Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ülkemizi Meksika'da Temsil Edecek: Ayşenaz Uzun 'Isıya Dayanıklı Kumaş' Projesiyle Bilim Olimpiyatları'nda İkinci Oldu

 > -

Lise öğrencileri arasında düzenlenen Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları (INSPO), bu yıl İstanbul'da düzenlendi. Yarışmaya sağlık, çevre, enerji ve mühendislik alanlarından 385 proje başvururken 10 farklı ülkeden 55 proje finale kaldı. Özel bir lisede 2. sınıfa devam eden Ayşenaz Uzun, sütleğen bitkisinden yola çıkarak hazırladığı 'Kumaşların bazı mekanik özelliklerinin doğal maddeler kullanılarak geliştirilmesi' adlı projesiyle mühendislik alanında ikinci oldu. 

Tesadüf eseri eline değmesiyle projeye başlama kararı almış.

Sütleğen bitkisinin eline tesadüf eseri çarpmasıyla elinin kızardığını söyleyen Ayşenaz, daha sonra bu fikirden yola çıkarak projeye başlamaya karar verdiğini söyledi. Sütleğenin ısıyı azalttığını öğrendikten sonra 'ısıya dayanıklı kumaş' elde edeceğini düşündüğünü söyleyen Ayşenaz, "Yanmazlık testi yaptım ve ilk olarak kumaşın ilk 14 saniyede alev aldığını gördüm. Normal bir kumaş 10 saniyede alev alıyor. Benim üzerinde çalıştığı sütleğen bitkisi özünü uygulayarak geliştirdiğim kumaş ise doğada maliyeti az olan ve kanser riski olmayan bir kumaş. Dolayısı ile itfaiyeciler için kıyafet tasarlanabilir" ifadelerini kullandı.

"İdealim bilim insanı olmak"

DHA'nın haberine göre, projesinin ikinci aşamasında kumaşa kırışmazlık testi uygulayan Ayşenaz, normal kumaş ile sütleğenli kumaş üzerinde testi gerçekleştirdiklerini ve sütleğenli kumaşın basınca daha dayanıklı olduğunu gözlemlediğini belirtti. 

"Sütleğenli kumaş daha az kırışıyor. Son olarak tuşa yani yumuşaklık testi yaptık. Sütleğeni sürdüğümüz kumaşların daha yumuşak hale geldiğini gördük" diyerek projesinin işleyişini anlatan Ayşenaz, hedefleri için ise "İdealim bilim insanı olmak" ifadelerini kullandı.

358 proje arasından 2. oldu

Ayşenaz'ın projesine danışmanlık yapan öğretmen Gülsemin Savaş Tuna, Ayşenaz'ın bu başarısı için,  "Bu yarışmaya 10'dan fazla ülke katıldı. Yarışma 4 farklı aşamada gerçekleştirildi. Mühendislik, sağlık, çevre ve enerji alanlarında yapıldı. Biz ülkemizi mühendislik alanında temsil ettik. Ülkemizden 7 proje vardı. Genel anlamda 358 proje başvuruda bulundu. 55 proje finale kaldı, biz de bu yarışmada 2'ncilik aldık" ifadelerini kullanarak öğrencisini kutladığını belirtti.

Mart 2019'da Meksika'da yapılacak olan yarışmaya katılmaya hak kazandı.

INSPO 2018'de, Ayşenaz Uzun'un yanı sıra mühendislik kategorisinde, 'içecek getiren robot' projesiyle Ahmet Akif Kaya ve 'yapısal renk eldesinde silika taneciklerinin kullanımı' projesiyle Arda Çağan Karagöz birinci oldu. 

Ayşenaz Uzun derece aldığı bu projesiyle birlikte 2019 yılının Mart ayında Meksika'da yapılacak olan yarışmaya katılmaya hak kazandı.

İkinciliğe layık görülen Ayşenaz'ın 'ısıya dayanıklı kumaş' projesi 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir