Bir Türlü İş Hayatına Alışamayan İnsanların Bildikleri 16 Şey

 > 
9.8bPAYLAŞIM

Kimse çalışmayı sevmez. Sadece kendini sevdiğine inandırır. Hayata tahammül edebilmek için. 

Bir de bu durumun farkında olanlar vardır. İş hayatına bir türlü alışamayan insanlar... Sistemin içerisine girmiş ve bir çıkış yolu arayan insanlar...

İşte bu içerikte biz de onları anlattık .

Dikkat: Bu içerik iş hayatı hakkında acımasız gerçekler içerebilir ve sizi çalışmaktan soğutabilir! 😄 

1. Hayatının en güzel zamanlarını, sırf hayatını sürdürebilmek adına başkalarına daha çok para kazandırmak için harcamak sana zor geliyordur.

Doğuştan zengin olan insanları, neden hep daha da zengin etmek zorunda olduğun bu sistemi sorgulayıp durursun.

2. Öğrenci olduğun zamanlarda, "Okulu bitir, bir işe gir, gerisi kolay." diyenleri hatırlıyor ve onlar hakkında hiç iyi şeyler düşünmüyorsundur.

Kendilerine empoze edileni yaşamayı kabullenen ve sana da yaşatmaya çalışan insanları bir türlü anlayamıyorsundur.

3. Her gün sabahın köründe kalkıp o işe gitmek sana dünyanın en büyük işkencesi olarak geliyordur.

Uykusuz kalıyoruz ömür boyu...

4. Her şeyin daha güzel ve yaşanılabilir olduğu, o çocukluk yıllarını özlüyorsundur. Ne ara bir işte çalışacak kadar büyüdüğünü sorguluyorsundur.

Zamanın bu kadar çabuk geçeceğini bilsek daha çok bağlanırdık o yıllara ve hiçbir zaman büyümek istemezdik.

5. Bütün gün hiçbir şey yapmadan çizgi film izlemeyi,

6. Ya da dışarıda yarını düşünmeden oynamayı özlüyorsundur.

Şimdi işten çıktığımızda bile ertesi gün işe nasıl gideceğimizi düşünür olduk...

7. İş hayatındaki insanların da bazı tavırları, çıkar hesapları sana oldukça sahte geliyordur. Onların bir parçası olmak istemiyorsundur.

8. Kendine zaman ayıramamak, iş dışında da işi düşünmek seni içerisinden çıkılamaz bir depresyona sürüklüyordur.

9. Bir yandan da işsizliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu düşünüp kendini içinde bulunduğun duruma şükretmeye zorluyorsundur.

Çünkü seni bunu yapmaya zorluyorlar, her ne kadar "Seçim senin." deseler bile...

10. Parayla çok fazla sorunun yoktur aslında, öyle çok kazanayım derdin de olmamıştır hiçbir zaman. Sadece ailenin ve kendi yaşamını sürdürebilmek istiyorsundur.

Ama bunları yapabilmek için her gün o işe gidip gelmek zorundasındır.

11. Bu yüzden bir şans oyununu tutturup, o parayla bir kaç ev alıp, oradan gelecek kirayla da hayatını sürdürmek en büyük hayalin olmuştur.

Ya da at bankaya, faizini ye. Ömür boyu çalışmak zorunda kalma. 😁

12. Ama tabii bu hayal hiçbir zaman gerçekleşmez. Ay sonuna doğru otobüs parası için etrafta bozukluk aramaya başlarsın.

Kenara para koymak mı? Yoo dostum yoo, ben ay sonunu bile zor getiriyorum.

13. O işten çıkıp başka bir işe girmeyi düşünürsün ama mesaisi olan her iş senin için aynıdır.

Sevdiğin şeyleri bile zorunluluktan yapman gerektiğinde; o şey için hiçbir hevesin kalmaz.

14. Bunu birine anlattığında ise seni tembel olmakla, hazırcı olmakla suçluyor ama sistemin seni de onu da nasıl köleleştirdiği hakkında kafa yormuyordur.

-Çünkü yaşamak için çalışmak zorundasın. Doğanın kanunu bu.

-Evet dostum, ben yaşamak için her gün gişede yüzlerce kişiden para alıp, para vermek zorundayım. Tabii ki bunun için geldim dünyaya...

15. E haliyle 30 sene boyunca her gün kalkıp o işe gitmek zorunda kalacağını düşündükçe son derece sinirli biri haline geliyorsundur.

Öyle 4-5 sene çalışayım kenara para koyayım bir iki sene çalışmam hayatımı sürdüreyim diyemiyorsundur. Sistemin içerisine bir kere girdikten sonra kimse çıkış için sana bir yol göstermiyordur.

16. Ama en azından sen bu gerçekliğin farkındasındır, kendini kandırmıyorsundur. Belki de bir gün sistemin dışarısına çıkıp zorunluluklarının olmadığı bir hayat yaşayabileceğini biliyorsundur...

İşte sistemin dışına çıkmayı başarmış, 1 liraya örümcek adam satarak geçimini sağlayan üniversite mezunu bir abimiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minarellisoda

lan aq bana bu saçma geliyor işte. yaşayabilmek için eziyet çekiyorsun. istemediğin, zevk almadığın canının sıkıldığı bir şeyi günde 8-10 belki 12 saat yapıyorsun. bi insan neden 40 yıl boyunca zevk almadığı bir şeyi hayatının neredeyse hiç bir yerinde kullanamayacağı o parayı kazanmak için buna katlanıyor daha iyi bir ölüme hazırlık için mi bütün bunlar amk

g.

Birde söylenirsen tembelsin , senin çalışmakta gözün yok, iş bulmuşsunda bunuyorsun diyorlar. Azıcık aşım kaygısız başım olsun ya nolur diyorum tabi bunun için eğitimine o kadar para yığdık, bilseydik okutacağımıza ev alırdık,evlenir otururdun diyor ailem.Pöffff.

mecliseoyverme

Çocukluğa dair yazmaya başlayınca yazının geri kalanının böyle devam etmesinden korktum. Kapitalizm insanlığı felakete sürükledi. Kapitalistler aynı zamanda iletişim araçlarını insanların manevîyattan, geleneklerinden ve çevresinden ayrılması ve yalnız kalmaları için kullandı ve insanlar artık kapitalizm perdesine gizlenmiş siyonistlerin robotu olmaya daha fazla yaklaştı. Hâlbuki huzur hep İslâm'daydı, tıpkı şimdi ve gelecekte kıyamete kadar olduğu gibi!

aykutkaya

Olm bir gün mutlu olabilecek miyiz? Yıllarca çalışacakmıyız yani? Aklıma hemen şu geldi:büyürken milyoner, film yıldızı ya da rock star olacağımızı sandık ama olmayacağız... bunu yavaş yavaş öğreniyoruz...ve çokça kızgınız...

hacuittin

okurken kendimi görüp hüzünlendim. şu an işteyim istifamı yazıyorum

Görüş Bildir