Türkiye'de Satılan 16 Marka Tuzda Bulunan Mikroplastikler Sağlığımızı Tehdit mi Ediyor?

-

Plastikler her yerde! Kullanılan plastik ürün atıkları, parçalanıp denizlere, göllere karışarak sofralarımıza geliyor. Vücudumuza giriyor ve sağlığımıza etki ediyor. Peki bu mikroplastikler nelerde bulunuyor ve sağlığımızı tehdit mi ediyor?

Birkaç yıl önce deniz tuzunun içinde mikroplastikler bulunmuştu.

Fakat yaygın olarak kullanılan baharatlarda ne kadar plastik parçasının olduğu net bir şekilde belirlenmemişti.

Güney Kore ve Greenpeace Doğu Asya'daki araştırmacılar tarafından Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Asya'da 21 ülkeden alınan tuz örnekleri analiz edildi.

Bu ülkelerin sofra tuzlarından alınan örnekler test edildi.

Bu araştırma dünya çapında denenmiş sofra tuzu markalarının yüzde 90'ında mikroplastik olduğunu göstermeketeydi.

Test edilen 39 tuz markasının 36'sında mikroplastik vardı.

Bulgular, mikroplastiklerin plastik atıklarının fazla olduğu bölgelerde, insanlar tarafından alımının deniz ürünleri ve tuz yoluyla olduğunu göstermekte.

Plastik kimyasallar sulara, oradan balıklara ve bu suları tüketen hayvanlara, çıkan tuza nihayetinde de insan vücuduna yerleşmektedir.

Çalışmada, tuzda bulunan mikroplastiklerin yoğunluğu, çeşitli markalar arasında çarpıcı bir şekilde farklıydı ancak özellikle Asya markalarındaki mikroplastik oranı diğer kıta markalarına göre daha yüksekti.

En yüksek mikroplastik seviyesine sahip tuz markaları ise Endonezya'da.

34.000 mil (54.720 km) sahil şeridi ile Endonezya 2015 yılında yapılmış bağlantısız bir araştırmada, dünyadaki en kötü ikinci plastik kirliliği seviyesine sahip olarak değerlendirilmişti.

Çalışma sonucunda mikroplastik içermeyen yalnızca üç marka vardı.

Bunlar: Tayvan (rafine deniz tuzu), Çin (rafine edilmiş kaya tuzu) ve Fransa (güneş buharlaşması ile üretilen deniz tuzu)'idi

Çalışma Environmental Science & Technology dergisinde yayımlandı.

Bu konuyla ilgili çalışmalar yapan bilim insanları, bir yetişkinin tuz ile yılda yaklaşık 2.000 mikroplastik tükettiğini tahmin ediyor.

Viyana'da yapılan bir çalışmada insan dışkısında mikroplastik bulunması da bu durumu kanıtlar nitelikte.

Dr. Sedat Gündoğdu da benzer bir çalışma yaparak Türkiye'de denizlerde ve göllerde bulunan mikroplastiğin sofra tuzu ile tüketicilere ulaşıp ulaşmadığını araştırdı.

Sedat Gündoğdu (2018) Contamination of table salts from Turkey with microplastics, Food Additives & Contaminants: Part A, 35:5, 10061014

Türkiye'de satılan 16 farklı marka tuzda plastik parçaları bulundu!

Yani sağlığımız için belli bir miktar gerekli olan tuzu her tükettiğimizde aslında plastik parçalarını da vücudumuza alıyoruz.

Deniz tuzu mu? Kaya tuzu mu?

Araştırmanın sonucuna göre mikroplastik yoğunluğu bakımındna en fazla seviyede bulunan ürün deniz tuzu. Ardındansa göl ve kaya tuzu gelmekte.

Hatta bu mikroplastikler yalnızca tuzda değil giysiler, içme suları, cilt ürünleri ve diş macunlarında da bulunuyor.

Peki bu mikroplastikler insan sağlığına zararlı mı?

Platiklerde kullanılan bazı maddelerin kanser, astım, diyabet gibi sorunlara yol açtığı bilinse de mikroplastiklerin insan sağlığını ne derece tehdit ettiğini anlamak için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Buna rağmen araştırmacılar bu mikroplastiklerin etkilerinin olumsuz olabileceği görüşünde.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

karma,ilahi adalet..plastiklerinizi,çöplerinizi sokaga,denize atarsannız,çevreyi,dogayı,hayvanları kirletirseniz,en sonunda size de sıra gelir işte böyle..yalnız uzmanlar,karatay falan kaya tuzu,deniz tuzu falan yiyin diyo,ben de o yüzden kaya tuzu aldım şimdi,tam da bu haber üstüne geldi..biz ne yiyecez aq bi karar verin!

balyoz

bunları anneme okutmam lazım. kaya tuzu en iyisi diğeri kimyasal diyip diyip beynimi yiyodu. şimdi görsün kim kimyasalmış :D :D :D

eceozgecetin

markaları vermediginiz surece cok bilinclendirici bir paylasim olmuyor acikcasi.

hemsiree

Ayy yine ilk beğeni ilk yorum :D İşsizlikte master yapıp boş boş eğleniyorum :P

Görüş Bildir