Bir Sınavda Verilmiş En Efsane Cevap Olan "Risk Budur"un Gerçek Kahramanları

 > -

Yıllardır gerçek olup olmadığını hepimizin merak ettiği bir olay var. Bir sınav esnasında hoca öğrencilerine "risk nedir?" diye sorar ve bir öğrenci boş kağıda sadece "risk budur" yazarak sınavı geçer. Peki bu olay gerçekten yaşandı mı? Yaşandıysa bu efsanenin oluşmasına sebep olan kahramanlar kim? Buyrun gerçekler :

Olay tam olarak nasıl gerçekleşmişti?

ODTÜ İşletme Fakültesi'nin Stratejik Yönetim dersinde hoca tek soruluk bir sınav yapmaya karar verir. Tam da dersin adının hakkını vererek tahtaya "what is risk?" yazar. Bütün öğrenciler canhıraş bir şekilde kağıtlarını doldurmaya çalışırlarken içlerinden bir tanesi sınav kağıdına sadece "this is risk" yazar. Tahmin ettiğiniz gibi bu zeka dolu cevaptan sonra sınavdan bir tek bu öğrenci en yüksek puanla geçer not alır.

Daha sonraki sınavda aynı hoca aynı soruyu aynı sınıfa yine sorar. Bir önceki sınavdan yüksek puan alan kahraman öğrenci yine aynı cevabı verir. Fakat bu sefer kendisi dışında herkes sınavdan geçer. Şaşkın bir şekilde hocaya bunun sebebini soran öğrenci hocanın verdiği cevapla sarsılır : "aynı koşullar altında aynı riski iki kere alan aptaldır."

Olayın kahramanlarını iyice merak ettiniz değil mi?

Efsane hoca : Prof. Dr. Muhan Soysal

ODTÜ İşletme'nin en sevilen hocalarından biri olan Muhan Soysal maalesef 2006 yılında aramızdan ayrıldı. Onun verdiği derslerle ilgili anlatılan efsaneler ise hala dilden dile dolaşıyor.

Efsane öğrenci : Mehmet Ali Berkman

O zamanın zeka küpü öğrencisi şu anda Aksa Holding'in yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Ali Berkman. Gerçekten de öğrenciyken büyük adam olacağı sınavda verdiği cevaptan belliymiş.

Olayın gerçekliğine Muhan Soysal'ın biyografisi olan "Muhan Hoca" adlı kitapta da yer verilmiş.

Muhan Hoca'dan ilginç bir ders konusu daha

Muhan Soysal bir dersinde de yukarıdaki Picasso tablosunu tepegözle yansıtıp sınıfa gösterir. Ünlü ressamın resimlerini anlamak normal zamanlarda zaten zorken bir de ders konusu olunca öğrenciler iyice afallar. Uzunca bir süre tabloya bomboş bakarlar.

Daha sonra hoca bu ikinci resmi yansıtarak sınıfa gösterir. Bu tablo da ünlü ressam Diego Velazquez'e ait "Las Meninas"tır. Öğrenciler dikkatli bakınca Picasso'ya ait olan birinci resmin bu son gördükleri resme bir gönderme olduğunu farkederler. Çünkü tabloda kullanılan ögeler aslında aynıdır, sadece iki farklı ressam tarafından yorumlanmıştır.

Ve Muhan Hoca'dan inanılmaz bir hayat dersi

Sınıfın şaşkınlığı geçtikten sonra Muhan Soysal işte bu efsane hayat dersini verir öğrencilerine : "Hayatta hiç bir şey Meninas resmi kadar belirgin ve net değildir. İş hayatı, gerçekleri size Picasso'nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso'nun resmine bakıp Meninas'ı görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kübik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkartmaktan gerçekleri hiç göremeyecek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim59748092

risk ishal olduğunu bile bile osurmaktır.

Gizli Kullanıcı

Bazen; Mehmet Ali Berkman olmak istersin.

agustostepesi

Hayat dersi bok gibiymiş. "Bakın Picasso resmin aynısını çizmiş ama öyle bir çizmiş ki gören 'bu Picasso' diyor. Hayatta her seferinde Amerikayı yeniden keşfedemezsiniz. Hayatta çoğu zaman herkesin yaptığı şeyleri yaparsınız. Ama onları öyle bir yapın ki herkes bu işin size ait olduğunu bilsin." şeklinde olabilirmiş. Neticede Picasso, Las Meninas'ı öyle bir çizdi ki insanlar bakınca Velazquez'i değil Picasso'yu gördü. Amaç zaten buydu. Öğrenciler bu tabloda Velazquez'i görmediğine göre Picasso başarmış. Hoca malmış biraz.

vilyimvolis

yavaş tempo ile başlayıp hızlanarak seni alkışlıyorum :D

kazmasson

hocanın söylediği de yanlış bir şey değil, isteyen istediği gibi yorumlayabilir

hugi

bizdede,böyle,bi,ekonomi,hocası,vardı,.,gençti.ama,ilk,dersi,bitirdiği,gün(arz-talep.konusu),bütün,amfi,ayağa,kalkıp,alkışlamıştık,herke,herşeyi,aynı,anda,ve,net,olarak,anlayabilmişti,helal,olsun,böyle,hocalara

subarusever

bilgisayarda ve ve akıllı telefonlarda cvbnm harflerinin altında uzun bi tuş var. ingilizcesi space türkçesi boşluk.

hugi

cvbn :)))) adamsın.

hazal.beduk

Şehir efsanesi olmadığını öğrenmenin hazzı paha biçilemez... :))

Başlıklar

DiegoOrta Doğu Teknik Üniversitesiolay
Görüş Bildir