Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Çağlarda Geçen Film ve Dizilerin Çılgınlarcasına Saçmaladığı Durumlar ve İşin Gerçeği

-

Tarihsel kurgularda anakronizm ve diğer yapım hataları üzerine bolca tantana yapılır. Bunların çoğu isabetlidir. Gerçekten de sinemada ya da televizyonda eski çağlara dair gördüklerimiz aslında gerçeği çok az yansıtır.

Örnek olarak ilk bakışta neler söyleyebiliriz bir bakalım.

1. Neredeyse herkesin bütün zırhla gezmesi

Ortaçağda bütün metal zırha sahip olmak bugün premium sınıf bir araca sahip olmak gibi bir şeydi. Genellikle deri ya da yün giysiler tercih ediliyordu.

2. Herkesin kılıç kullanması

Ortaçağda kılıç asla birincil silah olmadı. Kargılar ve mızraklar daha yaygındı.

3. Herkesin koyu renkli giyinmesi

Ortaçağ tasviri yapılıyorsa herkesi kahverengilerle, grilerle, koyu mavilerle donatmak sanat yönetmenlerinin birincil tercihidir. Ama durum böyle değildi. Ortaçağ orduları neredeyse gökkuşağı gibi rengarenkti.

4. Son adama kadar savaşmak

Böyle durumlar elbette gerçekleşmiştir fakat savaşlarda mevzi bozulup birkaç asker kaçmaya başladığında diğerleri de kaçınılmaz olarak buna uyum sağlardı.

5. Şövalyelerin aşırı güzel ve asil atları

Şövalyeler onları taşıyabilecek güçte ve boyutta, özel olarak yetiştirilip kızgınlaştırılmış aygırlar sürüyordu. Bu aygırlar oldukça korkunç görünümlü yaratıklar oldukları gibi düşmanı tekmelemek ve hatta ısırmak üzere eğitilmişlerdi. Filmlerde ve dizilerde gördüğümüz ise birbirinden güzel atları süren şövalyeler oluyor genelde. Böyle atlara binmek bir şövalye için utanç kaynağıydı.

6. Alevli oklar

Bizim gördüğümüz kadar yaygın değillerdi. Kuşatılan kaleler mümkün olduğunca az zararla ele geçirilmek istenirdi. Alevli oklar daha çok kuşatma kulelerinin motorlarını bozmak için kullanılırdı.

7. Düşmanların üzerine kızgın yağ dökmek

Bu tarz sistemler fazla yaygın değildi. Ayrıca yağ böyle bir amaç için israf edilemeyecek kadar değerli bir gıdaydı. Bunun yerine kaynar su ya da kızgın kum tercih edilirdi.

8. Dev baltalar

Baltalar sık kullanılırdı ama çift elle kavranan dev baltalar pek yaygın değildi. Savaşta kullanılar baltalar oldukça küçüktü.

9. Miğfersiz savaşçılar

Savaş alanına miğfersiz pek çıkılmıyordu. Filmlerde ve dizilerde güzelim aktörlerin yüzü ve duygusal durumu anlaşılsın diye miğfer tercih edilmiyor ama işin aslı öyle değildi.

10. Her şeyi aşan kılıç ve oklar

Zırhlar oldukça güçlüydü. Kılıçların sağlam bir zırhı rahatlıkla parçalaması, okların da mesafe tanımaksızın her hedefi delip bırakması pek görülen bir şey değildi.

11. Çok uzak mesafelerden hücum eden atlılar

Atlar yüzlerce metre öteden düşmana doğru dörtnala koşturulmazdı. Çünkü onlar da birer canlıydılar ve üzerlerindeki ağır zırhlı askeri taşırken kısa sürede yoruluyorlardı. Bu tarz hücumlar kısa mesafelerden yapılırdı.

12. Ölümsüz şövalyeler

78.media.tumblr.com

Şövalyeler savaşta çok nadir ölürdü. Nedeni de onları kimsenin öldürememesi değil, canlı olarak ele geçirilmiş bir şövalyenin ağırlığınca altın ederinde olmasıydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ummu-gul

bütün büyüyü bozdun abv onedio

poyraz-tahsin-hancer

bendeki orta çağ olayını bitirdiniz baya.. teşekkürler:)

fatih-sezer-guzelyazici

bunu hazırlayanla film de izlenmez amiyum

sipidik-sipidik-yuzen-balik

Legolas: Faeg i-varv dîn na lanc a nu ranc: Zırhlarının zayıf noktaları boyun ve kollarının altı. adam zırhla uğraşmıyo. ayrıca orası orta çağ değil, orta dünya. :)

alp_er

Britannica Ansiklopedisi gibisin ama tek fark yanlış bilgilerle dolu.

Başlıklar

AltınSavaşTercih
Görüş Bildir