Donald Trump’ın Öne Sürdüğü Koronavirüsün Çin'de Üretildiği İddiası Hakkında Neler Biliyoruz?

0PAYLAŞIM

Bu tartışmalar nereye varacak inanın biz de çok merak ediyoruz...

Kaynak: https://www.buzzfeednews.com/article/pet...

Daha öncesinde hatırlarsanız Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Başkan Donald Trump'ın Kovid-19'un nedeni olarak Çin'i gösterdiğini sizlere anlatmıştık...

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Koronavirüsün Çin Hükumeti Tarafından Üretildiğini İddia Etti! - onedio.com
Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Koronavirüsün Çin Hükumeti Tarafından Üretildiğini İddia Etti! - onedio.com

30 Nisan'da bir muhabir virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden çıktığına dair ellerinde bir kanıt olup olmadığını sorduğunda Trump, 'Evet, var.' diyerek yanıt vermişti.

3 Mayıs tarihinde ise Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo, ABC News'e yaptığı açıklamada ellerinde güçlü bir kanıt olduğunu söyledi. Böylece bu her iki önemli figür de ellerinde virüsün Çin tarafından üretildiğine dair bir kanıt olduğunu ama henüz açıklayamayacaklarını duyurmuş oldular. Bu siyasi figürlerin yanı sıra sağ merkezli medya kuruluşları olan Fox News ve Washington Examiner da bu iddiaları destekledi. Fakat bilim insanları virüsün Wuhan'daki hayvan pazarlarında yer alan ürünlerden insanlara yayıldığını ve bu şekilde bir evrim geçirdiğini düşünüyorlar.

Wuhan laboratuvarı, 2004 yılındaki SARS salgınından sonra yarasalardan geçen koronavirüsleri incelemeye başlamışlardı.

www.instagram.com

Çin Bilimler Akademisi tarafından işletilen laboratuvarın başkanı olan ünlü virolog ve halk arasında 'yarasa kadın' olarak da bilinen Shi Zhengli, Buzzfeed News ile yapmış olduğu röportajda 2002 yılında iki düzineden fazla ülkeye yayılarak 774 insanın hayatına mal olan SARS ve 2012 yılında 27 ülkeye yayılan MERS ile çalışmaya başladıklarını, sadece Çin değil birçok ülkede çalışmalar yürüttüklerini ve Kovid-19 gibi büyük çapta bir salgına neden olabilecek etkenleri araştırdıklarını belirtti. Ayrıca hem SARS hem de MERS'in hayvanlardan insanlara geçtiğini ekledi.

Shi'nin ekibi o zamandan beri yarasalar üzerindeki koronavirüs varyantını tanımladı ve genetik materyallerini oluşturan RNA dizilerine dayanarak birbirleriyle nasıl ilişkilendiklerine dair evrimsel bir ağaç inşa etti.

2013 yılında ise SARS virüsünün insanlara hayvanlardan geçtiğini ilk söyleyen ekiplerden biri oldu. Koronavirüsün genetik kodlarını inceleyen araştırma ekibi, virüsün akciğerlerde bu kadar iyi tutunabilmesinin nedeni olarak virüsün içerisinde bulunan 'spike protein' geni olduğunu iddia etti.

Bahsedilen bu laboratuvar daha öncesinde koronavirüsü insanlar için neyin daha tehlikeli hale getirebileceğini test etmek için tartışmalı deneyler yapmıştı.

Yapılan bazı deneylerin bu kadar tartışmalı olmasının nedenlerinden biri ise North Caroline Üniversitesi’nde bir virolog olan Ralph Baric'in anlattıklarına göre Shi’nin ekibin 2015 yılında yarasalarda bulunan koronavirüsün zaten öncesinde de koronavirüs hastası olan farelerdeki virüs ile birleştirilmesi ve ortaya çıkan bu yeni mutasyonun da insan hücrelerine kolayca adapte olmasından kaynaklanıyor. Fakat bu yeni birleşim öncesinde fareler için üretilen aşılar ile tedavi edilememeye başladı.

Fakat bilim insanları Kovid-19'a neden olan bu yeni tip koronavirüsün insan üretimi olmadığını düşünüyorlar.

Mart ayında Scripps Araştırma Enstitüsü'nde uluslararası viroloji uzmanları başkanı olan Kristian Andersen bu konu hakkında yapmış olduğu açıklamada Kovid-19'un bir laboratuvar virüsü olmadığını söyledi.

Pensilvanya Üniversitesi'nde bir koronavirüs uzmanı olan Susan Weiss ise bu konu hakkında şöyle söylüyor:

“SARS-CoV-2'nin sekanslarına bakarak şunu rahatça söyleyebilirim ki laboratuvarda sentezlenmediğinden eminim. Herhangi birinin bu özelliklere sahip bir virüsün nasıl oluşturulacağını anlaması neredeyse imkansız görünüyor."

"Virüsün yanlışlıkla Wuhan laboratuvarından çıkması pek olası değil fakat olasılığını da göz ardı edemeyiz."

Bilim insanları ise şu anda yaşanan bu durumları da baz alarak H1N1 gribinin 1977 yeniden ortaya çıkmasının bir laboratuvar kazası sonucu olduğunu düşünüyorlar. 1928 yılından beri görülmeyen bu virüs 1977 yılında ilk olarak Çin ve Rusya'da görülmüştü ve bundan sonra da bütün dünyaya yayılmıştı.

SARS-CoV-2'ye en yakın olarak görülen virüs ise 'RaTG13'.

'RaTG13', SARS-CoV-2'ye %96 oranında benzer bir genetik dizilime sahip. Wertheim'a göre, bu yakın bir eşleşme gibi görünse de, iki virüsün muhtemelen onlarca yıllık evrim ile ayrıldığı anlamına geliyor. Bazı mutasyonların, bir hayvanın bağışıklık sistemi ile etkileşime girmesinin bir sonucu olduğu anlaşılırken, ACE2 reseptörü yoluyla insan hücrelerine bağlanan 'spike protein' geninin bir kısmı, pangolinlerdeki koronavirüslerde bulunan dizilimlerle benzerlik gösteriyor.

Laboratuvar kaynaklı teorinin savunucuları, Wuhan'daki salgında tespit edilen 41 hastanın sadece 27'sinin bahsi geçen ve suçlanan hayvan pazarıyla doğrudan bir bağlantısı olduğunu söylüyorlar.

Fakat diğer hastaların Wuhan Viroloji Enstitüsü ile bir bağlantıları bulunamadı.

ABD istihbaratı, virüsün laboratuvardan çıkıp çıkmadığını araştırıyor ama uluslararası istihbarat topluluğu bunun 'pek olası bir durum olmadığını' öne sürüyor.

Tabi bu durum Wuhan laboratuvarı üzerinde Kovid-19 ve diğer potansiyel pandemik virüsleri araştırmaları konusunda bir baskı yarattı.

www.youtube.com

Bu anlamda şimdiye kadar atılan adımlardan belki de en anlamlısı ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden (NIAID)Peter Daszak'ın yarasalardan insanlara yayılan koronavirüslerin risklerini anlamak için yaptığı bağış oldu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
doc.dr.sinansagiroglu

Avustralya da korona virüsünün nereden çıktığını araştırmak için bağımsız bir araştırma komisyonu kurulmasını istiyor ve destekliyor, çin ise avustralyaya çok sert çıkıyor bu konuda. Çinin bu tavrı beni büyük şüpheye düşürüyor, madem labaratuvar yapımı değil neden bu kadar şiddetli karşılık veriyorsun? Daha da alın araştırın deyip kendiliğinden çıktığını kanıtlatarak kendini aklatman lazım. Korona virüs insan üretimi dediklerinde gülerdim, sırf çinin şu tavrı yüzünden kıllanıyorum artık.

kurtali1983

Sadece başlıgı okudum haberin içeriğini okumak istemedim çünkü ilk günden beri bunun gibi milyon tane makale okuduk. Hiç bir şey yoktan var olamaz eğer mutasyona ugradıysa bile bu kadar kısa zamanda bu denli güçlü bir hale gelemez. Bilim insanı degilim ama aptal da degilim. En tehlikeli hastalıklar çiçek veba aids vs. vs bunların bile kökeni biliniyor. Aids yüzyıllar önce bile maymunlarda vardı çiçek hastalıgı antik mısırda bile rapor edilmiş korananın her türü belgelenmiş raporlanmış ama bu son hali yani covid 19 bir anda uzaydan gelmişçesine var oluyor bu hiç mantıklı degil. Yıllar önce çiçek aşısının üretimi sonlandırıyorsun ama sonra bir bakıyorsun ki bir kaç yıl önce üretimine tekrar izin verilmiş ! Sonra bir bakıyorsun iki hastalıgın üzerinde çalışılan etken maddeler aynı aaa ne kadar büyük tesadüf ! Terbiyem müsade etse koca bi s*tir çekerim buna mutasyon diyenlere ama terbiyem müsade etmiyor :)

z.kaanbdk

Böyle bir şey olsa sen cidden bunu bu şekilde anlayabileceğini mi sanıyorsun :D

kurtali1983

sen nasıl anlıyorsun ? ben lab dan çıkmış diyen bilin insanlarına inanmayı tercih ediyorum. Sen nasıl anladıgını anlatta bizde bilelim bilgilenelim.

z.kaanbdk

Sen ben kimiz kardeş ?! Düz sıradan vatandaş vergi veren işinde gücünde :D Eğer böyle bir şey yapılıyorsa ve bunu senin benim gibi vatandaş bu şekilde anlıyorsa... Ya bunlar çok mal ya bizler çok zekiyiz. :D

kurtali1983

öyle derinlerine inmeye gerek yok iki ihtimal var ya mutasyon ya genetigi ile oynanmış bir şey. %50 ihtimali olan bir şeye öngörüde bulunmak seni beni çok zeki yapmaz. Sıradan düz vatandaş dediğin insanı etkileyen bir şey öyle uzaktan bakmakla olmuyor. Ailelerinde kayıplar olan o düz vatandaşlara söylesene bunları. Yaptıgım ilk yorumu tekrar anlayarak okumanı tavsiye ediyorum ve her birey inanmak istediğinde özgürdür. Bir süre sonra bu yorumların altına tekrar dönecegim zamana bırakıyorum uslubuna cevap vermiyorum sadece zamana bırakıyorum !

z.kaanbdk

İstediğine inanmakta elbette özgürsün. Tutup ne diye vefat eden insanları tartışmaya ne diye malzeme ediyorsun anlamadım... Boş duyar kasıyorsun! Yok giti bunu ailelerini kayıp edenlerden birine söyle falan! Haklı çıkmak için bu kadr küçülebiliyorsan tabi buyur sen kendi kendine konuşmaya devam et burada konuştuğumuz şey çok başka ama anlayabilecek kapasitede olduğunu sanmıyorum! Üsluba gelecek olursak bi anormali yoktu sana yaklaşma şeklimde de sizin gibi insanları sürekli kendine saygı talep etmesi beni aşırı tilt ediyor. Bir gün birinizin kalbini fena kırıcam fena üzücem ama dur bakalım ne zaman! Bu virüsü birileri bir şekilde üretip üzerimize saldı ''HEP AYNI KOMPLO TEORİSİ'' :/ Üzerine oturmanız gereken organ ile düşününce böyle oluyor!

kurtali1983

Zaman! arkadaşım zamana bırakalım. Git gide çirkinleşiyorsun yazdıklarımı ara ara okuyorsan bu tür davranışlara giren insanları nasıl sinir küpüne çevirdiğimide biliyor olmalısın yapma gerek yok. Sen Tanrıdan geliyor diyorsun ben birileri tarafından yapıldıgını iddaa ediyorum bırakalım zaman içinde işinin ehli olan insanlar buna cvp versin ondan sonra konuşalım.

z.kaanbdk

Haydaa :D ulan tam adamına diyorsun bunları he! kaç senedir bu sitedeyim hiç mi denk gelmedin bana... Arkadaşım! Ben virüsün doğal yollar ile evrim geçirdiğine inanıyorum :D Allah bize virüs atiyi demiyorum :D İnsan elinin etkisinin dolaylı yoldan olduğu inancındayım sadece

kurtali1983

??? Ne söylediğini ne yapmaya çalıştıgını anlamıyorum belli ki başka bir olayın peşindesin. Pek umrumda degil bugün ilgilenmiyorum!!!

z.kaanbdk

Yav neyin peşinde olucam :D Hocam az sakin ol da sanki kafana silah dayamışım gibi konuşmayı bırak artık! Neden bu kadar alıngan ve ön yargılısın ?!

miro10091008

Lab'dan çıktımı bilinmez ancak Çin denen ülkeyle ilgili bildiğimiz şeyler var. 1-Kara veba orta çağda yine Çin ve yine Wuhan'dan çıktı. 2-SARS yine aynı yerden. 3-Korona yine aynı yerden. Valla artık diyecek bi şey bulamıyorum. Adamlar virüs makinesi gibi.

arsenic

Yeme alışkanlıkları, vahşi hayvan yemeleri, özellikle Coronavirus taşıyıcısı yarasaları yemeleri, ölü ya da canlı satmaları ve neredeyse sıfır hijyen yaşam tarzları. Tabii ki çinlilerin hepsi bu şekilde yemiyor ama kırsal kesiminde bunlar gelenek olmuş. Domuz kanı, domuz ayağı, canlı haşlanan köpekler, kediler, böcekler ve fareler. Çinlilere karşı ırkçı olmak istemiyorum ama bu nedir ya.. Yani bugün corona olmasa yarın başka bişey çıkacağı garanti.

arsenic

Ve bilimadamları bu virüsün lab ortamında bilerek yapılıp, bulaştırıldığı konusunda kesinlikle hayır diyorlar. Yani bu çeşit bir virüsü, o kadar çok kombinasyonun biraraya gelmesiyle ortaya çıkıyor ki, planlı olarak insan ya da zapay zekayla bile yapılması imkansızmış. Ya iddia edildiği üzere lab da çalışan ve gerekli önlemleri almayıp enfekte olmuş çalışanlardan bulaştı, ya da o meşhur egzotik hayvan pazarından.

z.kaanbdk

Benim merak ettiğim bu kadar şeyi yapıp nasıl sağlıklı kalabiliyorlar :D

oti1941

Insan CIA ajanlari ile gönderdigi virusu bilmez mi?

alin-dogan-karabocek

tamam Çinlilerde abuk sabuk şeyleri yiyorlar mis iğrenç yemeleri varmış ama ben bu işin altında ABD nin parmağı olduğunu düşünüyorum nasılmı labaratuvar da öldürücü bir virüs ürettiler ve dünyaya yaydilar güya bu şekilde dünyaya meydan okuyacaklar di ama kendi estikleri kuyuya kendileride düştü

seyit-nusret-ozturk

Bu iddia Trump puştunda simgeleşen yeni dönem lümpen kapitalist sistem yöneticilerinin pervasızlığına bir örnek olmaktan öteye bir anlam taşımamaktadır.

Görüş Bildir