Kafalar Bugün de Karışık: Bu Görseller Siyah-Beyaz Olmasına Rağmen Beynimiz Neden Renkliymiş Gibi Algılıyor?

-
Abone ol

Gün geçmiyor ki beynimizin oyunlarına yine alet olmayalım! 🤓

Bu içerikte Science Alert ve PetaPixel'den yararlanılmıştır. Ayrıca bu optik illüzyonu yaratan sanatçı Øyvind Kolås'ın Patreon sayfası da kaynak olarak kullanılmıştır.

Son günlerde internette dolaşan çok acayip bir görsel var, mutlaka siz de denk gelmişsinizdir. Beynimizi tatlı tatlı yanıltan bu görseli daha önce görmediyseniz, size biraz görselin alametifarikasından bahsedelim.

Bu görsellerden ilkini Onedio IQ Instagram hesabı üzerinden de sizlerle paylaşmıştık, hatırlarsanız. Fotoğrafa baktığınızda ne görüyorsunuz? Birkaç öğrencinin yan yana oturduğu, renkli, standart bir kare öyle değil mi? Öyle değil. Çünkü bu kare renkli değil. Eğer yakından bakarsanız, ilk bakışta renkli zannettiğiniz bu fotoğrafın aslında siyah beyaz olduğunu görebilirsiniz.

Buna benzer bir başka örnek de şöyle:

Dijital medya sanatçısı ve yazılım geliştirici Øyvind Kolås'ın görsel bir deney şeklinde oluşturduğu ve "renk asimilasyon ızgarası yanılsaması" olarak adlandırdığı bu yöntem; esasında siyah beyaz olan bir görüntünün üzerine, renklendirilmiş çizgilerden oluşan bir ızgaranın yerleştirilmesiyle oluşuyor.

Øyvind Kolås, bu ilginç etkinin nasıl yaratıldığını kendi Patreon sayfasında şöyle açıklıyor:

"Gri tonlu bir görselin üzerine bindirilen ve fazla doygunluğa sahip olan renkli bir ızgara, gri tonlu hücrelerin sanki renkliymiş gibi algılanmasına yol açıyor."

İşin teknik kısmı tamam, sıra geldi beynimizin bunu neden bu şekilde algıladığına… Söz konusu siyah beyaz bir görüntüyse beynimiz neden bunu tamamen renkliymiş gibi yorumluyor?

Sidney Üniversitesi’nden araştırmacı Bart Anderson’a göre bu optik illüzyonu beynimizin tamamen renkli olarak algılaması şaşırtıcı bir etki değil. 

"Renk sistemini alçak geçiş olarak tanımlıyoruz, rengi kodlayan alıcı alanlar ise oldukça geniş. Böylece ızgaralar akromatik arka planla bir araya getirildiğinde görüntünün ‘ortalaması’ alınıyor ve görselin tamamına atfediliyor."

Diğer bir deyişle bir şeylere baktığımız zaman beynimiz bu görsel bilgiyi sıkıştırıp bize genel bir izlenim veriyor, yani az renk çok alanı kaplıyor. Elbette bu biz nesneleri yakından incelemeye çalışmadığımız zaman geçerli. Tıpkı bu görsellerde olduğu gibi…

Bu yanılsama, sadece renkli ızgaralar kullanılarak da yapılmamış.

Kolås, ızgaraların en iyi etkiyi sunduğunu keşfetse de aynı etkiyi oluşturmak için noktalar ve çizgiler gibi başka alternatif yöntemler de denemiş. Gördüğünüz gibi içlerinde en iyi etkiyi ızgara veriyor.

Bu video ızgara tekniği kullanılarak hareketli bir videonun bile beynimizde yukarıdaki görseller gibi renkli algılanabileceğinin kanıtı:

Gerçekten muazzam, sizce de öyle değil mi?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cyhnbirinci

o kadar kırmızı,sarı,mavi çizgi koymuşlar üstüne ki alttaki gri görünmüyor. tabi ki renkli görünür

lucinda-yumi-kane

Ben gri üzerine çizgiler görüyorum. Renkli görü nerede?

sosyopat-tate

Beynimde bi kusur yok çok şükür. Siyah beyaz fotoğrafın üzerine renkli çizgiler çekmişler işte asdfghjkl

hazydaisy00

kafayi yicem ben yine siyah beyaz goruyorum neyim var benim :D

miralayra

paylaşımınızın içine sıçiim sizin ben offffffffffffff darlandım amına koyyim milliyet com ayarına düştünüz iyice

Görüş Bildir