Atalarımızla Tanışalım: İnsanoğlunun Evrim Sürecinde Karşılaştığımız Türlere Kısa Bir Bakış Atıyoruz!

1.2bPAYLAŞIM

İnsan türleri bugünkü haline evirilene kadar birçok aşamadan geçti. Bu aşamaları başarıyla yalnızca Homo sapiens tamamlayabildi. Peki bu zorlu yolculukta neler yaşandı?

Evrim teorilerine göre insanlar ilk olarak 2,5 milyon yıl önce Doğu Afrika'daki Güney Maymunu adı verilen bir maymun cinsinden evrimleşti.

Bu süreçte bazıları Doğu Afrika'yı terk etti ve Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa'nın çeşitli yerlerinde yeni bir hayata başladı. Elbette göç edilen yerlerdeki şartlar aynı olmadığı için de hepsinin evrimi farklı yönde ilerledi. Ve böylece de farklı insan türleri ortaya çıktı.

Bu insan türlerinden Avrupa ve Batı Asya'da yaşayanlara Neandertaller adı verildi.

Neandertaller oldukça kaslı ve güçlüydü, bir Sapiens ile karşı karşıya geldiğinde onu kolayca alt edebilirdi. Ancak işbirliği konusunda çok da başarılı bir insan türü değildi. Bunun altında da dillerini iyi bir şekilde geliştirememek yatıyordu.

'Dik adam' anlamına gelen Homo erectus adına sahip insan türü, 2 milyon yıla yakın bir süre hayatta kalmayı başaracak kadar dirençli bir yapıya sahipti.

Bu da Homo erectusları en uzun süre varlığını sürdüren insan türü yapıyor. Homo erectus türü, Asya'nın Doğu bölgelerinde yaşamını sürdürüyordu.

Homo floresiensis türünü diğer insan türlerinden ayıran bir özelliği vardı; cüce olmaları!

Bu tür, Endonezya'daki Flores Adası'nda yaşamaktaydı. Adaya adımlarını ilk attıklarında deniz seviyesinin düşüklüğünden dolayı ulaşımda sorunla karşılaşmıyorlardı. Ancak deniz yükseldiğinde adada mahsur kaldılar ve kıt kaynaklar ile geçinmeye çalıştılar.

İşler planladıkları gibi gitmedi ve daha cüsseli olanlar yemek ihtiyaçları fazla olduğu için ölmeye başladı.

Hayatta kalan küçük yapılılar da birbirleri ile çiftleşerek dünyaya yeni gelecek olanların da küçük yapılı olmasına sebep oldu. Böylece de cüce bir insan ırkı ortaya çıktı. Araştırmalara göre Homo floresiensis türünün boyları en fazla 1 metre, kiloları ise 25 kilogram oluyordu.

Avrupa ve Asya'da evrim süreci bu şekilde ilerlerken, Doğu Afrika'daki insan türleri de çeşitlilik kazandı...

Bunlar arasında Homo rudolfensis ve Homo ergaster türlerini sayabiliriz. İki tür de oldukça çalışkan ve zeki bir yapıya sahipti. Her Homo türünün özellikleri birbirinden farklıydı: Kimisi iri yarı, kimisi cüce; kimisi avcı, kimisi ise toplayıcıydı. Araştırmalara göre yaklaşık 100 bin yıl öncesine kadar dünyada altıdan fazla değişik insan türü vardı. Şimdi ise yalnızca biz varız...

Bizim türümüz olan Homo sapiens'in bu hikayedeki yerini tam olarak belirlemek henüz mümkün değil.

Afrika'da varlığını sürdüren Homo sapiens türünün, bir önceki insan türünden ne zaman ve nerede ayrıldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak yaklaşık 150 bin yıl önce Doğu Afrika'da bizim gibi görünen Sapienslerin olduğu tahmin ediliyor.

Doğu Afrika'dan Arap yarımadasına doğru yayılan Sapiens, oradan da Avrupa ve Asya arasındaki bölgelere göç etmeye başladı.

Ancak bu bölgelerde zaten diğer insan türleri bulunuyordu. Peki o insanlar bir anda nereye kayboldu? Bu konuda iki teori var: Irk Karışımı Teorisi ve Yerine Geçme Teorisi. Irk Karışımı Teorisi'ne göre insan türleri birbirleri ile karşılaştığında çiftleşti ve çoğaldı. Sapiens Neandertallerin topraklarında iyice yayılınca da iki insan türü tamamen birbiriyle karıştı ve tek bir karma tür ortaya çıktı.

Yerine Geçme Teorisi'nde ise tam anlamıyla vahşet hakim...

Teoriye göre, insan türlerinin anatomileri birbirinden tamamen farklıydı, bu nedenle de çiftleşmeleri mümkün değildi. Birbirlerinden tamamen farklı olan bu insan türleri karşılaştıklarında yaptıkları şey birbirlerine saldırmak oldu. Sapiens Neandertallerin soylarının tükenmesine sebep olunca, Sapiens'in soyu saflığını korudu ve Neandertallerin yerine geçti.

Peki nasıl oldu da tüm insan türleri yok olurken Sapiens hayatta kalmayı başardı?

Araştırmalara göre Sapienslerin dili kullanma şekilleri, sosyal ve çeşitli insani becerileri diğer insan türlerinden çok daha gelişmişti. Elbette insan türlerinin soylarının tükenmesi direkt olarak Sapiens'in suçudur denilemez ancak dolaylı olarak etkili oldukları söylenebilir.

Ayrıca hayatta kalmalarında Sapiens'in birlikte işbirliği yaparak hareket edebilmesi de oldukça etkili olmuştur.

Avrupa'da yer alan Sapiens yerleşimlerinde bulunan Akdeniz ve Atlantik kıyısından gelmiş deniz kabukları da bu birlikteliğin kanıtlarındandır. Sapiens grupları kendi aralarında ticareti geliştirebilmişlerdir. Neandertallerin ise ticaret yaptıklarına dair bir kanıt yoktur.

Hala insan türleri hakkında tam olarak bilgiye sahip değiliz. Henüz 2010 yılında yeni bir insan türü daha keşfedildi.

Bu türe Homo denisova adı verildi. Toprağın altında, mağaralarda ve çeşitli yerlerde onların kalıntılarını keşfetmemizi bekleyen daha birçok insan türü bulunuyor olabilir. Ama hepsiyle bir bağlantı noktamız olduğu da ortada...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Neden Hayatta Kalan Tek İnsan Türü Olduğumuzu Daha Önce Hiç Merak Ettiniz mi? - onedio.com
Neden Hayatta Kalan Tek İnsan Türü Olduğumuzu Daha Önce Hiç Merak Ettiniz mi? - onedio.com
Homo Sapiens'ten Homo Deus'a: 2050 Yılında Nasıl Bir Hayatımız Olacağına Dair Çarpıcı Tahminler - onedio.com
Homo Sapiens'ten Homo Deus'a: 2050 Yılında Nasıl Bir Hayatımız Olacağına Dair Çarpıcı Tahminler - onedio.com
Uzaktan da Olsalar Homo Akrabalarımızı Ziyaret Etmeye Ne Dersiniz? - onedio.com
Uzaktan da Olsalar Homo Akrabalarımızı Ziyaret Etmeye Ne Dersiniz? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cengizkhan

Yalnız Homo Erectus diğer türlerin hepsine tek atar amk. O nasıl bir cüsse yiğidim.

metal

Geldi yine yüz tane orospunun bir araya gelse doğuramayacağı orospuçocuğu cezmiye kalorifer! GEBER GEBER GEBER! Dünyaya, Doğaya, İnsanlara ve tüm Canlılara zararlı bir mahlukatsın! Bulaşık gibi yapışıyorsun! En yakın zaman da gebersin de senin iğrenç yorumlarını görmeyiz ve daha fazla küfür etmek zorunda kalmayız! provokatif, ahlaksız, şerefsiz, haysiyetsiz, namussu birisin cezmiye! Hadi siktirgit şimdi!

sanmam

Sen kendini çok gelişmiş bir İNSAN olarak mı görüyorsun şuan, yazık sana düşük iQ'lü yaratık fikri zikri olmayan olamayacak bir yaratık. Eminim en ufak fikrin bilgin yoktur. Hatta hiç bir yorumumu okumadığına da eminim, sadece küfür edebilirsin, ahlaksız, şerefsiz biri varsa oda şuan sensin

blizzard

Böyle bir konuya, Adnan Oktar'ın zırvalıkları ile evrim teorisini çürüttüğünü zanneden sofular parazit olmasa olmazdı zaten. Bilimsel olarak teorinin ne demek olduğunu dahi bilmeyen cahiller "sadece bir teori" diyerek evrime karşı olurken, yolcu kapasitesi 3550 olan Titanik'in yarısı kadar bir gemiye 3 milyon hayvan türünün sığarak tufandan kurtulduğuna sorgusuz sualsiz inanıyorlar. Bilim denilen olgu, kafanıza göre eğip bükerek binlerce yıllık mitlerinizi teyit ettirmek için kullanacağınız bir araç değildir. O yüzden 21. YY'da "Evrime kanıt yok karşim!" şeklinde anca stand up konularına malzeme olacak çıkışlarla kendinize güldürmeyin. :)

metal

Bugüne kadar küfür ettiğim bazı kişilerden özür dilerim. Ama durmadan küfür etmem gereken de şu cezmiye kalorifer embesili olduğunu da görmüş oldum. Hem beyinsiz hem kanıtı olmadan tartışmaya girişen bir kamil. Kendisi "costa simovi" nin yan hesabı da olabilir. Beni de mystios ailesi ile karıştıran bir angut :D başka birşey demiyorum..

sanmam

Kanıt arıyorsan söylediklerimi okumamışsın demektir. Birçok bilim adamının makale ve dergilerdeki araştırmalarını anlattıkları bazı sözleri paylaştım. Aynı fikirde değiliz diye bu kadar sallamana gerek yok uza

metal

Geldi yine yüz tane orospunun bir araya gelse doğuramayacağı orospuçocuğu cezmiye ķalorifer! GEBER GEBER GEBER! Dünyaya, Doğaya, İnsanlara ve tüm Canlılara zararlı bir varlıksın! Bulaşık gibi yapışıyorsum! En yakın zaman da geber de senin iğrenç yorumlarını görmeyiz ve daha fazla küfür etmek zorunda kalmayız! Hadi siktirgit şimdi!

umtbzdgnn

Eveeeet artık halka açık bir göt etme zamanı geldi :( Sahneye Cezmiye Kalorifer isimli fırından yeni çıkmış troll'ümüzü çağırıyoruz. Haydi gel bakalım çöl maymunu. Sorularla başlıyoruz. Öncelikle, evrimin hangi kısmına inanmıyorsun?

umtbzdgnn

Yeni gelen arkadaşlar için bilgilendirme, bu seanslar genelde 10 günden oluşan muhteşem bir event haline geliyor, en sonlara doğru köşeye sıkışan çöl maymunları, argüman üretemedikleri için 3 seçenekten birini uyguluyorlar. 1) Küfür ederek kaçıyorlar 2) Anlamsız şeyler söyleyerek konuyu dağıtıyorlar 3) Bir daha cevap vermiyorlar.

metall

Kaçmaya başlamış zaten yavaştan :D geçen gün dikeni vardı gitti, bu cezmiye kalorifer de ağlar, depresyona girer ve bir daha gelmez buraya :D

umtbzdgnn

Hayret işte 10 saniyede bir yazan çöl maymunu şu anda ortalıkta yok :( Çok üzüyorlar beni

sanmam

Sizin gibi seviyesizlerle vaktimi boşa harcadığımı fark ettim, o yüzden neye inandığınız umrumdaaaa değil sevgili muz kuzenli şempazeden doğan 47 kromozomlu şahıs ben demiyorum siz diyorsunuz şlsdkasşldk

sanmam

Bunu şöyle oku hadi çavvvvvv

umtbzdgnn

Çok şaşırdım lan kaçmana nasıl kaçarsın ya siz ümmeti Muhammed'in torunları değil miydiniz? Allah allah vallahi şaşkınlık içindeyim çok aşırı şaşkınım hiç beklemiyordum mantıklı bir tartışmadan kaçacağını inanılmaz şaşkınım inanılır gibi değil. İnanmak değil yavrum inanmak sizin işiniz, biz biliyoruz.

sanmam

Aşağıyı yine hortlattıklarından dolayı, şunu ekleyeyim yazdıklarım çok açık burda tekrar etmek anlamsız mantıksız, okursun.

umtbzdgnn

Hadi bro beni başkaları bağlamaz, eğer public göt olurum, ya da o koca kafana güveniyorsan göt ederim diyorsan gel tartışalım. Ha yok kardeşim ben bu sitede daha trollük yapacağım, daha baştan rezil olmayı kaldıramam diyorsan korka korka siktirip gidebilirsin. Sizin kumaşınızın ne olduğunu bildiğimiz için bize koymuyor.

sanmam

Arkadaşım tekrar tekrar yazmayacağım aşağıda bildiklerimi açıkladım istersen okursun istemezsen okumazsın, nasıl düşündüğün umrum da değil, bilimde ki çeşitli teorilerin varlığını inkar etmek saçmalık zaten. Bütün iyi bilim insanları, evrime (ve diğer her şeye) karşı şüpheci yaklaşır ve ne kadar uzak olursa olsun, evrime yöneltilmiş ciddi muhalefetlerin ortaya çıkabileceği ihtimaline açıktırlar. Daha fazla tartışmayacağım..

umtbzdgnn

Tartışmayacaksın çünkü çükünü bacaklarının arasına kıstırıp kaçıyorsun. Sana aşırı basit bir soru sordum ancak buradan bile sikke sikke "büyüklük" göstereceğini sanıyorsun. Acınası düşünceleriniz yalnızca saldırmaya programlandığı için tümevarım işin içine girince göt gibi kalıyorsunuz, benlik sorun yok 2021 yılında köktendinci dangalak yaratıkların kanıtlanmamış aptal düşüncelerini, her gün her sektörde ekmeğini yiyip hala "ganutlayun" gibi bir argümanla geliyorsun. Gel temiz sayfa açalım, tartışalım bakalım seni ortalama 200 yorum sonra siktiriboktan dinini sorgulayarak sike sike deist yapabiliyor muyum görelim? 100-150. yorum civarında evrime "inanmıyorum" argümanını takribi yıkarım. Benlik problem yok, tüm fiziksel aşağılık kompleksini bir pedofilinin dinine taparak maskelediğini kabul edecek olan sensin. Hazır mısın buna?

sanmam

Saldırmaya yönelik yazan senin üslubun olduğu çok açıkken bunu bana yöneltmen trajikomik, üslubun o kadar çirkin ki bu yüzden cevap yazmanın çok anlamsız olduğunu düşünüyorum, öncelikle din hakkında gerçekten bilgili biri olduğunu düşünmüyorum keza insanları aşağılayıcı, alay edici, gruplaştıran tutumun da çok çirkin. 21yy'dayız ama insanları dini, dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, zenginliği vs. vs. gibi kategorize etmenizden o kadar iğreniyorum ki, çünkü kötülediğiniz insanlardan hiç bir farkınız yok. Bir başkasının işlediği suçu bana veya bir başkasına maal etmek de ayrı bir suçtur. Senin neye inandığın inanmadığın beni ilgilendirmeği gibi benimkisi de seni ilgilendirmez. Bana göre insanlar iyiye ve kötüye ayrılır başka bir ayrım yok.

sanmam

Evrim konusunda ki görüşlerimi aşağıda belirttim, Bilim objektiftir, nesneldir, Bilim eleştireldir, sorgulayıcıdır, ''modern bilimde hiçbir teori bilimin sürekli değişebilirlik ilkesine göre kanun statüsüne konulamaz. Evrim kuramı da aynı statüye sahiptir. Buna bağlı olarakta evrim kuramı sosyal ve politik alanda en çok tartışılan bilimsel kuramdır. Benim görüşüm sürekli bunu dayatma çabasının yanlış olduğunu söylüyorum. Bilmisel bir tartışma içinde bile her seferinde "insanlar ve maymunlar aynı soydandır" diyerek tek bir bakış açısına sıkışıldığını düşünüyorum.

sanmam

Buda sürekli dayatılan darwinizm'cilik oluyor , Darwinin bir kaç sözünü de eklemek istiyorum; ''Eğer teorim doğruysa, türleri birbirine bağlayan sayısız ara-geçiş çeşitleri mutlaka yaşamış olmalıdır... Bunların yaşamış olduklarının kanıtları da sadece fosil kalıntıları arasında bulunabilir. Faydalı değişiklikler oluşmadığı sürece doğal seleksiyon hiçbir şey yapamaz. Bu zorluklar ve itirazlar şu başlıklar altında sınıflandırılabilir: - Birincisi, türler diğer türlerden ince dereceli olarak geldiyse, neden her yerde sayısız ara geçiş formu görmüyoruz? Türler bizim gördüğümüz gibi iyi tanımlanmış olmak yerine neden tüm doğa kafa karışıklığı içinde değil?

umtbzdgnn

Bu politik tartışmanın sebebi nedir peki sana göre? Yani mesela, 21. yy'da Newton yasalarının nano ortamda hiçbir geçerliliği olmazken, neden Evrim "Kuramı" tartışılıyor sence?

sanmam

Nitekim darwin ırkçı olmadığını söylese de, açıklamaları ırkçılığı da arttırmıştır. Kendisi teorinin önündeki çıkmazları da açıklamıştır, '' Bu zorluklar ve itirazlar şu başlıklar altında sınıflandırılabilir: - Birincisi, türler diğer türlerden ince dereceli olarak geldiyse, neden her yerde sayısız ara geçiş formu görmüyoruz? Türler bizim gördüğümüz gibi iyi tanımlanmış olmak yerine neden tüm doğa kafa karışıklığı içinde değil? İkinci olarak, örneğin bir yarasanın yapısına ve alışkanlıklarına sahip bir hayvanın, çok farklı alışkanlık ve yapıya sahip başka bir hayvanın değiştirilmesiyle oluşmuş olması mümkün müdür? Doğal seçilimin bir yandan zürafanın kuyruğu gibi sineklik görevi gören ve diğer yandan göz kadar harika bir organ gibi önemsiz bir organ üretebileceğine inanabilir miyiz? ? Üçüncüsü, içgüdüler doğal seçilim yoluyla edinilebilir ve değiştirilebilir mi? Arıyı hücre yapmaya yönlendiren ve derin matematikçilerin keşiflerini pratik olarak önceden gören içgüdüye ne diyelim?

sanmam

Kambriyen patlamasını Darwinizm'in karşı karşıya olduğu aşılmaz sorunlardan biridir, nedeni olaraksa fosil kayıtlarının; ilk hayvanlar dahil olmak üzere çarpıcı bir dizi yeni organizmanın, fosil kayıtlarında sadece 70 garip milyon yıl boyunca aniden ortaya çıkmasını gösteriyor. Darwin'in “yeni yaşamın ortaya çıkması” beklentisiyle doğrudan çelişiyor.

sanmam

Bir diğeri ise moleküler biyoloji: teknoloji gerçekten hızla ilerliyor, geçmişe bakıldığında darwin zamanında hücre bir nokta gibi gözükürken şuan daha detaylı incelemeler yapılabiliyor. Şans eseri sadece yeni bir protein yaratmanın ne kadar zor olduğunu ve sayılara göre bunun imkânsız olduğunu da biliyoruz. Bilimsel literatürde “erken gelişmeyi etkileyen bir mutasyon” örneğinin bulunmadığına da biliyoruz.

sanmam

Günümüzde bilim dünyası nerdeyse milyonlarca fosile sahip durumda. Ve bulunabilen bütün fosillerin ortaya çıkardığı gerçek de şu: Milyonlarca yıl önce bile karınca aynı karınca, yılan aynı yılan, böcek aynı böcek, maymun aynı maymun ve insan aynı insandı....Her hangi bir ara fosil yarımsal bir bulgu yok. Evrim bir türün bir türe dönüştüğünü iddia ediyor, bu durumun da bulunacak ara form fosilleri ile destekleneceğine ve evrimle ilgili fosillerin bulunacağına inanıyorlardı, ama böyle bir fosil hiç bulunamadı. .Devletler arasında ya da insan toplulukları içinde güçlülerin zayıfları ezmeleri, hatta yok etmelerinin tabii bir durum olduğu şeklinde özetlenebilecek Sosyal Darwinizm'in ırkçı ve emperyalist düşüncelere dayanak oluşturmak için kullanıldığı bilinmektedir..

sanmam

Australopithecine fosilleri ilk olarak 1924'te, Güney Afrikali antropolog Raymond Dart tarafından bulunmuştur. Fosilimizin adı Lucy 'dir. Fakat 2015 yılının nisan ayında Amerikan Doğa Tarihi Müzesinden doğa bilimciler Gary Sawyer ve Mike Smith, New York Üniversitesinden Scott Williams'ın yardımı ile yaptıkları bir rekonstrüksyon çalışması sırasında omur kemiklerinden birinin bu fosile ait olmadığını farketmişlerdir. Yapılan incelemede bu kemiğin bir babuna ait olduğu tespit edilmiştir. Bu kemiğin fosile nasıl eklendiği hala araştırılmaktadır....

sanmam

Pan cinsi yani şempanzelerin, içinde insanın da bulunduğu Homininae alt-familyasına ait olduğu ve bu cinse mensup iki tür, insanın yaşayan en yakın akrabaları olduğu evrim teorisine göre biliniyor. Ancak bulunan son şempanze fosillerinde pan cinsinin ve insanların ortak atalarının Orta Pleistosen'de beraber yaşadığı ortaya çıktı. Yakın bir zamanda insan embriyosunda kertenkelelerde bulunan bir kas keşfedilmişti, yani şimdi atalarımız kertenkele soyundan bir dinazor olabilir miydi? T-rex dayımız olabilir mi?

sanmam

Aynı zamanda; diğer canlılarla aramızdaki benzerliğin başka bir açıklaması olabilir mi ? Dünyada şimdiye kadar yaşamış on milyonlarca canlı türü var ve hepsi özelliklerini belirleyen protein -> amino asit -> DNA dan oluşuyor, hepsi aynı tür elementlerden ve vücudunun çogunlugunu oluşturan su dan oluşuyor. Genetik olarak birbirlerinden ne kadar uzak olabilirler ki? İnsanla maymun genetik benzerligi 98% insan-fare benzerligi 99%. Dogadaki tür sayısına bakılarak aralarında 1% fark bulunan birbirine hiç benzemeyen çok canlı oldugu gözlemleyebiliyoruz.

sanmam

Tartışmanın sebebi teorinin tesadüfen ilk organizma oluştu, tesadüfen devam etti açıklaması veya bazı açıkları olabilir. Varlık, varoluş, evrensel, özellik, sebep, uzay, zaman, tanrı, olay gibi kavramlara ters düşmesi de olabilir. Gelecekte ki yeni bulgularla birlikte her şey daha net olur umarım.

Görüş Bildir