Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beşir Atalay: 'Tek Adayımız Davutoğlu'

 > 
15PAYLAŞIM

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, yarın yapılacak kongrede Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tek aday olacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara Arena Spor Salonu'nda partisinin kongre hazırlıklarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

Atalay, "Kongremizde tek adayımız Genel Başkanımız Ahmet Bey ve tek listemiz var. Yarın burada çok huzurlu, bütünlük ve birlik içinde tek genel başkan adayımız ve tek MKYK listesi ile bir kongre yapacağız" dedi. Atalay, ayrıca 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kongreye katılmayacağını açıklayarak "Sayın 11'inci Cumhurbaşkanımız partimizin erdemliler hareketinin en önemli öncülerinden birisi olan Abdullah Gül Bey'e bizzat Başbakanımız telefonla sözlü olarak davetini iletti. Ama kendisi katılamayacaklar" ifadelerini kullandı.

"TERÖR OLAYLARINI BAHANE EDEREK HÜRRİYET VE SABAH BİNALARINA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRILARI KINIYORUZ"

Konuşmasının başında artan terör olaylarına değinen Atalay, terör saldırılarında şehit düşenleri anarak şehit ailelerine sabır diledi. Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırıları da kınayan Atalay, "Sözlerime başlarken öncelikle, son günlerde kaybettiğimiz çocuklarımızı, şehitlerimizi rahmet anarak; minnetle anarak başlıyorum. Ailelerini, acılarını paylaşıyoruz. Terörü lanetliyoruz. Rabbim ailelerine sabır versin diyorum. Terör olaylarını bahane ederek başta Hürriyet ve Sabah binaları sonra bazı parti binaları, çirkin saldırılara muhatap oldu. Bütün bunları kınıyoruz. Bunların hiçbirini onaylamıyoruz. Gerekçesi ne olursa olsun, ortada yanlışlar varsa, şikayet edilecek hususlar varsa bunların yeri hukuk kurumlarıdır. Hiçkimse kendisini yargı yerine koymasın ve bunlar aslında terör örgütünün de terörün de amacına hizmet eder. Genel manada ülkemizde basının özgür ve rahatça çalışması bizim için çok önemlidir. Son günlerde basın kuruluşlarına karşı yapılan çirkin saldırıları bütün yönüyle kınıyoruz" diye konuştu.

"KONGREDE BİN 445 DELEGE OY KULLANACAK, 81 İLDEN 1071 OTOBÜS KALKACAK"

AK Parti 5'inci Olağan Büyük Kongresi için yapılan hazırlıklar konusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Atalay, kongrede bin 445 delegenin oy kullanacağını kaydeden Atalay, "Yarın kongremiz bu salonda yapılacak. Türkiye'nin zorlu bir dönemden geçtiği bir süreçte kongremizi zamanın yapıyoruz. Kongremizde bir erteleme yaptık. Bu kongreye mahsus yenilikler var. Bu defa platformu kademeli yaptık. Bütün delegelerimiz burada oturacak. En arkada oturan da sahneyi rahatça görebilecek. Kongremize yaklaşık 40 bin kişinin katılacağını planlıyoruz. Öyle bekliyoruz. Yaklaşık 12 bini bu salon içinde olacak. Geri kalanı salon dışında olacak. Ülkemizin her köşesinden, 81 ilden 1071 otobüs kalkacak ve ayrın sabah bunların hepsi Ankara'da olacak. Bin 100'ü seçilmiş toplam bin 445 delege kongremize katılacak. Oy kullanacak olanlar bunlardır. Delege olmayan 433 eski milletvekilimiz, 16 bakan ve bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 63 kurucu il başkanı, 25 MKYK yedek üyesi ve 687 eski il ve ilçe başkanımız da bu kongreye katılacak. Partimizin kuruluşundan bu yana bütün kadrolarımızın buluştuğu bir toplantı olacak. Salon dışında da 3 bin kişilik soğutmalı çadır ve mescitler vs hazırlandı. Özellikle sizler için iletişimde zorluk yaşanmaması için destek vericiler ve şarj üniteleri salonun her yerinde kuruldu. 40 bin konuğumuza kumanya, çorba, simit, poğaça ve çay servisi de yarın salon içinde ve dışında yapılacak" ifadelerini kullandı. 

"KONGREMİZE 11 SİYASİ PARTİMİZ DAVET EDİLMİŞTİR"

Kongreye aralarında CHP, MHP ve HDP'nin de bulunduğu 11 siyasi parti ve çok sayıda STK'nın davet edildiğini aktaran Atalay, "Pek çok ülkeden yabancı konuklar davet edildi, olacak. Bizim de gerek dışarıdan gelecek devlet adamları gerek Ankara'da büyükelçiler, 300 civarında da şu anda akreditasyon cevabı alınmış yabancı konuğumuz olacak. Sivil toplum kuruluşlarının da geniş bir katılımı olacak. Kongremize 11 siyasi partimiz davet edilmiştir. 220 sivil toplum kuruluşumuz davet edilmiştir. STK'larımız arasında sendikalar, dernekler, federasyonlar, TOBB, TESK, MÜSİAD, İHH vakfı gibi önemli sivil toplum kuruluşları davet edilmiştir. Davet edilen siyasi partiler; BBP, HDP, CHP, Demokrat Parti, DSP, MHP, Hür Dava Partisi, Doğru Yol Partisi, Saadet Partisi, Anavatan Partisi, Çoğulcu Demokrat Partisi'dir" şeklinde konuştu.

"50 ULUSAL, 20 ULUSLARARASI BASIN KURULUŞU, 800 BASIN MENSUBU KONGREMİZİ İZLEYECEK"

Kongreyi ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarından toplam 800 basın mensubunun takip edeceğini söyleyen Atalay, kongrede engelli katılımcılar için özel alanların oluşturulduğunu belirterek "Kongremizde özel olarak engelli vatandaşlarımıza yürüme zorluğu çeken gazilerimiz için özel tedbirler aldık. Engelli vatandaşlarımızın kolay ulaşımı hedeflendi. Kendileri için özel olarak belirlenmiş alanlarda olacak. Tekerli sandalyedeki misafirlerimiz salonun en uygun konumuna yerleştirilmiştir. Görme engelli misafirlerimiz için özel alfabeli davetiyeler hazırlanmıştır. 50 ulusal, 20 uluslararası basın kuruluşu kongremizi izleyecek. Genel yayın yönetmenleri, köşe yazarları, temsilciler, muhabirler ve teknik ekipler olmak üzere yaklaşık 800 basın mensubu kongremiz için akredite edilmiştir. Televizyon kabinleri oluşturduk. Yüksek hızda internet bağlantısını da basın mensuplarımıza sağlıyoruz" açıklamasında bulundu.

"EN ÖNEMLİ KÖŞE TAŞLARININ YER ALDIĞI BİR TANITIM FİLMİMİZ OLACAK"

Kongrede sürprizlerin yaşanacağını kaydeden Atalay, AK Parti'nin kuruluşundan bugüne en önemli olayların yer aldığı bir tanırım filminin izletileceğini açıklayarak "Kongremiz sırasında sürpriz filmlerimiz olacak ama en önemlisi kuruluşundan bugüne en önemli köşe taşlarının, en önemli olayların yer aldığı bir tanıtım filmimiz olacak. Yenilere bizim hafızamızı aktarma, büyük bir kurum olan AK Parti'nin kurumsal yapısını nakletme çabasıdır bu. Bu konuda özel bir hazırlık yapıldı. Delegelerimize birer tablet dağıtılacak. Bu tabletin içinde partimizin kuruluş programı ve bütün seçim beyannamelerimiz yer alıyor. Elektronik ortamda da delegelerimize vermiş olacağız" dedi.

"GENEL BAŞKANIMIZ AÇILIŞ KONUŞMASINDA SEÇİMİN İLK STARTINI VERMİŞ OLACAK"

Kongre ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim startı vereceğini kaydeden Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kongrede yarın genel başkanımız açılış konuşmasında seçimin de ilk startını vermiş olacak. Seçime doğru giden bir kongre. Bizim kongremiz aynı zamanda bir seçim startı ve buradaki coşkuyla bütün teşkilatlarımız Türkiye'nin her köşesine yayılacaklar. Ondan sonra seçim çalışması başlayacak" 

"HDP'YE DAVETİYE GÖNDERDİK"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Atalay, bazı HDP sözcülerinin AK Parti'den kongreye katılmaları için partilerine davet gelmediği yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine "Bu süreçlerde gecikmeler olabilir. Ben bütün partilerle ilgili davetiyelerin gittiğini konusunu teyit ettim. HDP'ye de gitti. Kendileriyle de görüşüldü. Belki bazılarında gecikme olabilir. HDP'ye davetiye gönderdik. Katılıp katılmamak onların kendi takdirleri" diye yanıt verdi.

"11'İNCİ CUMHURBAŞKANIMIZ KATILAMAYACAKLAR"

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kongreye katılıp katılmayacağı ile katılmaması halinde kongreye herhangi bir mesaj gönderip göndermeyeceği sorulan Atalay, "Sayın 11'inci Cumhurbaşkanımız partimizin erdemliler hareketinin en önemli öncülerinden birisi olan Abdullah Gül Bey'e bizzat Başbakanımız telefonla sözlü olarak davetini iletti. Ama kendisi katılamayacaklar onu da iletmiş oldular. Mesaj ile ilgili bir şey söylemem mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"KONGREMİZDE TEK ADAYIMIZ GENEL BAŞKANIMIZ AHMET BEY"

Kongrede genel başkan adayı olarak yalnızca Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gösterileceğini belirten Atalay, "Kongremizde tek adayımız Genel Başkanımız Ahmet Bey ve tek listemiz var. O şekilde kongreye gidiyoruz" dedi.

"3 DÖNEM MESELESİ DIŞINDA BİRKAÇ KONU DAHA OLACAK"

Kongrede tüzük değişikliğinin nasıl olacağı ile değişikliğin 3 dönem kuralını nasıl etkileyeceği sorulan Atalay, "Biz tüzük komisyonu kuruldu. Bildiğiniz 3 dönem meselesi dışında birkaç konu daha olacak. Onu yarın görmek lazım. Nihai sonucu görmüş değilim. Yarın sürprizlerimiz olacak" dedi.

"TEK GENEL BAŞKAN ADAYIMIZ VE TEK MKYK LİSTESİ İLE KONGRE YAPACAĞIZ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Atalay, "Kongremize parti olarak büyük bir hazırlık içinde gidiyoruz. Yarın biz burada çok huzurlu, bütünlük ve birlik içinde tek genel başkan adayımız ve tek MKYK listesi ile bir kongre yapacağız" diye konuştu.

"BAHÇELİ'NİN YAPTIĞI TAM BİR PROVOKATÖRLÜKTÜR"

MHP'nin çözüm süreciyle ilgili yargıya başvurması hakkında düşünceleri sorulan Atalay, "Türkiye bir hukuk devleti. Herkes kendince gerekli gördüğü durumlarda yargıya başvurur. Ama son günlerde MHP'nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, üç beş konuşmasında benim ismimi zikrediyor. Onun farkındayım. Hedef gösteriyor. Bu tam anlamıyla bir provokasyondur. Sayın Bahçeli'nin yaptığı tam bir provokatörlüktür. Sadece bunu söylüyorum. Yoksa hukuka gitme normal. Herkes o tür başvurularda bulunabilir" açıklamasında bulundu.

"SPEKÜLASYONLARLA DEĞERLENDİRME YAPMAK İSTEMİYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MKYK listelerine etkisi olduğu yönündeki iddialar sorulan Atalay, "Spekülasyonlarla değerlendirme yapmak istemiyorum. Parti büyük bir parti ve kendi kongre sürecini yürütüyor" diye yanıt verdi.

"MÜZİK, EĞLENCE BOYUTUNA YER VERMEYECEĞİZ"

Artan terör olayları ve yaşanan son gelişmeler nedeniyle kongrede müzik ve eğlence olmayacağını belirten Atalay, "Resmi prosedür gereği yapmamız gereken bir kongredir ama müzik, eğlence vs boyutuna yer vermeyeceğiz. Seçim şarkımız belki ancak yer alır, onun dışında düşünmüyoruz" dedi.

"SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI NORMALDİR"

Sokağa çıkma yasakları hakkında değerlendirmede bulunan Atalay, şöyle konuştu: "Hukukun içinde ülkemizin her köşesinin devletin denetiminde ve güvenli şekilde yaşanması için her şey yapılıyor. Yapılacak. Onun için de sokağa çıkma yasakları normaldir. Her tedbir alınacak. Devlet çok kararlı. Bütün bu konularda sonuna kadar atılması gereken adımları atlıyor, atılacak"

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir