Davutoğlu: “Hiçbir Türk Askeri Suriye’de Tutuklu Bulunmamaktadır.”

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'de Esir Düşen Subayların İsimlerini Verdi!

Suriye'de Esir Düşen Subayların İsimlerini Verdi!

CHP Aydın milletvekili Metin Lütfü Baydar, TBMM'ye verdiği soru önergesinde, Türk subayları ile MİT görevlilerinin isimlerini açıkladı.

CHP Aydın milletvekili Metin Lütfü Baydar, Suriye’de ‘esir düştükleri’ iddia edilen Türk subayların ve MİT görevlilerinin isimlerini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın daha önce yalanladığı olayla ilgili bir TBMM’ye bir soru önergesi veren Baydar, ilk olarak Suriye’de yayınlanan bir gazetede yer alan daha sonra Rus ve Çin resmi haber ajanslarının da verdiği habere ilişkin olarak Başbakan Erdoğan’dan açıklama istedi.

Baydar, soru önergesinde, esir Türk subayları ile MİT görevlilerinin isimlerinin, Yüzbaşı Yasin K. Teğmenler Sinan T. Fuat Y. Mustafa H. Asteğmen Hasan G ile Tarık T. İbrahim M. Yusuf C. Murat Y. Harun M. olduğunu öne sürdü. Bu konuda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığına iletilen bir bilgi olup olmadığını sordu.

Haberin Tamamı İçin:

Esir Pilotlar İddiası Meclis'te

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın milletvekili Metin Lütfi Baydar, Suriye'de esir düştükleri iddia edilen Türk subaylar ve MİT görevlileri konusunu Meclis'e taşıyarak bir soru önergesi verdi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Baydar, ilk olarak Suriye’de yayınlanan bir gazetede yer alan daha sonra Rus ve Çin resmi haber ajanslarının da yer verdiği iddialara ilişkin olarak Başbakan Erdoğan’dan açıklama istedi.

CHP milletvekili Baydar, soru önergesinde, esir düştüğü öne sürülen 6 Türk subayı ile 4 MİT görevlisinin isimlerini de sıralıyor.

Baydar önergesinde sırasıyla, Suriye’nin elinde esir Türk kamu görevlisi bulunup bulunmadığı, isimleri verilen 6 subay ve 4 MİT görevlisinin Özgür Suriye Ordusu'na yardım ederken yakalandıkları iddiasının doğru olup olmadığı, Suriye'de ölen Türkiyeli kamu görevlisi olup olmadığı ve bu iddialarla ilgili olarak Başbakanlığa ve Dışişleri Bakanlığı tarafından herhangi bir bilgi verilip verilmediği noktalarına açıklık getirilmesini istiyor.

İddialar Suriye gazetesi El Vatan'da yer almış, gazete Türk subaylarının Halep yakınındaki Koerc askeri havalimanına sızmaya çalıştıkları sırada yakalandıklarını ileri sürmüştü.

Daha sonra Genel Kurmay Başkanlığı sitesinde yayımlanan bir açıklamada bu iddialar yalanlanmış ve "Söz konusu iddialar tamamen gerçek dışıdır" denilmişti.

Yurt gazetesi bugün konuyla ilgili haberinde "Yurt Gazetesi'nin ulaştığı Suriye askeri yetkilileri, 4 Türk savaş pilotunun yakalandığını ve sorgulandıklarını doğruladı" ifadesine yer veriyor.

Yurt gazetesinin haberinde "Rusya'nın Sesi Radyosu ve el-Kuds el-Arabi Gazetesi'nin, Şam Yönetimi'nin Halep'te 4 Türk savaş pilotunun askeri hava üssüne sızmak isterken yakalanarak tutuklandığı haberleri üzerine görüştüğümüz Suriye askeri yetkilileri, '4 pilotun Azez’in Minbec bölgesinde Suriye askerleri tarafından yakalandığını' teyit etti" deniliyor.

Bugün Taha Haber adlı bir internet sitesinde de iddialarda söz edilen subayların isim ve rütbeleri olduğu öne sürülen bir liste yayımlandı.

Ancak bu iddialarda yer verilen isimler ve rütbelerin, bugün Aydın milletvekili Metin Lütfi Baydar tarafından verilen soruda geçen isimlerden farklı olduğu dikkat çekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu: “Hiçbir Türk Subay, Türk Askeri Suriye’de Tutuklu Bulunmamaktır.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP’nin verdiği soru önergesine tepki göstererek Suriye’de hiç bir Türk subayının, bir Türk askerinin tutuklu bulunmadığını söyledi.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’yi ziyaret eden Singapur Dışişleri ve Adalet Bakanı Shanmugam ile görüşmelerin ardından JW Marriot Oteli’nde düzenlenen ortak basın toplantısında bir soru üzerine CHP’nin, iki Türk generali 6 subay ve dört MİT görevlisinin Suriye’de tutuklu olup olmadığına ilişkin soru önergesine tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAydınBaşbakanÇinCumhuriyet Halk PartisiRusyaSavaşSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir