Youtube’tan Şarkı İndirmek Yasalara Aykırı mı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Youtube’tan Şarkı İndirmek Yasalara Aykırı mı?

Youtube’tan Şarkı İndirmek Yasalara Aykırı mı?

21 yaşındaki bilgisayar bölümü öğrencisi Philip Matesanz ‘ın Youtube videolarını kolayca mp3 formatına çeviren web sitesi youtube-mp3.org günde bir milyon ziyaretçiye ulaşıyor. Siteye Youtube’un kullanım şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz hafta şikayet eden Google’a karşı Philip Matesanz bir destek kampanyası başlattı.

Online olarak imzanızla destek verebildiğiniz kampanyada, iki hafta içinde dünyanın dört bir yanından kullanıcılar katıldı ve şimdiye dek 770.000 imza toplandı.

Dilekçede Matesanz; Google, Youtube ve 90’lı yılların içerik üreticileri arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor:

“On yıllardır kullanıcılar, halka açık yayınlardan kişisel kopya alma hakkına sahip. Video kaydediciyle en sevdiğiniz filmi veya favori radyo programınızı kasede kaydedebiliyordunuz. Büyük medya şirketleri tarafından karşı çıkılan bu uygulamalara şimdi de Google itiraz ediyor ve Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) işbirliğiyle tüm çevrimiçi kayıt araçlarına cephe alıyorlar.”

Mashable‘ın gündeme getirdiği anlaşmazlığın çıkış noktası youtube-mp3.org’un MP3 oluşturma metotu: haksız uygulamayı durdurma emrine göre websitesi YouTube API’sinin kullanım şartlarını ihlal ediyor. Kullanım şartları dağıtılmak amacıyla içerik yüklemek için API’nin kullanımını yasaklıyor. Matesanz ise sitesinin YouTube API’sini kullanmadığını, açıklanmayan başka bir kaynaktan veri aldığını savunuyor.

Aslında youtube-mp3.org meselesi, içerik üreticileri ve tüketicileri arasında sık sık yaşanan çatışan menfaatlerin tipik bir örneği.

Google ve YouTube içeriklerdeki reklamlardan para kazanıyor, yüzbinlerce tüketici ise bunların MP3 formatına dönüştürmesini sağlayacak erişim hakkı talep ediyor. Aslına bakılırsa Google geçtiğimiz ay YouTube Android uygulmasıyla içeriklerin çevrimdışı olarak da izlenilmesine imkan tanıyan bir özelliği tanıtmış, bu durum ilerleyen zamanlarda daha fazla içeriğin bu yolla izlenmesine izin verileceği olarak yorumlanmıştı. Buna karşılık Google yetkilileri henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadılar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidDeepMindGoogleYoutubeweb
Görüş Bildir