Adım Adım Konservatuara: Cem Yılmaz, Beykoz'un 'Mozart'ı Otizmli Yunus'u Ziyaret Etti

 > 
31bPAYLAŞIM

Beykoz'da yaşayan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar, Mozart ve Beethoven gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin, duyduğu bir sesi doğrudan notaya notaya dökebilme yeteneğine sahip çok kabiliyetli bir genç. Ancak güzel sanatlar lisesine tam burslu olarak girmeyi başaran ve geçtiğimiz yıl mezun olan Yunus, üniversite sınavındaki "100 puan" barajını geçemediği için 2 yıldır konservatuvarların yetenek sınavlarına girememişti. Hayatını adeta piyanosuna adayan ve konservatuvara gideceği günün hayallerini kuran Yunus'a Cem Yılmaz sahip çıkmış ve burslu olarak okutmak istediğini söylemişti. 

Bu kez de Cem Yılmaz, Yunus'u ziyaret ederek verdiği desteğin arkasında olduğunu sosyal medya hesabından duyurdu...

Kendisine destek vereceğini açıklayan Cem Yılmaz, Yunus'u ziyaret etti

Yunus Yazar'ı evinde ziyaret eden Cem Yılmaz Twitter hesabından şu mesajı yayınladı: "Sevgili Yunus'u ziyaret ettik Özgen hocamızla. Yunus bu sene konservatuarlı oluyor kendisine başarılar diliyorum."

Cem Yılmaz ayrıca Yunus'un bizzat dinlediğini bu fotoğrafı paylaşarak takipçilerine duyurdu

Yunus kardeşimizi ziyaret ettim...

Cem Yılmaz (@cmylmz)'in paylaştığı bir gönderi ()

İşte Yunus'un hikayesi 👇

Yunus, Beykoz'da tek katlı bir gecekonduda geçim savaşı veren Yazar ailesinin ikiz çocuklarından biri.

3 yaşına kadar tek kelime konuşmayan Yunus, ilk kez annesinin örgü iplerinden ve gazete kağıtlarını yırtarak oluşturduğu harfler aracılığıyla çevresiyle iletişim kurmaya başladı. Yunus, 4 yaşına geldiğinde ise yaşıtlarının aksine okuma-yazmayı çoktan öğrenmişti.

Uzun hastane süreçlerinin ardından 7 yaşına geldiğinde otizm spektrum bozukluklarından biri olan "Asperger Sendromu" teşhisi konulan Yunus, öğrenim hayatı boyunca kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim gördü ve bir dönem de antidepresan ilaçlarına mahkum kaldı.

Mozart'la aynı müzik yeteneğine sahip

Yunus'un hayatı, ortaokuldaki müzik öğretmeninin onu keşfetmesiyle bambaşka bir yön aldı. Öğretmeni çevresindeki birçok kişinin "zihinsel engelli" gözüyle bakarak dışladığı Yunus'un, dünyada Mozart, Beethoven, Chopen gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referansa gerek olmadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği "absolut kulağa" sahip olduğunu saptadı.

Öğretmeninin desteğiyle girdiği güzel sanatlar lisesinden geçtiğimiz yıl mezun olan Yunus'un konservatuvara giderek hayallerini gerçekleştirmesine "100" puan barajı engel oldu.

Günün 7-8 saatini bir hayırseverin verdiği piyanosunun başında geçiren ve baraj uygulamasının kalkmasını isteyen Yunus bir yandan da kanserli annesine yardım ediyor

Arkadaşı olmayan ve gününün büyük bölümünü evde geçiren Yunus, "Günde 7-8 saat piyano çalıyorum. Geçen yıl güzel sanatlar lisesinden mezun oldum. Üniversiteye gitmek istiyorum. Konservatuvar okumayı tercih ederim. Benim hayalim, müzisyen, piyanist olmak. Üniversite sınavına iki defa girdim, biri geçen sene biri bu sene. Düşük puan aldım. Baraj uygulaması kalkmalı, yetenek sınavıyla girmeyi tercih ederim." demişti.

Her gün sabaha karşı dörtte uyanarak kısmi felçli olan ve kanserle mücadele eden annesinin ilaçlarını verdiğini, ayrıca ev işlerine de yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Yunus, piyanoya olan sevgisini, "Benim için yemek yemek, su içmek gibi." sözleri ile dile getirmişti.

Türkiye Beyazay Derneği, Yunus için YÖK'e başvuruda bulunmuştu

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Yunus Yazar'ın durumuyla ilgili Yükseköğretim Kurulu (YÖK) nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirterek, "Şahsen bunu vatandaşlıktan da öte bir insanlık görevi olarak düşünüyorum. Böyle gençlerin topluma, insanlığa kazandırılması lazım." demişti.

Yunus'un özel bir genç olduğunu vurgulayan Ayva, "Yunus çok yetenekli bir çocuk. Gerçekten şimdiye kadar böylesiyle karşılaşmadım. Otistik özellikleri var ve bu çocuğumuzun dünyasındaki kelimelerle normal hayattaki kelimeler, birbirini karşılamıyor"  ifadelerini kullanmıştı.

Olayın basında yer almasının ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın talimatıyla ilgili birimler konuyu incelemeye almıştı

Yunus'un hikayesinin basında yer almasının ardından Cem Yılmaz'dan Yunus'a destek gelmiş ve ünlü komedyen burs vermeye hazır olduğunu söylemişti 👏👏

Cem Yılmaz, Yunus'a destek vereceğini açıklamasının ardından hakkında çok sayıda destek mesajı atılmıştı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir