Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Soyu Tükenmekte Olan Bir Kedi: Kar Parsları

130PAYLAŞIM

Kar leoparı olarak da bilinen kar parsları, Afganistan, Butan, Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Nepal, Pakistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan boyunca Orta Asya'nın dağlık bölgelerinde yaşarlar.

Kar Parsı Vakfına göre doğada 3.500-7.000 arasında kar parsı kalmıştır. Hayvanat bahçelerindeki kar parsı sayısı yaklaşık 600'dür.

Kar parslarının neslini tehlikeye sokan nedenler, kar parslarının çiftlik hayvanlarını avlaması sebebiyle öldürülmesi ve kemik ve kürk ticareti için yasadışı avlanmaları.

Kar parsları yaşadığı ülkelerin çoğunda kanunlar ile koruma altında. Dileriz torunlarımız da doğanın bu güzel türünü görme fırsatını yakalarlar.

2013'te Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te kar leoparları için yapılan konferansta, konferansa katılan ülkelerde 23 Ekim'in kar leoparı günü olarak ilan edilmesine karar verildi.

300 dolayında kar leoparının yaşadığı Kırgızistan ise 2015’i ‘kar leoparı yılı’ olarak kutlayacak.

Ortalama bir kar parsı 27–54 kg ağırlığında, 1,2-1,5 m uzunluğunda olur. Kuyruğu ise 91 cm uzunluğundadır.

Yavrusunu büyüten dişi kar parsları dışında bu hayvanlar genelde yalnız dolaşır. Çiftleşme kışın sonlarında gerçekleşir ve yavrular 90-100 gün sonra doğar. Yavrular bağımsız bir birey olduklarında annelerinden ayrılır.

Kar parsları genelde alaca karanlıkta hareketlidirler. Bir bölgede birkaç gün yaşayabilirler ve birden bire kilometrelerce uzağa gidebilirler.

Büyük ve güçlü bacakları, 15 metreye kadar sıçrayabilmelerini sağlar. Büyük ve heybetli kuyruklarını dağ havasından korunmak ve dengelerini sağlamak adına mükemmel kullanırlar.

Kar parsının çok geniş olan patileri kara batmasını engeller.

Kar parsları boğazlarındaki bir kemiğin tam oluşmamasından ötürü kükreyemezler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
volkan.arda.5

yakın akrabaları leoparlar değil çitadır

lenfosit

Kaynak?

Görüş Bildir