Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Damarlarınıza Enjekte Edildiğinde Size Ölümsüzlüğü Yaşatabilecek Mucize Sıvı: 'Sahte' Kan

360PAYLAŞIM

Sinemayla ilgiliyseniz eğer vahşet dolu sahnelerde sahte kan kullanıldığına defalarca şahit olmuşsunuzdur..

Hatta ve hatta, siyah-beyaz filmlerin çoğunda kan yerine çikolata sosu kullanıldı yıllarca.

Bu akımın öncüsü ise deha yönetmen Alfred Hitchcock.

Kan yerine çikolata sosu, ilk olarak ünlü film Psycho’da kullanıldı. Ve izleyenlerin birçoğu bu durumun farkında bile değildi muhtemelen.

Sinema sektöründe zamanla renkler devreye girdikçe, çikolata sosları yeterli olmadı haliyle ve ‘sahte kan’ a olan ihtiyaç başladı.

Gerçeğe en yakın sahte kan, ünlü korku filmi Exorcist’te (Şeytan) kullanıldı. Hazırlanan tarif sayesinde neredeyse birebir gerçekliğe sahip bir kıvam elde edilmişti.

Sahte kan üretimi konusunda başlayan bu gelişmeler, bir zaman sonra akıllara “yapay kan üretebilir miyiz?” sorusunu getirdi.

Konu hakkındaki ilk çalışmalar 2007 senesinde başladı ve 2013 yılına gelindiğinde Romanya’da ilk yapay kan üretildi.

O dönem için damara enjekte edilmeye uygun olmayan yapay kan, fareler üzerinde denendi.

Yıllar boyu geliştirilen yapay kan, zamanla geliştirilerek yaralanma sebebiyle kan kaybeden ve ihtiyaçları olan kan grubuna kolay ulaşamayan hastalar için umut oldu bir anlamda.

2013 senesinin sonlarına doğru birçok ülke yapay kan üretimi konusunda gelişme sağladı ve bu AR-GE çalışmalarına Türkiye de katıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde başlayan çalışmalar, zamanla meyvesini vermeye başladı ve yaklaşık 2 senelik bir çalışmanın ardından 2016 senesinin başında Türkiye’de ilk yapay kan üretildi.

Geçtiğimiz yılın başında pek çok ülkede yapay kan üretimi gerçekleşmişti lakin ülkemizde üretilen yapay kanın kendine has özellikleri vardı.

Üretilen bu yapay kan, tüm kan gruplarıyla uyumluydu ve kişinin kan grubu fark etmeksizin herkese nakledilebilecekti.

2017 senesinin başında ise yapay kan üretimi konusunda çığır açan bir gelişme yaşandı ülkemizde.

Erciyes Üniversitesinde okuyan öğrenciler, klorofilin hemoglobinle benzer kimyasını fark ettiler.

Bu keşifle birlikte yepyeni bir gelişmenin de önü açılmış oldu ve bitkilerden yapay kan elde edildi.

Üretilen bu yapay kan, doğal kanın olduğu her ortamda kullanılmaya da uygun olarak geliştirildi.

Günümüze geldiğimizde ise yapay kan ile alakalı çalışmalar ve araştırmalar halen devam etmekte.

Bu konuda yaşanan son gelişme ise İngiltere’de, yapay kanın sürekli üretimi ile alakalı en önemli sorunlardan birisi olan kan hücreleri konusundaki eksikliği kapatmış durumda.

Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek yıldan itibaren, üretilen yapay kanların insanlara enjekte edilebilir hale gelmesi bekleniyor.

Bu gelişmeler ölümsüzlüğün bir formülü mü yoksa beyhude çırpınışlardan birisi mi, bunu zaman gösterecek.

Ölümsüzlük, yaptığımız tüm çalışmalara rağmen şu an için halen imkansız olarak gözüküyor ama;

Unutmayın ki 50 yıl önce de bugün yaptığımız her şeye imkansız gözüyle bakılıyordu…

Peki, sizce bu gelişmeler ileride ölümsüzlüğün formülünü bulmamıza fırsat sağlayacak mı?

Biyolojik ölümsüzlüğü bulmamıza az kalmış sanki.
Hiç sanmıyorum.
Yorum yok.

BONUS:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ölümsüzlüğü bulmanın yolu kandan geçmiyor ki tmm yeni oluşturulan alyuvarlar çekirdek taşıyor bunlar sadece kişiliği falan değiştirir ya da başka reaksiyonlara yol açar. dna her şeyin anahtarı ayrıca o alyuvarlardaki çekirdekler yok ediliyor. yaşlanmayı durdurmak ve dna yı daha iyi anlamak gerekiyor ölümsüzlük için. canlı bulundu şimdi onun mekanizmasını anlamakta mesele. gerçi kan kayıplarının önüne de geçmek için bir şey yapılmalı

kartacali

Sadece gülüyorum...

Gizli Kullanıcı

ölümsüzlük lafına mı ??

gzm-ynklr

Kim bilir? belki bir gün...

paco-hernandez

bok var lan ölümsüz olsan nolacak?! zaten Türkiye'de yaşıyon bizde ölüm yaşlılıktan olmaz kolay kolay...

yakup-pacaci

Kuran daki ayet herşeyi özetliyor bi tarafınızı da yırtsanız imkansız "Her canlı ölümü tadacaktır" diyor ayette

sagan

Peki ölümü geciktirme şansımız var mıdır?

Gizli Kullanıcı

öylemi deeeyooor ayette voooov o zaman bilimi bırakalım sktr et niye uğraşıyoki bilim adamları boşu boşuna bu işlerle dimi.

Gizli Kullanıcı

ama Allahın lokman hekime ölümü aşmanın sırrını gösterdiğini de biliyoruz ve kaybettiğini de. ölümsüzlüğü bulabiliriz demek bu abı hayat birçok edebi esere konu olmuştur ve bu sudan hızır ve ilyas as ların içtiği bilinir. kısacası kuranın bile daha doğru olup olmadığı belli değilken kesin konuşmamak gerek

Gizli Kullanıcı

carlcığım bu zaten yapıldı iki katına çıktı ömür ve dahası da olucak özellikle turritopsis nutriculayla beraber ölümsüzlüğü bulabiliriz senin de bildiğin gibi arkadaşta aslında anlamak istemiyor

sevin-beni

beyler asıl olay dna nın eslesme sonucunda zaman ıçınde koruyucu tabakasının bozulması.(ben öyle biliyorum) eğer bunu engelliyecek ya da duzeltıcek bir yol bulunabilirse steril ortamlarda ölmszluğu yasayabiliriz.

Gizli Kullanıcı

dediğiniz şeyler mutasyonlar mı anlayamadım eğer oysa dna onarımı zaten bunu düzeltmeyi amaçlıyor diye biliyorum. özellikle kanseri yenmeyi amaçlıyor çünkü onlar bizim hücrelerimiz aslında. ben dnanın çözümlenmesinde buluyorum bu yolu açıkçası. tam anlamaya yavaş yavaş ilerliyoruz. onarımla alakası da olabilir ama eğer hücreyi gençleştirebilen bir şey bulursak -ki denizanamız yapıyor bunu- süper olur bu olayda denizanası işimize yarayacak ama daha çok yolumuz var

Gizli Kullanıcı

bu arada hücre yaşlanmasının durdurulmasıyla ilgili bir çalışma vardı hatta ödül almıştı galiba her şey 4 harfli bir alfabede ve insanoğlu olarak elimizin altındaki bu bilmeceyi çözemiyoruz. sadece bilmeceyi değil anasını satiim daha insan vücudunu bile tanımıyoruz adam gibi

yakup-pacaci

ozaman başka bir ayettede şunu diyor "Eğer kuranın uydurma olduğunu söylüyorsanız onun gibisini getirinde görelim"

Gizli Kullanıcı

tmm kardeşim sen kuranla devam et sorgulamadan merak etmeden ben de bilimle uğraşayım anlaştık mı. daha denilen şeyi anlamıyorsunuz hemen kuran dedim ya oradan vurmaya çalışın ama yemezler. bırakın işimizi yapalım biz siz de ölümsüzlük bulunamaz deyip durun

yakup-pacaci

nasıl olsa olmayacak hayal bunlar tabii bana göre sizin inancınıza ters olabilir siz istediğiniz kadar araştırın araştırmanız bittiğinde belkide bitmeden çoktan öbür tarafa nakil olacaksınız çünkü bedeniniz cansız bir varlığa dönüşecek ve o yeşil araca binerek tahtalı köye gittiğinizde birisi vardı vay anasını gerçektende öldüm lan diyeceksiniz kendi kendinize ayrıca bu araştırmalraın macı hastalıkları engellemek ölümsüzlüğü bulmak değil

Görüş Bildir