Carettalar'ın Adresi Yine Değişmedi

-

Carettalar'ın Adresi Yine Değişmedi

Carettalar'ın Adresi Yine Değişmedi

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta cinsi bir deniz kaplumbağasının Aydın'ın Kuşadası İlçesi Kadınlar Denizi Plajı'na yumurtalarını bırakması sevinçle karşılandı.

Geçen yıl temmuz ayında, 10 yıllık bir aradan sonra Kuşadası, Davutlar Beldesi'ndeki Grand Belish Otel önünde karaya çıkan bir deniz kaplumbağası, kazdığı kumsala 42 yumurta bıraktı. Kuşadası Milli Park Müdürlüğü tarafından sahil kesimi, yumurtalardan yavrular çıkıp, denize kavuşuncaya kadar güvenlik çemberine alınıp, bir yetkili 24 saat sahilde görevlendirildi.

Deniz kaplumbağaları bu yıl da Kuşadası'na uğradı. Caretta Carettalar'ın bu defa tercihi Kadınlar Denizi oldu. Plaj bekçisinin dün (Pazar) gece bir deniz kaplumbağasının sahilde kazdığı kumların arasına 70 kadar yumurta bıraktığını bildirmesi üzerine, çevreciler plaja akın etti. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü'nün de aralarında bulunduğu çevreciler, deniz kaplumbağasını yumurtalarını bıraktığı her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin denize girdiği bölgeyi koruma çemberine aldı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, son üç günde iki üzücü olay yaşadıklarını belirterek, "İki farklı yerde iki Caretta Caretta leşi karaya vurdu. Her ikisi de iri ve yetişkin olan deniz kaplumbağalarının Kuşadası'na yumurta bırakmaya geldikleri, balıkçıların ağlarına veya paragatlarına takılarak boğulduklarını düşünüyoruz. Dün gece sahile ulaşan bir Caretta Caretta'nın yumurtalarını bırakması ise sevindirici" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aydınkadınlarolayyumurta
Görüş Bildir