Bu Gözler Bunu da Gördü: Çernobil Felaketinin Yaşandığı Bölgede Az Radyasyonlu Çavdardan 'Atomik Votka' Üretilip Satılacak!

-
Abone ol

Felaketler fırsatlara dönüştürülebilir mi sizce?🤔

Bu içerikte BBC NewsITV News ve Science Alert kaynak olarak kullanıldı.

26 Nisan 1986'da Ukrayna, Pripyat'ın 14.5 km kuzeybatısında bulunan Çernobil'de nükleer bir facia yaşanmış ve bu facianın yaşandığı bölge tamamen boşaltılıp yasak bölge ilan edilmişti.

Chernobyl Dizisiyle Birlikte Tekrar Gündeme Oturan Çernobil Felaketinin İç Yüzünde Yaşananları Tek Tek Anlatıyoruz! - onedio.com
Chernobyl Dizisiyle Birlikte Tekrar Gündeme Oturan Çernobil Felaketinin İç Yüzünde Yaşananları Tek Tek Anlatıyoruz! - onedio.com

Detayları anımsamak için Çernobil faciasının iç yüzünde yaşananları tek tek anlattığımız bu içeriğe yeniden göz atmanızı tavsiye ediyoruz.👆

Dünya çapında büyük ses getiren "Chernobyl" dizisinin ardından ise Çernobil Nükleer Santrali’nin bulunduğu bölge yeni turizm merkezi haline geldi, biliyorsunuz.

Telefonunu ve bikinisini kapan tüm yabancı Instagram fenomenleri, bölgeye çıkartma yapar gibi gidip fotoğraf çekilmedik alan bırakmadılar neredeyse.

Tabii, gelişmeler bununla da sınırlı kalmadı...

Artık akın akın turist çeken bu bölgede 'Atomik Votka' adıyla votka üretilip satılacak. Yani "Gidip de bir gezemedim şuraları!" diye veryansın edenler, bizzat o topraklarda yetiştirilen hafif radyasyonlu çavdardan üretilmiş bir şişe votka satın alabilir.

Portsmouth Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Jim Smith ve Çernobil'de uzun yıllardır araştırma yapan uzmanların başlattığı votka projesi, 33 yıl sonra bölgeden çıkan ilk ticari ürün.

Elbette proje yalnızca bunun için değil, yeterli koşullar sağlandığında bölgede yer alan toprakların bir kısmının yeniden üretime kazandırılabileceğini gösterdiği için de büyük önem taşıyor. Yıllardır kaderine terk edilmiş olan yasak bölge, üretim zincirinin tekrar bir parçası haline gelerek makus talihine meydan okuyabilir.

Atomik votkadan henüz sadece bir şişe üretilmiş durumda. İlk aşamada 500 şişe votka üretilmesi ve bunların yasak bölgeyi ziyaret edenlere satılması planlanıyor.

"Buraya kadar her şey tamam da biz bu votkayı içersek başımıza bir iş gelmez mi?" dediğinizi duyar gibiyiz. Prof. Smith, bu duruma şöyle açıklık getiriyor:

"Hafif radyasyonlu çavdarı ve Çernobil'den aldığımız suyu alıp damıttık. Bu votka diğer votkalardan daha radyasyonlu değil. Southampton Üniversitesi'nin radyasyon analizi laboratuvarında da votkayı incelettik. Votkada radyoaktivite izine rastlanmadı."

Gördüğünüz gibi durum bundan ibaret. Peki, siz ekonomiye can versin diye atılan bu adım hakkında ne düşünüyorsunuz? İmkanınız olursa bir şişe 'Atomik Votka' almak ister miydiniz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dusunen_odun

oo fallout şov

semih-kurnaz

Bi kafası var oooooooooooovvv içince patlıyorsun asdjhagsdasd

-.47

millet evinde yapiyordu zaten, sadece olayi ticarete dokuyorlar diziden sonra

mustafa-turk-strikes-again

eyy netflix nelere kadirsin xd

mustafa-turk-strikes-again

hboydu di mi pardon xd

mustafa-turk-strikes-again

eyyy setfilmizle12.coom nelere kadirsin

corpse-bride

diziyi izleyenler bılır valery legasov uyarmıstı bılmem kac yy bu bolgede yasanamaz buralar kullanılamaz dıye ama nafıle dogru durust ızlememıs demek dızıye baktıgını ıma edenler

Görüş Bildir