Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tanrı'nın Varlığı Kanıtlanmış Olabilir! Ünlü Matematikçi Kurt Gödel'in Denklemi İspatlandı

7.5bPAYLAŞIM

Tanrı’nın varlığı hakkında bilimsel bir kanıt bulmak mümkün mü?

Geçmişten beri süregelen sorulara verilen tüm cevaplar, neredeyse her zaman yetersiz kalırken gerçekliğe yaklaşan az sayıda tatmin edici cevap edilmiştir.

Tanrının varlığı ile alakalı sorular çoğu zaman bilimsellikten ziyade, felsefi yaklaşımlar sonucunda ortaya çıkmış ve cevap o mecrada aranmıştır.

Eski Yunan’dan itibaren başlayan felsefe yapma isteği, insan zihninin derinlerinde dipsiz kuyular açmış ve bu kuyulardan da bir ‘gerçeklik’ yaratma güdüsünü tetiklemiştir.

Fakat, felsefe ile bilim hiçbir zaman birbirinden ayrılmamış, bir şeyleri kanıtlama çabasında el ele yürümüşlerdir.

Örneğin Eski Yunan’da, felsefe yapmak için matematik her zaman önemli bir rol

oynamıştır. Sayılar ve özellikle geometri o dönemde felsefenin temel yapı taşlarından biri olarak görülmüş ve evreni, kendisini anlamak isteyen filozoflar tarafından sıklıkla başvurulmuştur.

Matematik zaman zaman felsefedeki problemleri anlamaya yardımcı olurken bir yandan da başka birtakım felsefi problemlerin doğmasına neden olmuştur.

Örneğin nokta, doğru ve üçgen gibi cisimlerin var olup olmaması, onların gerçek hayata ne kadar uyduğu ve bizde uyandırdığı güzellik ve estetik duygusu gibi.

Dönemin filozofları, evrenin nasıl oluştuğunu açıklarken geometriden ve sayılardan sıklıkla yararlanmış, matematiği ve felsefeyi aynı potada eritmişlerdir.

Yüzyıllar boyunca filozoflar Tanrı’nın varlığı üzerine düşüncelerini ve sorularını aktardıktan sonra sıra artık yavaş yavaş matematikçilere ve bilime gelmeye başladı.

Felsefi derinlikteki sorulardan sonra, sahne artık gerçek bir matematikçi ve paranoyak derecesinde obsesyonlara sahip olan Kurt Gödel’e gelmişti.

Kurt Gödel, 20. yüzyılda yaşayan en önemli matematik dahilerinden ve filozoflardan biriydi.

Einstein ile oldukça yakın arkadaş olan Gödel, Tanrı’nın varlığı üzerine onlarca felsefi ve bilimsel çalışma yürüttü.

Bu paradoksal sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini ve çözülebilecek bir şey olduğunu düşünüyordu.

Gödel, kozmik sorular uzerinde düşünen ilginç matematikçilerden biriydi.

Tanrı’nın varlığının ve ölümden sonraki hayatın mantıksal gerekliliğinin kanıtlanabileceğinin mümkün olduğuna inanıyordu.

1970 yılında yazdığı ve Tanrı’nın varlığını ispatladığını iddia ettiği kanıtı matematikçiler arasında hızla yayıldı.

Gödel’in yaşadığı 1978 yılına kadar sürekli olarak üzerine tartışılan bu denklem, kanıtlanmaya çalışıldı lakin dönemin getirdiği şartlar nedeniyle başarılı olunamadı.

Christoph Benzmüller ve Bruno Woltzenlogel Paleo adındaki iki bilim insan yakın dönemde ilginç bir deneye imza attı.

Bilgisayar uzmanı iki akademisyen, ünlü matematikçi Kurt Gödel’in geride bıraktığı ‘daha üstün bir gücün’ varlığını ispatlayan denklemini bilgisayarla kontrol etti.

Denklemi bilgisayar sistemleri içinde kontrol eden bilim insanları, denklemin doğru olduğunu ve daha üstün bir gücün varlığının kanıtlandığını öne sürdü.

Elbette bu üstün gücün bir Tanrı’yı mı yoksa son zamanlarda iyice dillendirilmeye başlanan evrenin bir simülasyon olduğu argümanını mı desteklediği şu an için tam olarak bilinmiyor.

Bu kadar anlatıdan sonra Gödel’den ve üzücü ölümünden bahsetmeden geçmeyeyim.

Kurt Gödel, maalesef paranoyaklık derecesinde obsesyonlara sahipti ve özellikle Einstein’in ölümünden sonra kendisini zehirleyeceklerini düşünüyordu.

Bu nedenle karısı Adele’in yemeklerinden başka hiçbir şeyi yememeye başlayan Gödel, karısı hastalanıp hastaneye yatırıldıktan sonra resmen aç olarak yaşamaya başladı.

Adele yaklaşık olarak 6 ay hastanede yattı ve bu süreçte hiçbir şey yemedi Gödel.

Sonrasında açlık nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve yoğun bakıma alındı.

Yaklaşık 15 gün yoğum bakımda kaldı fakat ölümden kaçamadı.

Öldüğünse ise sadece 30 kiloydu, bu eşsiz matematik dehası…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corto-luna1

tanrı benimle konuşsa bile umrumda değil,bana yararı yok.

ahmet-dogruel

Hiç bir cisim mantıken kendi kendine var olamaz, enerji de dahil. Cisimleri boş verin, onları oynatmak için enerjiye ihtiyaç var, onun kendi kendine var olmasını bekler misiniz ? Şimdi diyenler olcaktır evren her zaman vardı diye, o zaman evrenin genişlemesini bekler miydiniz ? Galaksilerin birbirinden ayrılmasını beklemezsiniz. Bir resim vardan önce var olamaz, bir ressamı olması şart. Eğer ressam o resmi yapmasaydı o resim var olmayacaktı. Bunu okuyup Atesitlikten Deizm'e geçiş yapan olduysa ne mutlu bana :)

faffa

"evrenin bir simülasyon olduğu argümanı" yalnız tasavvufta vahdeti şuhutçu akım da buna benzer tarif yapıyor...

57alay

şu dönemdeki bilişim makinaları, akıllı düzenekler ve gelecekteki analiz de yapabilen yapay beyinler ve benzerlerinin tümü, bir araya gelip birleşseler, gene de kendilerini yaratan insana üstünlük, asla sağlayamazlar. sorgularlar, belki eleştirirler ama yapan-yapılan dengesini asla değiştiremezler.

mabada

Adam denklem ıspatlandı diyor. İçeriğe girip okuyorsun felsefe.

Görüş Bildir