Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Teknoloji Devi Microsoft’un Japonya Merkezinde Yapılan Deneyden Çıkan Sonuç: Haftada 3 Gün İzin Kullanılmalı!

470PAYLAŞIM

Çok çalışmak mı az çalışmak mı? Biz düşüneduralım, bu sorunun hepimize ders olacak yanıtı bulundu bile.

Bu deneyi araştırırken şu çalışmadan, burada yer alan makaleden ve şu kapsamlı yazıdan faydalandık.

Haftanın beş günü çalışmak bir yana, çoğu çalışan altı gün çalışıyor, sadece bir gün izne sahip.

Bu her ülkede aynı değil, bazı ülkelerde kişilerin çalışma saatleri yerine yaptıkları işe yoğunlaşılıyor fakat genel eğilim ne kadar çok çalışma o kadar yüksek verim olarak benimsenmiş durumda. İşverenler altı gün çalışan kişinin yedinci gün çalışmasını da istiyor muhtemelen ama burada kanunlar devreye giriyor.

Yani iş dünyasının geneline baktığımızda durum hiç de iç açıcı değil. Hal böyleyken teknoloji devi Microsoft'un yaptığı deneyden bahsetmek kaçınılmaz oldu.

Şöyle düşünelim, dünyanın bir teknoloji madeni olsaydı onun başındaki şirket Microsoft olurdu. Yaşayan her bireyi etkileyen bir şirketten, her milletten yüzlerce çalışandan bahsediyorsak şirketin çalışanlarının verimi ve mutluluğuna dair yaptığı çalışmanın önemi de ortaya çıkıyor.

Microsoft Tokyo'daki çalışanlarına nasıl bir etki yaratacağını ölçmek için haftada 2 gün yerine 3 gün izin verdi.

Buna da Çalışma Reformu Projesi adını verdiler. Proje şöyle işliyor, bir ay boyunca kişiler hafta sonu izin kullanırken bir de Cuma günlerinde izinli oluyorlar ve bu izin gününde ofis dışında kişilere herhangi bir görev de verilmiyor.

Çalışmanın amacı, bu deney sonucunda verim artışına ek olarak maliyetlerdeki değişimleri de gözlemek.

O halde sondan gidelim, şirketin Japonya ofisinde neler değişiyor: Bu ayın sonunda izin kullananların oranı %25 azalıyor, kişiler hafta sonları için verilen ek izin gününde tüm işlerini halleniyor ve ailelerine, hobilerine vakit ayırıyorlar.

Çalışanların ofiste olmadığı süreler arttıkça kullanılan elektrik ve kağıt da bir anda düşüşe geçiyor.

Çalışanların verimliliği bir yana, gider kalemleri birer birer azalıyor. Peki verimlilik ne alemde, bir gün daha fazla izinli olan çalışanların şirketlerine bağlılıkları, çalışma şevkleri değişiyor mu? Yanıt tahmin ettiğiniz gibi. Bir ay boyunca yapılan satışlar %40 artıyor. 

Çalışmanın bir aylık sonuçları bunlar, birkaç ay yahut bir yıllık süreçte ne olacağını kestirmek zor. Bu haliyle çalışanların hemen hepsi 3 gün izinli oldukları yeni düzenden memnun olduklarını söylüyorlar.

Daha az çalışsa da kişilerin verimliliği zamlarla, hediyelerle artmayacak ölçüde yükseliyor, çok ilginç. Değil mi?

Aslında değil. Günde 10-12 saat çalıştırılan, birkaç kişinin yaptığı işi tek kişiye yaptırmaya çalışılan bir çalışma düzeninde bizlere garip geliyor olabilir ama çalışanına kıymet veren şirketlerin yapması gereken tam da bu.

Peki asıl soru, sizce sonuçlar böyleyken bizde bu uygulama hayata geçer mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cenkg

Hemen Windows u lisansliyorum... dfgkdklhdglg

nagihan-sarikaya1

Türkiye'de asla böyle bi şey olmaz :(

corpse-bride

otomasyona gecılen bı dunyada olması gereken bu eskısı gıbı tarla ekme vb fızıkı yorgunlugun oldugu ıslerde degıl kafa yoran ıslerde calısıyor artık ınsanlar ee boyle olunca kendıne ve cevresıne zaman ayırmak,kafasını dınlenebılmek ıstıyor

Gizli Kullanıcı

Cumartesi-pazar-pazartesi tatil olmalı. Çok mesaiden bi şey olsa şu an biz Almanya japonya gibi ülkelere pandik atıyo olurduk.

tk6

valla yoldaş bizde proletarya için sosyalist devrim istiyoruz.

Görüş Bildir