Yaşlanmayı Tersine Çevirmek: Dünya 12 Milyar Dolarlık Türk Girişimi Samumed’i Konuşuyor!

2.2bPAYLAŞIM

ABD'de üç Türk tarafından kurulan biyoteknoloji girişimi Samumed, 300 milyon dolarlık yatırım alarak şirket değerini 12 milyar dolara yükseltti ve yeniden dikkatleri üstüne çekti. Bu başarı öyküsünü birlikte okuyalım!

1 2 3

Forbes'un 2016 yılı raporunda, dünyanın en büyük 100 şirketi içinde tam 6 tane ilaç devi bulunuyordu.

Dünya ilaç pazarı geçtiğimiz yıl yaklaşık 1,1 trilyon dolar değere ulaştı. Türkiye ise bu pazarda dünya ülkeleri arasında 16. sırada yer aldı.

Biyoteknoloji ise, günümüzün sağlığa doğrudan katkıda bulunmayı hedefleyen en popüler konularından biri.

Biyoteknoloji kısaca, canlı hücrelerinin fonksiyonlarını anlamak ve değiştirmek amacıyla yapılan işlemler, modern teknoloji ile doğa bilimlerinin entegre olmasıdır.

Ve Amerika’da iş yapan bir kısım Türk bilim insanları, birçok şeyi değiştirmek üzere. 

Sizleri Osman Kibar'la daha önce tanıştırmıştık 👇

Muhtemelen Tanımadığınız, Forbes'a Kapak Olan, 12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk ile Tanışın - onedio.com
Muhtemelen Tanımadığınız, Forbes'a Kapak Olan, 12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk ile Tanışın - onedio.com

Kendisinin kurduğu Samumed isimli girişim, her ne kadar Türkiye’de pek tanınmasa da tüm dünyada adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Lise arkadaşı üç Türk’ün kurduğu San Diego merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan Samumed'in araştırmaları, çeşitli hastalıklar ve yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kellik, kırışıklık, eklem rahatsızlıkları gibi sorunlar üzerine yoğunlaşıyor.

Tohumları yedi yıl önce atılan bu girişim her ne kadar kulağa inanılmaz da gelse, "yaşlanmayı tersine çevirmeyi" amaçlıyor.

Yani insanoğlunun “yaşlanmama” hayalini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor.

Kibar’ın ortakları ise; finans işlerinden sorumlu olan Cevdet Şamikoğlu ve şirketin kamu sağlığından sorumlu yöneticisi olan Yusuf Yazıcı.

Çalışmalarında WNT kullanan girişim, 2017 sonuna kadar 10 farklı hastalık alanında ilaç üretmeyi planlıyor.

WNT nedir derseniz; bir kök hücrenin hangi organa dönüşeceğini kontrol eden yapının temel taşını teşkil eden protein. Bu proteindeki azalma yaşlanmaya, bozulma ise tahmin edebileceğiniz gibi, kanser gibi hastalıklara yol açıyor.

WNT doğru biçimde kullanıldığında jeneratif (üretici), hatta rejeneratif (geri alıcı / düzeltici) etki yapabilen özelliğe sahip bir protein.

Hücreler arasında sinyal taşıyıcı özelliği bulunan WNT proteinini aktive eden teknolojiyi kolon kanseri, dejeneratif disk hastalığı, tendinopati gibi hastalıkların tedavisinde, ve kırışıklıklar gibi yaşlanmaya bağlı estetik sorunlarda kullanmak mümkün. Her ne kadar henüz testler tam tamamlanmamışsa da, Samumed de işte bununla uğraşıyor.

Şirket son olarak, geçen hafta aldığı tam 300 milyon dolarlık yeni yatırımla tekrardan gündeme geldi.

Böylelikle değerini, tahmin edilen 12 milyar dolarlık değere yükseltmiş oldu. Yatırımcılardan birine göre, sadece eklem iltihabı ilacı bile şirketin bugünkü değerlemeyi alması için yeterli. Kendisi de bu dertten muzdarip olan yatırımcı, “1 milimetre kıkırdak üretebilen biri, Apple’dan daha büyük olur.” diye konuşmuş. 

* Soldan sağa: Osman Kibar, Cevdet Şamikoğlu, Yusuf Yazıcı

Osman Kibar ise bu değerlenme ve şirketin aldığı yol konusunda mütevazi olabilmeye devam ediyor.

Osman Kibar ise bu değerlenme ve şirketin aldığı yol konusunda mütevazi olabilmeye devam ediyor.
Osman Kibar ise bu değerlenme ve şirketin aldığı yol konusunda mütevazi olabilmeye devam ediyor.

Geçen yıl Forbes’a kapak yüzü olan, ardından ülkenin en zenginleri listesinde kendine yer bulan, bu yıl Ocak ayında Business Insider’a konuşan CEO Osman Kibar, insanların Samumed hakkında düşüncesinin “gerçek olamayacak kadar iyi” olduğunu söylemiş.

Özetle Samumed'in ulaştığı değer ve aldığı yatırımlar çok büyük bir potansiyeli işaret etmekte.

Eğer bu girişim hedefine ulaşırsa, dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelmesi kaçınılmaz.

Samumed'e ve arkasındaki üç başarılı Türk isme çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz 👊👊

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-s.

Bizim ülkemizde de böyle girişimler var arkadaşlar ama bütçeler bu kadar yüksek olmadığı için forbese falan kapak olamıyoruz ancak kendi kendimize uğraşıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

sciencesoldier

mesela nerede bu tip çalışmalar var söyler misiniz araştırmam lazım belki stajı böyle bir yerde yaparsam avantajıma olur

metin-s.

Teknokentlere bakarsanız hastalık vs. gibi şeyler üzerine çalışmalar yapıldığını görebilirsiniz. Ankara ya da İstanbul'da okuyorsanız buralara daha kolay ulaşabilirsiniz. Büyük bir şirketmiş gibi bakmamak daha iyi olur sizin için çünkü çoğu daha çalışma yapıyor (Kuluçka döneminde de diyebiliriz) tam olarak bir kazanç elde edebilmiş yerler değil yani + şirketlere ait bir laboratuvarları olmadığı için de staj yapmak gibi bir şansınız büyük ihtimalle yok.

sciencesoldier

haaa doğru bizim üninin teknokenti vardı gölbaşında. lab olmasına gerek yok zaten benim alan trdeki en geniş alan da istihdam yok. bir yerden tutarım herhalde bir şekilde. teşekkürler

metin-s.

Ankara üniversiteli çıktı :) Eğer aklınızda yeni-yapılmamış bir fikir varsa tübitak'a proje yazabilirsiniz destek çıkar, elle tutulur bir şeyler ortaya koyup üstüne bir de yatırımcı bulursanız sizin için harika olur. Hiç bir şey olmazsa akademik kariyer yapıp keyfinize bakın.

sciencesoldier

hahaha evet kalmam da ayrı ironi ya neyse :))) aslında var da çok araştırma istiyor aslında o yüzden bekliyorum biraz da mazallah patlatmayalım bir yeri sonra :)) akademik kariyeri de sırf ikinci iş olsun diye yapıcam aslında. asıl hedefim bilim insanı olmak tabi bu ülkede değil yurt dışında siz de mi ankara ünilisiniz yoksa :))

metin-s.

Bende Ankara üniliyim :) Küçük patlamalardan zarar gelmez ya takma kafana zaten o laboratuvar bir süre sonra evin gibi olur çıkmak istemezsin. Ben öğrenci çekemem hiç düşünmedim bile akademik kariyeri aşağılar aşağılar atarım sanırım sınıftan öğrencileri :D İmkanlar yurt dışında çok daha iyi özellikle de projenle gelmeni isterlerse krallar gibi yaşatıyorlar istediğin yerde istediğin kişilerle çalışabiliyorsun. Umarım ikimizde hayallerimizi gerçekleştiririz.

kanlikontesdiyin

Ajda Pekkan'a önden ayırtın :ss

sagan

Bilim-Kurgu'da sürekli gördüğümüz bu araştırma bana hep önce gezegenler arası seyahat için birşeyler yapılması gerektiğini düşünüyor. Şu an bile dünya nüfusumuzu kaldırmakta zorluk çekerken, böyle bir durumda nüfus patlaması bizi sonumuza daha hızlı götürür. Gerçekten müthiş bir çalışma ama zaman var. Etkiye tepkiyi gözden kaçırırsak sonu bizim için kötü olur.

sagan

Bir de bu adamlar neden Türkiye'de kurmamış şirketlerini. Neden araştırmalarını Türkiye'de değil Amerika'da yapıyorlar. Gurur duyuyoruz ama bu beyin ve ticari kaygı göçünün sebeplerini merak etmediniz mi hiç. 20 yıl önce de beyin göçü vardı hala da öyle. Neyse biz püskevitlerimizi yiyip başkanlığı tartışalım boşverin.

sciencesoldier

başkanlık kadar önemli sorun varken neden bunu tartışalım ki. bilimmiş şuymuş buymuş boşveeeeerrr bizim neyimize bilim ara eleman ülkesiyiz biz hem kuranımızda var zaten her şey orada ve biz de bununla övünürüz çünkü kuranda her şey yazıyor ama bunu ataiz bilim adamları bulmadan bilemeyiz önce bulmalılar sonra kuranda göstericez. neyse en azından tıpta kullanırız ayrıca bu çalışmalar uzun sürer deneyi yapılacak da piyasaya sürülecek de en az 10 yılı var bu işin. ama gelecekte belki bu şirkette çalışabilirim :)

sagan

Umarım bu isteğin gerçek olur. Bende hep NASA'yı hayal etmişimdir. Diğer söylediklerinin altına da bir imza atmadan geçemeyeceğim. :)

sciencesoldier

önce gregor mendelin sonra da carl saganın izindeyim. nasa benim de hayalim çocukluktan beri ama gelgelelim trump var amerikada o varken tercih etmesem iyi olur. diğer ülkelerde de uzay araştırmaları var ne de olsa. kim bilir günün birinde nasada olmasa bile uzay araştırması yapan bir kuruluşta çalışırım. hele ki carl saganın astrobiyolog olduğunu öğrendiğimden beri gönlümdedir bu meslek. bu arada sağolun kimbilir senin hayalinde gerçek olur belki mesele ne kadar çok zorluğa göğüs gerebileceğimizdene de olsa :))))

marblingg

Dışı gençleştirdiniz, iç nolacak içerden mi çürüyecek? *.*

ali-ozbek3

aynen önemli olan dış deil iç gelişimdir

sciencesoldier

yazıyı tam okumadınız galiba WNT proteini sayesinde bunu gerçekleştirecekler yani içimizden başlayacaklar dışımızdan değil bu da tüm hücrelerin yenilenmesi genç olması demek

hipergrafi

Bi an başlıkta ki Türk kısmını Türkiye diye okuşumuşum nasıl mutlu oldum. Neyse o günler de gelir inşallah. Belki bir gün bir Amerika'lı, Amerikalıların bizim şirketlerimizde bizim ülkemizin destekleri sayesinde edindikleri başarılarla gururlanır.

Görüş Bildir