kaynaklarına kadar pek çok konuda içtenlikle konuşuyor. Kaligrafi ve hat sanatına modern bir bakış açısı getiren çalışmalarıyla bilinen Yücel, aynı zamanda sanatın sınırlarını zorlayan projeleri ve sanata dair düşünceleriyle de dikkat çekiyor. Sanatın iletişimdeki gücüne ve estetik yönlerine dair değerli görüşlerini paylaşan Emrah Yücel, bu röportajda bize sanatının derinliklerine bir yolculuk sunuyor.Sanat tarihçileri ve eleştirmenler, Türk resminin genellikle Batı sanatından unsurlar alarak bir 'montaj' oluşturma eğiliminde olduğunu uzun yıllardır eleştirmişlerdir. Ancak, bu eleştirilere rağmen, yerel motifleri ve kaynakları çağdaş sanat anlayışıyla bütünleştiren ve bu sayede geniş bir kabul gören Türk ressamlar da var. Örneğin Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Devrim Erbil gibi sanatçılar, yerel ve evrensel öğeleri birleştirerek kendi benzersiz stillerini oluşturdular. Sanatınızda da benzer bir yaklaşım görmekteyiz; geleneksel Türk sanatını modern sanat ve heykel unsurlarıyla harmanlayarak evrensel bir dil yaratıyorsunuz. 
13. !f Film Festivali Sona Erdi! Bağımsız Filmleri Kaç Kişi İzledi?
İstanbul'dan 13 Şubat'ta yola çıkan ve 27 Şubat-2 Mart'ta Ankara ve İzmir'e uğrayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 80 bin kişiye ulaştı. !f İstanbul'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, festival kapsamında, uzun ve kısa metrajlı 100'e yakın film gösterildi. Nymphomaniac/İtiraf ve The Wind Rises/Rüzgar Yükseliyor'un biletleri festivalin ön satışının ilk gününde tükendi. 'Drinking Buddies/Akşamdan Kalanlar', 'Dallas Buyers Club/ Sınırsızlar Kulübü', 'The Double/Öteki', 'The Grandmaster/Büyük Usta', 'Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet', 'Under the Skin/Derinin Altında' filmlerin biletleri de kısa sürede satıldı. Uluslararası yarışmalı bölüm Keş!f'te, ABD, Almanya, Fransa, Fas, Irak, İngiltere, İran, İsviçre, Nepal, Norveç, Sırbistan ve Türkiye'den toplam 9 film yarıştı. Ana jüri ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin ortak seçimi, 'Fish & Cat/Balık ve Kedi' filmiyle İranlı yönetmen Shahram Mokri oldu. Festivalin bu yılki yeni yarışması 'Aşk & Başka Bi'Dünya'da ise ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Irak, İngiltere, İsviçre, Mısır, Rusya, Şili ve Türkiye'den toplam 7 film yarıştı. Jüri, 'yılın en yaratıcı müdahalesi' olarak Türkiye'den Koray Kaya'nın filmi 'Anarşik Armoni'yi seçti. 'Türkiye'den Kısalar' bölümü kapsamında verilen 'İzleyici Ödülleri'nde, 'en iyi kısa' Azra Deniz Okyay'ın yönettiği 'Küçük Kara Balıklar'a verilirken, Can Evrenol'un 'Baskın'ı ikinciliği, Onur Yağız'ın 'Patika / Patika (The Country Road)' adlı kısa filmi üçüncülüğü aldı. Habertürk
Nepalli Bal Toplayıcılarının Nefes Kesen Görüntüleri
Ödüllü seyahat fotoğrafçısı  Andrew Newey tarafından fotoğraflanmış bu harika görüntüler Nepal'deki bal avının görüntüleri...  Yılda iki kez ,Gurung balı avcıları yüksek uçurumların tepesinden atalarının kullandığı yöntemlerle inerek bal hasatı yapıyorlar. Fakat bu iş biraz tehlikeli. Himalaya bal arılarının büyüklükleri 3 cm'ye karar ulaşabiliyor ve yüksek uçurumlar da cabası. Bu kadar tehlikenin doğal olarak karşılığı da var. Bu bal Uzakdoğu'da çok iyi fiyatlara satılabiliyor. 8000 yıldır bal toplayıcılığı yapan Nepallilerin inanılmaz görüntüleri sizlerle...
Dağlardan Kaldırımlara Ormanlık Alanlardan Bubi Tuzaklarına Kadar Dünyadaki En İlginç Ülke Sınırları
Ülke sınırları genellikle sınır kapılarıyla bölünüyor. Bazı sınırlar da var ki oralarda doğa parçalanmamış veya doğaya insan eliyle müdahale edilmemiş. Bu ilgi çekici ülke sınırları doğanın bir bütün içerisinde uyumla hayatta kaldığı yerlerden. Bazı yerlerde iki ülkeyi bir kaldırım veya bir ev bile ayırabiliyor. Bu içeriğimizde dünyadaki en ilginç ülke sınırlarını keşfedebilirsiniz.
Savaş Yerine Müzik
BARIŞI BERABER YARATALIM Savaş yerine Müzik           Önyargı yerine Diyalog          Silahlanma yerine Ekmek         Yıkım yerine Yaratım MasterPeace; yönetilmekten ziyade toplumun kendi inisiyatifiyle hızlı bir biçimde büyüyen ve herkese hitap eden yaratıcı ve küresel bir barış hareketidir. Bu hareket herkese açık olmakla beraber bireyleri yetenek ve enerjilerini barış için kullanmak adına kendi girişimlerini başlatmaya veya bir MasterPeace girişimini desteklemeye davet etmektedir. MasterPeace’in, “MasterPeace Kulüpleri”, “MasterPeace Yaşayan Simyacı”, “MasterPeace Konseri” ve çeşitli yerel girişimlerle birlikte birçok projesi bulunmaktadır. Bu projeler; yaratıcı kampanyalar, sosyal medya, yerel-küresel etkinlikler ve özellikle sanat ve müziğin de yardımıyla iletişimin sağlanmasını, gelişimin sürdürülmesini ve silahlanmanın azaltılmasını amaçlamaktadır. MasterPeace, Afganistan, Kolombiya, Sierra Leone ve Nepal dahil olmak üzere 40’dan fazla ülkede MasterPeace kulüpleriyle çalışmalarını sürdürmektedir.  MasterPeace kar amacı gütmeyen, küresel bir barış organizasyon kuruluşudur. 2011 yılında kurulan kuruluş Kahire’deki merkez ofisin (Mısır), Utrecht’deki Avrupa ofisinin (Hollanda) ve 30’u aşkın ülkede 40’dan fazla MasterPeace kulüpleriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Ve 2013 Eylül ayı itibariyle MasterPeace Türkiye, İstanbul ofisi açılmıştır. 21 Eylül 2013 Dünya Barış günü’nde Yasemin Mori, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, Sattas, Social Inclusion Band, Dj Naim Dilmener’in katıldığı Babylon konseriyle MasterPeace Türkiye lansmanı yapılmıştır. MasterPeace Türkiye barış elçilerinin arasında Sezen Aksu, Zülfü Livaneli, Şevval Sam, Mabel Matiz, Pelin Batu gibi isimler bulunmaktadır.“Savaş yerine Müzik, Önyargı yerine Diyalog” mesajıyla 21 Eylül 2014 Birleşmiş Milletler Dünya Barış Günü’nde, Istanbul Maslak Kücükciftlik'de MasterPeace İstanbul barış konseri gerçekleşecektir. MasterPeace barışın ortak dili olan müzik ile İstanbul’dan tüm dünyaya seslenecektir.  Bizi Facebook'da takip edebilirsiniz: facebook.com/MasterPeaceTurkiye
Rahat Bir Emeklilik İçin Yerleşmeniz Gereken 9 Rüya Kent
Lisedeyken üniversite çok güzel olacaktı, üniversitede işe gireyim param olsun dediniz, işe girdiniz artık o hayalinizdeki hayatı yaşamak emekliliğe kaldı.  İşte hayalinizdeki huzurlu, rahat, dertsiz tasasız emekliliği yaşamanız için yerleşmeniz gereken 9 rüya şehir.
Dünyadan 20 Çocuk ve Yatak Odaları
Gerçeklere gözlerinizi yummayın!Bazı çocuklar yoksulluk içindeyken, sadece temel ihtiyaçlarını (sağlık,gıda) sağlayabilecek bile durumda değilken, bazı çocuklarında  çok daha rahat olduğunu göstermek amaçlı fotoğrafçı James Mollison'un aklına bir proje geldi. Bu projede çocukların yatak odalarından onların dünyalarını fotoğraf çekerek yansıtmak ve durumlarına ilgi toplamak istedi.