Baharla Birlikte Bahçelere Çeki Düzen Verme Zamanı: Bahçenizi Düzenlemeniz İçin 12 Öneri

Dekorasyon-

Küresel ısınmanın etkisi yakın zamanda herkes tarafından daha çok hissedilecek. Bu konuda alınacak en önemli önlemlerin başında da herkesin kendi toprağını işlemesi ve endüstriyel tarımın zararlarından doğayı koruması gelecek. Bu noktada kendi bahçesini dahiyane çözümler ile işleyenlerden örnekleri sizlerle paylaşıyoruz. Siz de bu çözümler ile kendi bahçenizi kolaylıkla idare edebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken pahalı bahçe aletlerine ihtiyacınız yok. Evinizde günlük kullandığınız eşyaların bahçede ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

1. Planlı bir ekim alanı oluşturun.

İyi işlenen bir bahçede tohumların eşit aralıklarla ve düzenli atılması gerekir. Evinizdeki kek kalıplarıyla tohum boşlukları oluşturup, tohumların eşit aralıklı ve düzenli atılmasını sağlayabilirsiniz.

2. Bahçenizin sınırlarını belirleyin.

Düzenli bir bahçede ekili alanlar ile insanların yürüyeceği alanları birbirinden ayırmak gerekir. Bu tek renk şişeler ile bahçenizde bu sınırları kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

3. Kategorilendirmeyi unutmayın.

Mutfağınızdaki kullanılmamış kaşıklar bahçede kurtarıcınız olabilir. Kullanılmış bu kaşıkları çekiç yardımı ile düzleştirdikten sonra, hayal gücünüze bağlı olarak üstlerine istediğiniz tasarımda hangi bitkiyi ektiğinizi yazabilirsiniz. Elbette çekmecede bekleyen ya da kullanılmış plastik kaşıklar da bu uygulama için uygun.

4. Annelerimizin yaptıklarını kendinize uyarlayın.

Teneke gazoz kutuları bahçeniz için bulunmaz bir hazine. Bu kutuların üstü açıldığında bahçenizde çeşitli bitkiler için birer saksı haline dönüşecekler. Burada da hayal gücünüzü kullanarak güzel tasarımlar yaratabilirsiniz. Tabii öncesinde böceklenmeyi önlemek için kullanılmış tenekeleri güzelce şekerden arındırmalısınız.

5. Otomatik bir sulama sistemi kurun.

Basit şişeler ile otomatik sulama sistemi yapmak işten bile değil. Sıradan ince uzun bir şişeyi su ile doldurup, resimdeki şekil ile bir saksıya bırakırsanız saksı ihtiyacı kadar olan suyu her seferinde bu dolu şişeden alabilir.

6. Kullanılmayan eski eşyaların potansiyelini gözden geçirin.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi bir lavabonun bile bir saksı olarak kullanılma ihtimali var. Bunun gibi birçok kullanılmayan eşya saksı olarak kullanılabilir.

7. Yeni yöntemler keşfedin.

Plastik çatalların bu işe yaradığını öğrenince şaşırmamak elde değil. Ekili alanlarda  plastik çatallar bu şekilde dizilerek ekili bitkileri çevredeki hayvanlardan koruyorlar.

8. Kullanacağınız her malzeme için ekonomik bir alternatif düşünün.

Bir makarna süzgecindeki deliklerden yararlanarak kullanılmayan çatal, kaşık ve bıçakları asarsanız rüzgar çanının ilk aşamasını yerine getirmiş oluyorsunuz. Bulunduğu istikamette yüksek bir noktadan sallandırdığınızda, açık havada mükemmel sesler çıkaran bir bahçe çanı sizin oluyor.

9. Bitki seçiminize dikkat edin.

Bazı bitkiler arılar ve böcekler için çok daha caziptir. Bahçede kullandığınız alanın etrafı için seçeceğiniz bitkilerin bu özellikte olup olmadığına oldukça dikkat edin, yoksa yaz aylarınız zehir olabilir. Aynı kural tabii ki balkonunuz için de geçerli.

10. Kahvenin gücünü deneyin.

Saksı uyarlamasında da kullanılabilen makarna süzgecinin tabanına kahve filtreleri koyulursa daha verimli sonuçlar alınıyor.

11. Dikeceğiniz ağacı iyi tanıyın.

Ağaç dikerken ne kadar büyüyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde manzaranızı, evinizi kapatabilir; komşularınızla sorun yaratabilir.

12. Bir dekorasyon aracı olarak şişeleri deneyin.

Boş ve özellikle şeffaf şişeler bahçenizin dekorasyonunda görselde anlaşılacağı gibi büyük bir önem taşıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
urichev

Uykum geldi

corpse-bride

bayılırım bıtkı bahce ıslerıne yapragı guzellerımın cıkmasını beklıyorum ve tabıkı kaktuslerımın buyumesını uyandılar çok şükür :)

witcher

#5 Kafa yapmasın?

witcher

Güzel bir uygulama gerçekten, bir bakmışsın sümbüller olmuş hıçkırık çiçeği. :) Bahçem olmadı hiç, müstakil ev hayalim ama sadece hayal. Doğada yaşamak ve yaşlanmak isterdim.

witcher

Bunun bir espri olduğunu düşünmüyorsan söylediğinde haklısın demektir.

witcher

??? Karşıdan bakıldığında kıt zeka gibi mi görünüyorum?

corpse-bride

yo gayet akıllı gıbı duruyorsun sen yanlıs anladın sanırım neyse sohbetlerı sıleyım barı cok yanlıs yere gıttı sohbet

Görüş Bildir