Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğru Kullanıldığında Vezir, Yanlış Kullanıldığında Rezil Eden 17 Fularlı Kelime Daha

 > -

Toplum olarak kelime hazinemizin oldukça dar olduğu su götürmez bir gerçekken, istedik ki bu hazineyi bir nebze de olsa geliştirelim, birkaç güzel kelime ile kurduğumuz cümleleri taçlandıralım..

Proletarya

George Orwell’in 1984 adlı romanını okuyanlar hatırlayacaktır. Proletarya bir toplumsal sınıftır, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanlardan oluşan bir sınıf. Dünyanın tüm yükünü sırtlanmış, buna rağmen lanetlenmiş bir sınıf olarak bilinir. 

Evet, evet. Kapitalizm penceresinden bakarsak da işçi sınıfı diyebiliriz. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. 

Orwell, kitabında bu sınıf için geleceğin mimarları, içinde bulundurduğu enerjiyi dışa yansıtmasından en çok korkulan sınıf olarak bahsediyordu..

Enternasyonal

Söylemesi zor olduğu gibi anlamı da bir o kadar karışıktır, ya da karıştırılır mı demeliyim bilmiyorum. Felsefi açıdan anlamına bakarsak Karl Marx ve Engels’in yarattığı bir düşünce akımına da öncülük eden bu kavram tüm dünya proletaryasının, kendini ezenlere karşı mücadelesinde işbirliği sağlama anlamlarına gelir. 

Daha genel bakış açısıyla bakarsak eğer uluslararası, evrensel anlamlarına gelir.

Diyalektik Materyalizm

Felsefi muhabbetlerin yeni gözdelerinden. Evrendeki her şeyin şu veya bu şekilde birbirine değişken bağlarla bağlı olduğunu, her şeyin değişip, hiçbir şeyin aynı kalmadığını ileri süren görüştür. Kısaca evrende maddeden başka bir şey yoktur, madde ise karşıtlıklar içinde gelişir demektedir. Bu görüşe göre birbirinin tıpa tıp aynısı olan şeyler bile aslında aynı değildir, çünkü değişim kaçınılmazdır. 

Felsefi bir muhabbet olduğunu başta söylemiştim ama, şeylik yapmayın şimdi..

Sitemin Çarkları

Bira, çerez ve sohbet 3’lüsünün vazgeçilmez uğraklarından. Hayatın boş ve zalim olması, uygulanan yönetim politikalarının bireyi hiçe sayması konulu sohbetlerde sıkça kullandığımız, sevdiğimiz bir kelime. 

Kalabalıklar içinde, milyonlar içinde yalnızlık hissi. 

‘Batsın bu dünya’ denilesidir hani..

İvedi

Son dönemlerde girdi dilimize bu kelime, çok sık kullanılmaya başlandı. Hele ki karşı tarafı şöyle inceden bir silkelemek, hafif bir gözdağı vermek için. 

Resmi yazışmalarda acele kelimesi yerine kullanılır. Kurumsal şirketlerde, defalarca gönderildiği halde cevap alınamayan e-postalarda başlık olarak kullanılır. 

Amaç anlaşıldı sanırım..

Konjonktür

Türkiye’ de siyasi içerikli programların son gözdesi. Bu kelimeyi de alsak ellerinden geriye ne kalır? Hiçbir şey. Siyasilerin ve medya çalışanlarının genellikle haksızlık, taviz ve gayri ahlaki durumların meşrulaştırılması için sığındıkları bir kelimedir.. 

En kısa haliyle bir memleketin sosyal ve siyasi yapısının bağlı olduğu unsurlar olarak tanımlanabilir. 

(Daha şu kelimeyi kullanmak nasip olmadı. Fakat ölmeden önce, şöyle muhabbetin güzel bir yerinde kullanmak istemiyor değilim. Kısmet tabi..)

Sorunsal

Bu aralar kullandığı cümlelere renk katmak adına ‘sorun’ kelimesi yerine kullananlara sıklıkla rastlıyorum. Aslında birbirlerinden ince bir çizgiyle ayrılırlar. Sorundan farkı çözümünün belirsiz olmasıdır. Hatta öyle ki bir sorun olup olmadığının dahi belirsizlik içinde olması durumudur. 

Kısaca şüphe uyandıran, kesin olmayan anlamlarına gelir. 

Sorun kelimesi yerine kullanmayın kısaca, olmuyor..

Subliminal

Son dönemlerin yine sevilen, halkımız tarafından ota boka kondurulan kelimelerinden. Her şeyin altında bir subliminal mesaj arar olduk.. 

Anlamı ise bir canlıda yer alan psikolojik etmenlerin tümü... Bilinçaltının hareketlerinin, yaşama yansıma şekli... 

Bazı bilim adamlarınınsa rüya dediği şey. 

Mesaj iletim şekli, canlının fark ettiğinin farkında olamadığı uyarıcı. 

Fight Club der, konuyu kapatırım.

Apolitik

Muhabbetlerin gözde kelimelerindendir, pek sevilir. 

Apolitik olmak, size sunulan kalıpların hiçbirini kabul etmemek, daha iyisini ve fazlasını istemektir. Taraf olmamayı seçmektir. İdealizmin bir süre sonra insanı taşıdığı fanatizmi kabul etmemektir. Objektif olmaktır.

Ambale Olmak

Aslında birçoğumuzun mustarip olduğu bir durum, anlamını bilmeden.. 

Çok fazla ders çalışmak, tv izlemek, âşık olmak gibi durumlarda çevreye boş boş bakma, söylenen sözü anlamama durumuyla eşlenik insan hali. 

Günümüzde kal (gelmek), oha (olmak) gibi çeşitleri de hali hazırda mevcuttur. Bol kullanılır bazıları tarafından…

Modernite

17. yüzyılla birlikte yaşantımıza girmiş ve bir daha hiç çıkmamış bir kavramdır Modernite. 

Genel anlamda gelenek ile karşıtlık ve ondan kopuşun; bireysel, toplumsal ve politik yaşam alanlarının tamamındaki dönüşümü ya da değişimidir. 

Olmadı mı? Şimdi olacak: 

"...modernite her yerde aynı şeyi yaptı; her şeyi ikiye böldü... Tarihi böldü, ‘yeni ve eski’ diye... Toplumu böldü, ‘modernler ve gelenekseller’ diye... Düşünme yollarımızı ayırdı birbirinden, ‘rasyonel ve irrasyonel’ diye... İnsanı orta yerinden ikiye böldü, ‘zihin ve beden’, ‘akıl ve kalp’ diye..." 

Ferhan Kentel

Minval

Son dönemlerin kullanımı artan; doğru kullanıldığında girdiği cümleye gerçekten bir güzellik katan kelimelerden. 

Tarz, biçim, yol yordam, yöntem olarak tanımlanabilir.

İstikşafi

Tuğçe Kazaz ile girdi konuşma dilimize. Her ne kadar o yanlış kullansa da kelimeyi, doğru kullanıldığında güzel kelimedir. 

Ön inceleme anlamına gelir; keşfetmeye çalışma, öğrenme, araştırma demektir. 

Siz, siz olun; doğru kullanın..

Dezenformasyon

Medya mensuplarının pek sevdiği, pek kullandıkları bir kavram, kelimedir. 

Karşı tarafı yanıltma amacıyla öne sürülen yanlış bilgi anlamına gelir. 

Tehlikeli kelimelerdendir..

İnovasyon

Yine son dönemlerin gözde kelimelerinden. Girdiği cümleye bir hava kattığı da yadsınamaz aslında. 

Birçokları tarafından yenilik kelimesi ile eş değer görülse de bir şeyi sıfırdan var etmek anlamına gelmediği için tam manasıyla bu anlamı karşılamaz. 

İnovasyon, yaratıcı düşüncenin teknik bir icada ya da fikre dönüştürülerek piyasaya sunulmasıdır. 

Bavul bir icat, tekerlekte bir icat ama bavula tekerleği takmak inovasyondur. 

Oldu sanırım..

Delüzyon

Akademik ve medikal muhabbetlerin döndüğü ortamların sevilen kelimelerinden. Beynin olmayan bir şeyi var gibi kabul etmesidir diyebiliriz kısaca. Daha da spesifik bir tanım gerekirse, dış gerçekliğe ilişkin hatalı bir çıkarıma dayalı ve başkalarının aksi yöndeki inançlarına ve kanıtlara rağmen sarsılmaz bir şekilde sürdürülen yanlış bir kişisel inanç. 

Aşk, bize sevdiğimiz kadının diğerlerinden farklı olduğuna inandıran kuruntudur.. 

Ne de güzel bir delüzyondur.

Viral

Onedio ile birlikte adeta hayatımızın bir parçası olan ‘Viral’ kelimesi, akademik olarak tıpkı bir virüs gibi hızla yayılan anlamındadır. 

Bir reklam biçimi ya da tarzı sanılsa da üretilen içeriğin gerçeğe yakınsaması ve bu nedenle de hızla yayılması anlamına gelir reklamcılıkta.

İçeriklerimizin bu kadar hızlı ve fazla kişiye ualşması viral reklamın en güzel örneğidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrah-altunbas

cibili cibiLi Şak şaK şAk

constark

viral demek virüsle ilgili demektir icad çıkarmayın yahu

candice-white-adley

subliminal'ı o listeden çıkarın.

baris-akyol

Ayrıca apolitiğin etkin anlamda ilk manası politikayla doğrudan ilgilenmeyen *milletvekili olmak gibi* kişilere deniyor sanırsam

orelia

Siyasi görüş ve olaylardan habersiz veya onlara kayıtsız kalan anlamında apolitik. Yoksa o kadar siyasi görüşü olan kişiyi milletvekili vs.. olmadığı için apolitik yapmak olmaz yani. :)))))))))

baris-akyol

aslında yanlışsın.Politize olmak politikayı takip etmek demek, apolitik olmaksa hiç takip etmemek.benim hatam ise bu ölçüyü büyütmek,oy kullanmak da politizelik sayılıyormuş. :)))))

baris-akyol

Bunlar fularlı kelimeler değil,hava atmak için bunları kullanan insan kendini belli eder zaten.Heryerde görmüyo rmuyuz ota boka şovenist diyenleri?Saçma sapan içerikler yapıp nice bu kavramları bilen insancıkları sinirlendirmeyin.

Başlıklar

Bilimaşkonedio
Görüş Bildir