Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan ve Merkel'den Ortak Basın Toplantısı

Erdoğan ve Merkel'den Ortak Basın Toplantısı

yelda kahveci
04.02.2014 - 16:08
İçeriğin Devamı Aşağıda

Erdoğan ve Merkel'den Ortak Basın Açıklaması

Başbakan Erdoğan, Alman Şansölyesi Merkel'e 'Kazanın tesiri geçsin ülkemize de bekleriz' diyerek davette bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berlin'de bir araya geldiği Alman mevkidaşı Angela Merkel'le ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında 2 lider arasında zaman zaman ilginç diyaloglar da yaşandı. Başbakan Erdoğan, yeni yıl tatilinde kaza geçirdiği için basın toplantısına koltuk değnekleriyle çıkan Merkel'e 'Kendisini ilk fırsatta geçirdiği kazanın tesiri geçtikten sonra ülkemize bekliyoruz' diyerek davette bulundu.

Merkel'in açıklamalarından satırbaşları;

Hukuk sistemiyle ilgili aramızda görüşmeler oldu. Adalet bakanlarımızın birbirleriyle görüşmesi, yargının bağımsızlığı. Hakimlerin savcıların seçimi bütün bu noktaları ele aldık. Son yıllarda Türkiye'de reformlar üzerine konuştuk. İkili ilişkilerimizde her zaman daha iyi hizmetleri destekliyoruz. Türkiye’nin tam üyeliğine yönelik belli tereddütlerim var. Eleştirel bir bakış açım var. Ama bu süreç ucu açık bir süreçtir. Biz de bu sürecin ilerlemesini istemekteyiz. 23 ve 24. fasılların açılması ve adımların atılmasını destekliyorum. Türkiye'de seçimlerin olacağını da tabi ki görüştük ve Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı olan insanların cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için destek vereceğimizi de görüştük. Kendilerinin oy hakkını Almanya'da kullanabilmeleri için destek sağlayacağız. Türk vatandaşı olarak, oy kullanma haklarının olması gerekiyor.

'ÇİFTE VATANDAŞLIĞI SAVUNUYORUZ'

Ama Almanya'da yaşayan ve Alman vatandaşlığı olan ya da çifte vatandaş olanlar ve Türk kökenli olanlar açısından, ben onların şansölyesi olarak onları hissediyorum. Bütün Almanya'da yaşayan insanların şansölyesi olarak kendimi hissediyorum. Çifte vatandaşlığın korunmasını kabul ediyoruz. Kendilerinin iki vatandaşlık arasında tercih etme zorunda kalmalarını değil, ikisini de sürdürebilmelerini istiyoruz.

'ÇOK REEL BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Terörle mücadele konusunu görüştük. Çok reel bir sorunla karşı karşıyayız. Söz konusu olan müsteşarların aralarında görüşmelerini karara bağladık. Dış politika üzerine konuştuk. Özellikle de Suriye. Türkiye çok büyük katkıda bulunuyor. Özellikle mültecilerle ilgili. Almanya'nın Suriye'den mültecileri kabul ettiğini görüştük. 700 bin mülteci Türkiye'de barınmaktalar. Sayın devlet bakanı ve uyum bakanım ve kalkınma bakanımın yöreye ziyarette bulunması, bu mülteci kamplarını gezmelerini, daha sonra Almanya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyareti öncesi iyi olacağını düşünüyorum.

'İNSANLARIN ÇOK ACI DURUMDA OLDUKLARINI KONUŞTUK'

Özellikle insani açıdan inanılmaz bir trajedi yaşandığını, bu alanda adımların atılması gerektiğini maalesef Cenevre'de insani çözüm açısından dilediğimiz ilerlemenin kaydedilmemiş olduğunu görmekteyiz. Rusya Çin ve İran ile ilgili temasların sürdürülmesi gerekiyor. İnsanların çok acı durumda olduklarını konuştuk. Her iki ülkenin insanları arasında çok yoğun bağlar bulunmaktadır. Çok sayıda Türk kökenli insan Almanya'da yaşamaktadırlar. Ziyaretinizden ötürü çok teşekkür ediyorum.

Başbakan eErdoğan'ın açıklamasından satırbaşları;

'SURİYE KONUSUNU GÖRÜŞTÜK'

Mevkidaşım Merkel ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Suriye konusunu enine boyuna ele alma fırsatımız oldu. Neler yapıldı, neler yapılabilir bunları görüşme imkanımız oldu.

'ÜLKEMİZE BEKLİYORUZ'

Kendisini ilk fırsatta geçirdiği kazanın tesiri geçtikten sonra ülkemize bekliyoruz.

11 TÜRK KÖKENLİ PARLAMENTER

Almanya'da yaşayan 3 milyon nüfuslu Türk toplumunun çeşitli sorunları var. Bunları aramızda görüştük. Federal Parlamento'da 11 Türk kökenli parlamenterin yer alması bu seçimlerin önemli yanıdır diye düşünüyorum. Bu siyasetçilerin başarı öyküleri genç nesillere de örnek olacaktır

'ALMANYA'DAKİ TÜRKLER OY KULLANACAK'

En önemli beklenti seçimlerde oylarını kullanabilme konusuydu. 7 ayrı noktada artık Cumhurbaşkanlığı Seçimi ilk olmak üzere buradaki vatandaşlarımızın oy kullanma şansı olacak. Oy kullanma yerleri, salonlar ve 4 gün devam edecek her turda böyle bir imkan olacak.

Aramızda ilişkiler o kadar ileri derecedeki biz burada, onlar da Türkiye’de neler oluyor takipte. 30 Mart’ta yerel seçimler var. Özelliği kim nereye belediye başkanı olacak değil hangi siyasi parti ne kadar oy alacak? Bu test olacak. Partim 3 genel seçim yaşadı, trendi devamlı arttı. Yerel seçimler ve referandumlar da öyle. Bu yerel seçimden de başarıyla çıkacağımıza inanıyorum.

'ALMANYA’DAN FUTBOLCU ALIYORUZ'

Almanya’da hakikaten entegrasyon noktasında bir sıkıntı yaşanmıyor. Türkiye’deki futbol takımlarının menajerleri Alman liglerini izliyor ve buradan transfer yapıyor. Bu çok önemli bir durum

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadeledeki ortak kararlılığımızı teyit ettik.

'İLK SIRADA Almanya VAR'

Yatırımlar ve turizm noktasında aramızda önemli bir ilişki var. Gelen turist sayısında Almanya birinci sırada. Yerleşik nüfusta ise Norveç’i geçti Almanya. İlk sırada.

2014 TÜRK-ALMAN BİLİM YILI

2014 aynı zamanda Türk-Alman bilim yılı ilan edildi. Aramızda Türk-alman Üniversitesi var. Ve Beykoz yerleşkesinde lisans ve lisansüstü öğrenci alımına başladı.

PATRIOT VE Ab TEŞEKKÜRÜ

K. Maraş’taki Patriotlar konusunda sürenin uzatılması konusunda Alman yönetiminin aldığı karar yüzünden teşekkür ediyor. Ab sürecine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Yargı ve temel haklar, adalet ve özgürlük konusundaki 2 faslın açılmasının önem ifade ettiğine inanıyorum. Bunu da öyle sanıyorum başaracağız. Şansölyenin bu konudaki desteğine ihtiyacımız var.

GERİ KABUL ANLAŞMASI

Şansölye geri kabul anlaşmasını imzalamamızın ardından vize muafiyeti konusunda Almanya’nın yapıcı bir şekilde adımlar atmaya devam etmesini istiyoruz.

haberler.com

Kaynak: http://www.haberler.com/erdogan-ve-me...

Erdoğan ve Merkel Basının Sorularını Cevapladı

Başbakan Erdoğan Almanya ziyareti kapsamında Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir araya geldi. Erdoğan ve Merkel, düzenlenen ortak basın toplantısında basının sorularını cevapladı.

Soru Suriye konusunda Cenevre'deki ilk görüşmelerde ilerleme sağlanamadı. Suriye konusunda uluslararası toplumun sessiz kalmasını eleştiriyorsunuz. Almanya'nın bu konudaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz ve olumlu bir aldınız mı? (Erdoğan'a)

Erdoğan Cenevre'nin pek olumlu neticeler doğuracağı beklenmiyor. Bazıları bunu istismar aracı olarak da kullandılar. Yermük'te bugün insanlar açlıkla terbiye ediliyor. Yayınlanan 55 bin kare fotoğraf var. Bu fotoğraflarla da trajedi çok açık, net. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Buna karşı tüm insanlığın ortak bir tavır koyması lazım. 160 bin insanın öldürüldüğü bir dünyada, insanlık futbol maçı izler gibi bunu nasıl izler?

Merkel Rusya'yla çok yoğun görüşüyoruz. Bu alanda çok kilit rol oynadığını görüyoruz. Başbakan Erdoğan'a kesinlikle katılıyorum bu konuda. Kesinlikle bir şeyler yapmamız gerekiyor. 28 bin Suriyeli mülteci aldı Almanya. Tabiki Türkiye'yle kıyas götürmez ama Avrupa'nın Suriyeli mülteci kabul etmesini destekliyoruz.

Soru Türkiye uzun süredir AB kapısında bekliyor. Bir süredir müzakerelerin de takvime bağlanması gibi bir fikir var. Siz bu konuda ne düşünürsünüz? Bu başlıklar Fransa ve Almanya destek verseydi ve yol alınsaydı Türk,iye'de yaşanan yargı bağımsızlığı konusu bu şekilde yaşanmazdı diye bir düşünce var?

Merkel Gezi Parkı'ndaki protestolarla ilgili ben de bunu temel hak olarak ifade etmiştim. Tabiki her ülke kendi iç sorunlarını kendisi halletmek zorundadır. Ab ile ilgili olan müzakereler açısından, ucu açık görüşmelerin sürdüğünü belirttim. Herhangi bir zaman sınırlaması olmayan görüşmelerdir. Türkiye'nin tam üyeliğine yönelik belli tereddütlerim var, eleştirel bir bakış açım var. Ama bu sürecin ilerlemesini istemekteyiz. 23. ve 24. fasılların açılmasını, adımların açılmasını destekliyorum.

Soru Sayın Erdoğan, Almanya'ya yapmış olduğunuz ziyaretlerden birinde, buradaki Türklerden asimilasyon süreci açıklamanız Almanya'da çok konuşulmuştu. Bu konuda düşünceleriniz aynı mı?

Erdoğan Bu soruya Merkel'in cevap vermesi lazım. Bu genel bir ilkedir. Biz Almanya'daki yaşayan tüm vatandaşların entegrasyon konusunda yapıcı roller üstlenmelidir. Asimilasyon ise çok farklı bir konudur. Asimilasyon bir toplumun dönüştürülmesidir ki şansölye ile aynı düşünüyoruz.

Merkel Bu konuyu görüştük. iz uyum çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uyum çıkmaz bir yol değildir, tek taraflı bir yol değildir. Almanya'ya gelen insanlar burada hayatlarını sürdürüyorlar. İki taraflı bir ilişkidir bu. Kimse bunu istemiyor, kesinlikle böyle bir amacımız yok. Almanya çok yönlü bir ülkedir. Bavyeralılar da, kuzey Almanyalılar da kendi kültürel kimliklerinin kabul edilmesini istiyorlar. Farklılıkların zenginlik teşkil ettiğini düşünüyoruz.

Angela Merkel

Almanya'da büyümüş olanların çifte vatandaşlığını kabul ediyoruz.

700 bin Suriyeli Türkiye'de barınıyor. Suriye'deki durumun bu şekilde kabul edilemez olduğunu görüştük. Maalesef Cenevre'de, dilediğimiz ilerlemenin kaydedilmediğini görmekteyiz.

Başbakan Erdoğan

Türkiye ve Almanya arasında emsalsiz, yoğun ilişkiler mevcuttur. İlişkilerimizin güçlenerek süreceğine inanıyorum.

Bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüşme imkanımız oldu. Son dönemde ikili ilişkilerimizde çok olumlu bir ivme sağlandı. Kendilerini ilk fırsatta ülkemize bekliyoruz.

Aramızda, ilişkiler o kadar ileri derecedeki, her an bizler Almanya'da neler oluyor, Almanya da Türkiye'de neler oluyor haberimiz var. 30 Mart bir test olacak. Bu yerel seçimden başarıyla çıkacağımıza inanıyorum.

Alman müteşebbislerin Türkiye'ye yönelmesi konusunda Alman hükümetinden destek bekliyoruz. Enerji konusu çok önemli. Yenilenebilir enerjinin önemli bir potansiyel taşıdığı inancındayız.

ZAMAN.COM.TR 

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/dunya_erdogan...

Erdoğan ve Merkel'den Ortak Basın Toplantısı

Merkel'in konuşmasından satır başları...

-23 ve 24. fasıllların asılmasını istiyoruz. Aynı şekilde Türkiye'de seçimlerin olacağını da görüştük. Almayna'da yaşayan Türk vatandaşlarının Cumhurbaşkanlığı seçimlerine buradan katılmaları için destek vereceğimizi görüştük.

-Almanya'daki Türk vatandaşları oy kullanabilmeli.

-Terörle mücadele konusunu görüştük. İçişleri bakanları müsteşarlarının görüşmelerini kararlaştırdık. Dış politika üzerine konuştuk. Türkiye bu alanda (Suriye) çok büyük katkıda bulunuyor. Ama bu alanda daha çok şey yapılması gerekiyor. 700 bin mülteci Suriye'den kaçmış ve Türkiye'de bulunuyor. Suriye'deki durumun bu şekilde kabul edilemeueceğini konuştuk. Maalesef Cenevre'de dilediğimiz ilerlemenin kaydedilmediğini gördük. Başbakan Erdoğan Almanya Başbakanı Merkel ile açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

-Sayın şansölyenin seçim sonrası hükümetin kurulmasından 1,5 ay sonra böyle bir davetine icabettten duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

-Yeni ilişkilerimizin güçleneerek süreceğine inanıyorum.

-Bölgesel ve uluslararası meseleler arasında görüş alış verişinde bulunduk.

-Almanya'da yaşayan Türk toplumunun çeşitli sorunları var. Bunları görüştük.

-30 Mart'ta Türkiye'de seçimler var. Partimde 3 Kasım 2002'den bu yana 3 genel seçim yaşadı. 2 de referandum yaşadık bunu dabaşarıyla atlattık. Bu seçimden de başarıyla çıkacağımıza inanıyorum.

-En önemli beklenti seçimlerde oylarını kullanabilme konusuydu. 7 ayrı noktada artık cumhurbaşkanlığı seçimi ilk olmak üzere buradaki vatandaşlarımızın oy kullanma şansı olacak. Oy kullanma yerleri, salonlar ve 4 gün devam edecek her turda böyle bir imkan olacak.

-Terörle mücadelede ortak kararlılığımızı ifade ettik.

-Almanya Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı. Bu yıl itibariyle 2013 sonu ticaret hacmimiz yaklaşık 36 milyar dolara ulaşacak. Yatırımlar ve turizm noktası aramızda dayanışma söz konusu. Türkiye'ye gelen turist sayısında Almanya 1. sırada.

-2014 yılı 'Türk-Alman Bilim Yılı' ilan edildi.

-Vize muafiyeti sürecinde Almanya'nın desteğini istiyoruz.

PATRIOT VE AB TEŞEKKÜRÜ

Erdoğan K. Maraş’taki Patriotlar konusunda sürenin uzatılması konusunda Alman yönetiminin aldığı karar yüzünden teşekkür ediyor. AB sürecine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Yargı ve temel haklar, adalet ve özgürlük konusundaki 2 faslın açılmasının önem ifade ettiğine inanıyorum. Bunu da öyle sanıyorum başaracağız. Şansölyenin bu konudaki desteğine ihtiyacımız var.

SORULAR

Soru Suriye konusunda Cenevre'de ilerleme sağlanamadı. İnsani yardım konusunda BM'den beklentiniz nedir? Merkel ile görüştüğünüzde olumlu bir izlenim aldınız mı?

Erdoğan Suriye konusunda Cenevre 1 ve 2 beklentilere olumlu bir netice ortaya koymadı. Şu an itibariyle olumlu neticeler doğuracağı beklenmiyor. Bunların dışında insani yardım konusu var. İnsanlar açlıkla mücadele ediyor. AA'nın yayınladığı 55 bin kare fotoğraf var. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Buna tüm insanlığın ortak tavır koyması lazım. 160 bin insanın öldüğü dünyadan insanlık futbol maçı seyreder gibi nasıl seyreder.

BM Güvenlik Konseyi şu anda kilitlenmiş durumdadır. BM bir adım atamamıştır. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Sayın şansölye ile dertleştik bu konuyu.

Merkel Biz Rusya ile çok yoğun konuşuyoruz. Rusya'nın çok kilit bir rol oynadığını görüyoruz. Bunun anahtarı BM Güvenlik Konseyi'ndedir. Sayın Erdoğan'a kesinlikle katılıyorum. Almanya 2011'den bu yana 28 bin sığınmacı aldı. Tabi ki Türkiye ile kıyas götürmez.

B VE C PLANIMIZ VAR

Soru Türkiye ve benzeri diğer ülkelerle farklı medya haberleri okunuyor. Ekonomik canlanmanın duraksamaya yön tuttuğu ve Almanya ile ticari ilişkilerde yavaşlama olur mu tereddüdü var mı?

Erdoğan Bağımsız bir kurum olan MB bu konuda adımları atıyor. Faiz artışına karşı olan bir Başbakanım. Bağımsız bir kurum olduğu için de benim müdahale yetkim yok ama kendi kanaatimi açıklamaktan da geri duramam. Bunun geçici olduğunu, bir süre sonra da B, C planımız var. Bunu en kısa zamanda ama seçim öncesi ama seçim sonrası bu uygulamayı başlatacağız.

MERKEL’DEN 'GEZİ' AÇIKLAMASI

Soru Türkiye AB kapısında bekliyor. İyi niyet beyanınız ötesine giden bir adımınız olacak mı? Bu başlıklar daha önce açılsaydı yargı bağımsızlığı tartışmaları bu şiddette olmazdı görüşüne katılıyor musunuz?

Merkel Türkiye’deki tartışmalar Türkiye’de yürütülen tartışmalar. Bizler de bu konuda yorumlarda bulunuyoruz. Gezi Parkı’ndaki protestolar konusunda bunun temel hak olduğunu söylemiştim. Protesto bir temel haktır. Her ülke kendi iç sorunlarını kendisi halletmek zorundadır. Bu süreç ucu açık olan, zaman sınırlaması olmayan görüşmelerdir. Ankara protokolü önemli bri adımdır. Adım adım ilerliyoruz. Türkiye’nin tam üyeliğine dair tereddütlerim var. Bu ucu açık bir süreç ve bu sürecin ilerlemesini istiyoruz. Fasılların açılmasını ve adımların atılmasını destekliyorum.

Akşam

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/siyaset/erdog...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın