13 Maddeyle Kadından Değil, Erkekten Yana Olan Komprador Kadınlar

 > -

Komprador aslında ilk olarak 18. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar Doğu ve Güney Asya'da ticaret yapan batılılara aracılık eden yerli aracılara verilen isimdi. Fakat zamanla ülkesinin sömürülmesine zemin hazırlayan, buna aracı olan, işbirlikçi insanlar için kullanılan bir ifadeye dönüştü. Köleliğin hala yasal olduğu dönemlerde, sınıfına ihanet eden, köle satan Afrikalılar için de komprador kullanılan bir kavram. Şimdi gelelim Komprador'un kadın hareketindeki karşılığına.

Komprador kadın, erkeği kadından önce tutan, mevcut eril yapıyı ayakta tutmaya hizmet eden, bazı durumlarda kadınlara karşı erkeklerden çok daha acımasız davranan ve kız kardeşini bu uğurda harcamaktan hiç çekinmeyen kadındır. Kadın kimliği onun nazarında, erkekle birlikte durmaya çalıştığı yerden, yukarıdan tanımlanan bir kavramdır.

1. Komprador kadın, erkeği merkeze aldığı için her durumda kadını suçlu görmeye meyillidir.

2. Kendini bambaşka bir yere konumlandırıp, ezilen kadının ezilmesinden bizzat kendisini sorumlu tutar.

3. Kendini kadın kimliğinden bağımsız bir birey olarak görür. İhanet ettiği kişinin aslında kendisi olduğunu asla kabul etmez.

4. Diğer kadınları tehdit olarak görür ve onlara karşı saldırgan bir tutum sergilemekten çekinmez.

5. Kendini erkeğin yanında şekillendirir ve erkeklerle ortak hareket eder. Kadınların onun hakkında ne düşündüğünü önemsemez.

6. Kadınları aşağı görür ve erkeklerin dünyasına dahil olmak için her şeyi yapar.

7. Erkekleri gerçekten de bir üst kimlik olarak görür, kadınlara saygı duymaz.

8. Kadınların güç kazandığı bir sistem ona göre değildir. Erkek egemen bir toplumda önemli bir yer onun için yeterlidir.

9. Gerektiğinde erkeğe yaranmak için erkekten çok daha acımasız olabilir.

10. Asla bir kadın liderin arkasından gitmez, ancak bir erkeğe biat edebilir.

11. Erkek diliyle, erkeğin ezberi ile konuşur. Bunda sakınca görmez. Kimliğine yabancılaşmıştır.

12. Yabancılaştığı kimliğe rağmen, tam olarak erkek de olamadığı için kadına düşmandır.

13. Çatışmaları hep kadınlarladır. Egemen erkekleri rahatsız edecek tek bir şey söylemezken hedefinde hep kadınlar olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahrolasi-federal

Ben kadına da karşıyım, erkeğe de.. insanız... hepimiz aynı şekilde dünyaya geldik.. kimsenin oynamak zorunda olduğu bir rol yok. haa... illede bi yüceltme bekleniyorsa "kadın insandır, erkek insanoğlu" yukarıda gördükleriniz de yaratık!

Gizli Kullanıcı

getirsinler kadın dövülebilir diyen hayvanı. günde 3 posta yemekten sonra spor niyetine döveyim. 1 hafta sonra kadına şiddete karşı eylemlerinde ön safhada görürsünüz! hülya avşara'da kızmayın. bazı kadınlar hafiften kaşınıyor derken bunları kastetti herhalde

simge217

#12 ye diyorum sadece ve ağzımı bozuyorum demek kadın dövülmeyi hak ediyor? öyle mi oç. karı sen kadın değil misin aa pardooon sen canlı değilsin ki kadın veya erkek olasın.inş bu dediklerinden pişman olursun ya da dediklerini bizzat yaşarsın

otomatikvites

Bu da benim hazırladığım bir içeriktir , aynı konulara değindim : http://onedio.com/haber/politikacilarin-kadin-a-bakis-acisi-689040

Gizli Kullanıcı

Bisey demicem ben buna .Neyse Sinirlerimiz oynadi amk

Görüş Bildir