Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TMO Bir Dizi Uluslararası İhale Açtı: 252 Bin Ton Buğday İthal Edeceğiz

 > 
331PAYLAŞIM

 Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), yaklaşık 252,000 ton buğday alımı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açtı.

Avrupalı ticaret kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre 25 Eylül'e kadar başvuru yapılacak ihalelerde kırmızı ekmeklik buğday alınacak.

Reuters'a konuşan Ticaret kaynakları TMO'nun her biri 6,000 ton büyüklüğünde 42 ayrı ihale açtığını aktardı. 

Habere göre kaynaklar, "TL'nin değer kaybı nedeniyle Türk buğdayının ihraç piyasalarında gözde bir ürün haline geldiğini bu nedenle iç piyasada arzın azaldığını ve fiyatların yükseldiğini" ifade etti.

Ayrıca TMO resmi internet sitesinden "Hububat piyasalarının istikrarı için gerekli önlemler alınmaktadır" başlığıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamada alınan bu tedbirin, ekmek ve diğer unlu mamullerde fiyat istikrarına katkı sağlayacağı vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde fiyatlardaki yükseliş ardından un ihracatına geçici sınırlama getirildiğini açıklamıştı.

Bakanlık tarafından 6 Eylül'de yapılan açıklamada şöyle denilmişti: 

"Son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı, Bakanlığımızca İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapılarak Dâhilde İşleme Rejimi dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirilmiştir. Sınırlama getirilen un ihracatının payı, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1'ini oluşturmaktadır.

Düzenlemenin temel amacı yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir. Bahse konu düzenleme geçici olup, fiyat istikrarının sağlanmasını müteakip sona erdirilecektir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir