Bakanlık Atların Çalışma Koşullarına Düzenleme Getiriyor: 6 Saat Çalışacaklar, Doğum İzni Verilecek

 > -

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, tartışma konusu olan fayton atları hakkında bir düzenleme üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Atların çalışma koşullarının düzenlendiği taslağa göre, atlar günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. 

Fayton atlarında yaşanan ölümlerin ardından Adalar’da atlı fayton yerine elektrikli faytona geçildiği açıklanmıştı👇

Hayvan Hakları Kazandı: Adalarda Fayton Yerine Elektrikli Araçlar Kullanılacak - onedio.com
Hayvan Hakları Kazandı: Adalarda Fayton Yerine Elektrikli Araçlar Kullanılacak - onedio.com

Taslak çalışmaya eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu döneminde başlandı.

Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelindeki fayton atlarıyla ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırladı. Çalışmanın, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu döneminde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce hazırlandığı öğrenildi.

Çalışma süresince atlar 2 saat arayla dinlendirilecek.

Hazırlanan taslağa göre, hayvanlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Bu çalıştırılma süresince 2 saat arayla atlar dinlendirilecek. Sıcak havalarda çalışma saatleri daha da düşürülecek. Çalıştırılmak için bekleyen hayvanlar, gölgelikli ve sulukları olan yerlerde bekletilecek.

Bir hafta çalıştırılmış bir hayvan 1 tam gün izin yapacak şekilde dinlenmeye alınacak. 3 yaşından küçük hayvanlar kesinlikle çalıştırılamayacak.

Atlara günlük 8-10 kilogramlık yem verilecek.

Atlara günlük en az 4 kilogram konsantre olmak üzere 8-10 kilogramlık yem hazırlanacak. Yemler hayvanın iş güçlerine, bireysel farklılıklarına ve sağlık durumlarına bağlı olarak artırılacak. Periyodik olarak yemlere vitamin ve mineral karışımları da eklenecek.

Atlar gebeliklerinin 3’te 1’lik dönemlerinde dinlenmeye alınacak. Doğumdan sonra da taylar, 3 aylık olana kadar bu atlar çalıştırılmayacak.

Her bir at için en az 3 metre genişliğinde padoklar hazırlanacak.

Bu padoklarda bulunan yemlik ve suluklar, yerden 4 metre yüksekliğe yerleştirilecek. Zemin, saman ve benzeri yumuşak altlıklarla doldurulacak.

Artık kauçuk nallar kullanılacak.

Atların tırnak, ayak ve bacak sağlıklarının korunması amacıyla kauçuk nallar kullanılacak ve aynı zamanda atların genel muayeneleri düzenli aralıklarla veteriner hekim tarafından yapılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir