Bu İçeriği Okuduktan Sonra Pipet Kullanmadan Önce İki Kez Düşüneceksiniz!

310PAYLAŞIM

Plastikten yapılan, tek kullanımlık pipetler hem çevreye hem de sağlığımıza zarar veriyor! Pipet kullanımına dur demek için önemli birçok sebep var.

Kaynak: 1, 2, 3

Birçoğumuz meyve suyu ve süt kutuları sayesinde küçük yaşta pipetle tanıştık.

Hala yolculuk ederken, bazı toplantılarda ve hatta evde bile bu sıvı taşıyıcılarını kullanıyoruz.

Hala bazen bardaktan bir şeyler içerken bile pipet kullanmak eğlenceli gelebiliyor.

Küçük bir plastik silindirin bir içeceği eğlenceli ve baloncuklu bir deneyime dönüştürmesi gerçekten inanılmaz bir şey.

Fakat bir pipetle içeceğinizi yudumlarken sağlığınıza ve çevrenize ne kadar zarar verdiğiniz muhtemelen farkında değildiniz.

Özellikle  pipet kullanmayı seven herkesin bilmesi gereken bazı önemli durumlar söz konusu.

1. İlk olarak kırışıklıklar:

Er ya da geç aynaya baktığımızda kırışıklıklarla karşılaşacağız. Fakat hepimiz en az kırışıklıkla yaşlanmayı isteriz ve hep genç görünmek için birçok yöntem deneriz.

Sigara içen insanların dudaklarının etrafında gelişen kırışıklıklar olduğu bilinmektedir. Bu kırışıklıklar çok fazla pipet kullanan kişilerde de oluşabilir.

Bir pipetle içeceğinizi yudumlarken, ağız bölgesiyle yapmak zorunda olduğunuz hareket, kollajen ve elastikiyetin daha hızlı bir şekilde parçalanmasına ve gereksiz kırışıklıklara ve çizgilere neden olabilmekte.

2. Diş lekeleri ve çürükler

Birçok insan pipet kullanımının dişleri, içtiği içeceğin neden olabileceği lekelerden koruduğunu düşünür. Ancak bu, sıvıyı direk boğazınıza gönderirseniz veya pipeti ağzınızla tamamen kavrayabilirseniz gerçekleşir:

Özellikle tek taraflı pipet kullanımı, sürekli aynı dişlerin içeceğe maruz kalmasına sebep olduğundan erken çürüme ve lekelenme eğilimi gösterebilir.

3.Gaz sancısı

Pipet kullanarak içecek içerken vücuda normalden daha fazla hava girişi olur. Bu da gaz sancılarına sebebiyet verebilir.

4.Şişkinlik

Şişkinlik gazla ilişkilendirilir ve gününü eziyete çevirebilir. Düğmesi kapanmayan pantolonların sebebi yalnızca pipetler olabilir.

5. Üretim sırasında salınan gazlar

Muhtemelen bildiğiniz gibi içinde yaşadığımız dünyada bir plastik malzemenin yapımı pek de iyi şeylere yol açmıyor. One Green Planet'e göre, her yıl üretilen 500.000.000 civarındaki pipet, üretimi sırasında tonlarca hava kirliliğine neden oluyor.

6. Çevre kirliliği

Yalnızca içecekleri daha zevkli içmek için üretilmiş olan bu plastik toprakta çok uzun yıllar sonra ancak çözünebiliyor ve bu da çevre kirliliğine yol açıyor.

Son 25 yılda, yıllık temizlik etkinlikleri sırasında plajlardan, yaklaşık 6 milyon adet pipet ve karıştırıcının çıkarıldığı tahmin edilmektedir.

3 dalışla 763 pipet!

Avustralya'da yaşayan dalış antranörü Kasey Turner, 20 dakikalık ilk dalışında 319 adet pipet topladı. 24 saat sonra tekrar dalış yaptığında ise aynı bölgeden 294 adet daha pipet buldu.

Bir hafta sonra yaptığı dalışta ise,

Aynı bölgeden 150 adet daha pipet çıkardı.

7. Peki ya diğer canlılar?

National Geographic'e göre, pipetler her yıl okyanusa giden 8 milyon tonluk plastiğe ana katkıda bulunuyor.

Bu küçük çubuklar, deniz canlıları, özellikle balinalar ve kaplumbağalar tarafından yiyeceklerle karıştırılıyor ve sindirilemiyor.

Yanlış atıklar:

Pipetlerin ve diğer çöplerin doğru olmayan şekilde atılmasının potansiyel olarak bir balinayı öldürebileceğini düşünmek gerçekten üzücü.

Bir canlıya böylesine eziyet çektirmek ise gerçekten korkunç!

İşte bu gibi durumlara sebebiyet vermemek için Starbucks gibi firmalar pipet kullanılmadan içecek tüketilebilecek bardak tasarımlarını kullanmaya başladılar.

Bu gibi içecek şirketlerinin pipet yerine kullanılabilecek şekilde ve mümkünse plastik olmayan farklı projeler geliştirmesi doğaya ve insan sağlığına destek verecektir.  

Bizler de üzerimize düşen görevi yapmalı, pipet kullanımını sınırlandırmalı hatta plastik pipetleri, defalarca kullanılabilecek cam, bambu pipetlerle değiştirmeli; kullanmak zorunda kaldığımızda ise en azından doğru şekilde atılmasını sağlamalıyız.

Benzer içerikler:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wednesday-addams

ben öyle kullandığım pipeti dışarıda yere falan atmam da beni asıl düşündüren dudak kenarındaki kırışıklıklar oldu.

baturhan-cora

cehalet mutluluktur. Okumadım, pipetimden colamı yudumluyom şuan 😎

carpe-noctem

eğamınagoym kutu kolayı pipetle içsen bir dert pipetsiz içsen bir dert. napalım kıçımıza mı sokalım

aysn_aysn

O hayvanın burnundan gelen kanda boğulsun o pipeti denize atan adi varlık.Hiç mi vicdan yok insanoğlunda çöpü denize yere atmak nasıl bir kişiliksizliktir.Hayvana resmen içim acıdı sanki bana yapılıyormuş gibi canım yandı.Ben onu bunu bilmem çocukları düzgün yetiştirmek lazım, çocuk gelecektir.Tabi plastik ürünleri azaltılmasında fayda var ama olanıda çöpe atmayı öğrenmemiz ve öğretmemiz lazım net.

emrehan-pekoren

Yok pipetleri çevreye atan öküzler olmasa o kadar sorun değil. Ona bakarsanız Starbucks'ın da kullandığı plastik. Bu mu çözüm? İnsanlara çevreyi kirletmemeyi öğretin önce. Plastik, geri dönüşümü olan bir madde.

Görüş Bildir