Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

3 Yıldır Tüylerini Almayarak İlham Verici Bir Filme İmza Atan Cesur Kadın

-
Abone ol

Kadınlarda tüysüzlük, güzellik ve feminenlik olarak algılanmakta. Tüyleriyle barışık olmayı seçen kadınlara ise "itici" etiketi yapıştırılıyor. 3 yıl önce tüylerini almayı bırakan ve bununla ilham verici bir filme konu olan kadının hikayesini ve "istenmeyen tüylerin" tarihçesini sizler için UNILAD'den derledik.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/featured/woman-...

Şair, yazar ve sanatçı Amy Anam Cara 3 yıl önce tüylerini almayı bıraktı.

Bu seçim, beraberinde bir yığın eleştiri getirdi. Sokakta yürürken insanların bacaklarına bakıp hakaretler ettiğini dile getiriyor genç kadın.

"Bana erkekler ve kadınlar tarafından sürekli bacaklarımı tıraş etmem gerektiği ve iğrenç göründüğüm söyleniyor." diyor. Sıklıkla aldığı bir başka yorum ise tüylerini alsa daha güzel bir kadın olacağı yönünde.

"Keşke şort giyip dışarı çıkmam bu kadar büyük bir mesele haline gelmese."

Kendini duygusal olarak iyi hissetmediğinde sert eleştirilerle uğraşmamak için bacaklarını kapatacak bir pantolon giymeyi tercih ediyor Amy.

En büyük destek ise erkek arkadaşından!

Tüylerini almama seçimiyle kendisini güçlü ve seksi hissetmesi gerektiğini söylüyormuş Amy'ye.

Amy öz güvensiz hissettiği konular, kızgınlıkları ve endişeleri hakkında bir şiir yazdı. Bunu meme kanseri bilinçlendirme kampanyası için paylaştı.

"Bu yüzümü kimseye göstermemiştim. Korkularımı yenmem için iyi bir fırsat oldu." diyor ve ekliyor: "Bu şiiri gerginliğimi ve minnettarlığımı göstermek adına beni ilk kez çıplak görecek kişiler için yazdım."

Bu şiiri dinleyenlerden biri de film yapımcısı Helen Plumb'dı.

Amy'nin seslendirip oynadığı "Dikenli Konu"  kısa filmini çeken Plumb, tecrübesini şöyle anlatıyor: "Amy'yi bu projede şiir okuyup modellik yaparken gördüm. Tüylü bir kadına ne kadar az rastladığımı düşünmüştüm. Neden tüylü kadınlar toplumu rahatsız ediyordu? Bu beni kendi vücudum hakkında da düşündürdü."

Şiirin soyut görsellerle birleşmesiyle ortaya çıkan film, kadınların tüylerini alıp almama tercihi hakkında.

"Bu önemsiz görünen konu aslında sosyal hayatımızda ve kadınlık imajının belirlenmesinde büyük rol oynuyor." diyor yapımcı Helen Plumb. "Tüyleri almak ya da almamak önemli değil. Burada değinmek istediğimiz nokta toplum tarafından dayatılan zorunluluk."

"Kadınların tüylerini almaları gerektiği kurallaştı. Bunun neden böyle olduğu keşfedilmeye değer." diye de ekliyor Plumb.

Filmin genç nesillere vücutlarını sevmeleri konusunda ilham verebilmesi için kolay ulaşılabilir olmalıydı. Barbican Centre'ın Youtube hesabında paylaşıldı.

Bolca pozitif ve negatif yorumun hedefi olan videoya göz atmak isterseniz:

Peki, bu "istenmeyen tüy" kavramı ne zaman ortaya çıktı?

Eski Mısırlılar tüysüz bir vücudun temizliği temsil ettiğine inanmaktaydılar. Kadınların yanı sıra erkekler de tüylerini düzenli olarak alıyordu. Antik Roma'da ise genellikle kadınları hedef alan güzellik normları söz konusuydu. Tüysüz bir vücut statü sembolü haline gelmişti. Orta Çağ'da Kraliçe I. Elizabeth'in öncülüğünde kadınlar yüz tüylerini de almaya başladı. Kaşlar alınıyor ve böylece alınlar daha uzun görünüyordu.

Kadınların tıraş bıçağı ile tanışmaları 1900'lerin başında gerçekleşti.

1900'lerin başında tüy dökücü krem reklamları çıkmaya başladı. 1915'te alanında önde gelen markalarından biri olan Gilette, kadınlar için ilk tıraş bıçağını piyasaya sürdü. O zamandan beri kadınlar için olan tıraş bıçakları erkeklerinkinden iki kat daha pahalı.

1960'lı yıllarda derin kesimli mayoların moda olmasıyla hazır ağda bantları marketlerdeki yerini aldı.

Eskisi kadar tercih edilmese de hala kullanılan ve reklamları olan bir ürün. Fakat hiçbir ağda ve tüy dökücü krem reklamında tüyün kendisi gösterilmiyor. Farkında mısınız?

Güzellik salonlarında ağda yaptırmak şu sıralar kişisel bakım için en popüler seçenek.

2010 ila 2015 yılları arasında bu sektör yıllık olarak %7.6 oranında büyüdü. 2017'de 880.2 milyon dolar tutarındaydı ve 2022 yılında 1.35 milyar doları görmesi bekleniyor.

Erkeklerde durum tam tersi. Tüy maskülenliği, güçlülüğü ve çekiciliği temsil ediyor.

Erkeklerde sosyal açıdan olumlu karşılanan bir mevzu tüylü olmak ve tüy uzatmak. Bunun için en iyi ve bariz örnek sakal ve bıyık bırakmak. 

60'lı yıllardan beri kadınların tüylerini uzatıp uzatmamaları konusunda fikir ayrılığı mevcut. Çoğunluğun fikrine göre kadınlarda tüy kurtulunması gereken itici bir şey.

Yine de tabular her an yıkılabilir!

Az önce bahsettiğimiz "Dikenli Konu" adlı filmin yapımcısı Helen Plumb bu konuda umutlu. Beden olumlama hareketinin her geçen gün daha fazla destekçi kazandığını söylüyor. Kültürel tabuların normalleşeceğini umduğunu dile getiriyor. 

Bunun yanı sıra filmin yapı taşı olan şiiri yazıp seslendiren Amy Anam Cara bu deneyimin kendisini daha özgür hissettirdiğini açıkladı. Dış görünüşün ve vücut tüylerinin insanları değerlendirirken önemli bir ölçüt olmamasını diliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benimadm13

Bacak ve kolu anlarımda koltuk altı ve özel bölgesini de mi almıyor?

gundokumu

Bir de bu işin erkekler için olan kısmı var onu da söylemeden geçemeyeceğim. Kadınlar krema gibi pürüzsüz olacaksın baskısını yerken, erkekler de kılları çıkmıyor diye bir sürü çirkin ithama maruz kalıyor. Erkeklik de kılla ölçülüyor, çıkmayınca bayağı dalga geçildiğine şahit olmuştum. Ben diyorum ki rahat bırakalım birbirimizi :D Birbirimizi olduğumuz gibi kabul edelim. Bir kıl yüzünden kaç kişinin travması var burada ya djdjdc

gundokumu

Valla iyi biri kıl için ayrılmış, diğeri pasaklı demiş öteki mide bulandırıcı. Beyler ne güzel de sıyrılıyorsunuz bu işten. Siz her gün ağdadasınız çünkü.

tunahan-cakir

mide bulandırıcı ya.moda oldu pasaklı kızların 'farklılık' adına iğrençleşmeleri

suspicious

benimle buluşmaya gelip bacağında kıl olduğu için ayrıldığım kız var. kadında kıl iyi bir şey değildir, hatta çok kötü bir şeydir. bilinçli olarak bırakılan kıllara karşıyız. imza: erkekler.

suspicious

ne alakası var? ben mis gibi traşımı olmuşum bakımımı yapmışım, çiçek gibi kokup, tertemiz giyinmişim, almışım çiçeğimi gitmişim buluşmaya, hatun zahmet edip ellememiş bi yerini. insan sarrafı değilim belki ama karşımdakine hak ettiği değeri vermesini de bilirim. benim gösterdiğim özeni göstermiyorsa eyvallah der, uzatmadan incitmeden kavga gürültü kopmadan yoluma devam ederim. eğer bunun dar görüşlülük olduğunu düşünüyorsan da senin düşüncen derim.

suspicious

yok bacaklarımı değil...

suspicious

ya tek sebep tabii ki bu olamaz, o kadar öküz değilim. ama işte verdiğim değere karşılık almadığımda olabilecekleri tahayyül edip, hayal kırıklığı yaşamadan evvel, mümkün olabilecek en az kalp kırıklığıyla, kırıp incitmeden bitirmeyi tercih ettim. yani tutup sen şöylesin böylesin hede hödö yapmadım, daa napiym ey hippolytanın kızı?

suspicious

doğru diyosun, acımasız olmuş yorum. o o acıya katlansın yeter, ben ona o acıyı unutturmasını bilirim. her şey karşılıklı.

suspicious

ya alla alla o acı çekmesin diye ben kıllı bacak mı okşucam? sen noolsun istiyosun? kız yoksa o sen misin? adını da hatırlamıyorum aahsahshahsah

suspicious

o kişi sen olmazdın (ba dum tıss) ashahsahs

suspicious

egoistlik olmasın da, güzelliğin sadece dış görünüşte yattığını düşünen biriyle dünya güzeli olsa yine görüşmem :D

suspicious

ahahah hiç te değil :D kıllı bacak başka güzellik başka. böyle bi yere varamıycaz, ayrılalım.

suspicious

ver mektuplarımı al mektuplarını.

Görüş Bildir