Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Deney! 600 Kişinin Hayatı Senin Kararına Bağlı Olsa, Nasıl Bir Karar Alırdın?

4.5bPAYLAŞIM

1984 yılında Daniel Kahneman ve Amos Trevsky tarafından yapılmış, ve de ekonomi biliminin temel taşlarından olan "Rasyonel Karar Teorisi"ne  okkalı bir tokat atmış olan bu psikoloji deneyi, insanoğlunun karar verme mekanizmasının aslında ne kadar tutarsız olduğu gerçeğini de göstermiştir. Buyurun deneye geçelim..

Küçük bir kasabada doktor olduğunuzu ayrıca bu bölgedeki sağlık sorunları ile ilgilenen bir kurumda yönetici olduğunuzu varsayalım. Bir zaman sonra kasabaya doğru salgın bir hastalığın geldiği haberini alıyorsunuz. Ve uzmanlara göre bu hastalık yaklaşık 600 kişinin ölümüne sebebiyet verecek. Ve önünüze iki seçenek konuluyor:

Size sunulan seçenekler:

200 kişi kesin olarak kurtulacak.
1/3 ihtimalle herkes kurtulacak, ama 2/3 ihtimalle kimse kurtarılamayacak yani herkes ölecek.

Aslında çok da bir olay yok gibi, değil mi? Sonuçta anlık olarak bir karar vermek durumundasınız ve bulunduğunuz pozisyon ve hızla yaklaşan salgını da göz önüne alınca verdiğiniz karar doğru ya da yanlış olarak nitelendirilmekten uzak olacak. Çünkü anlık verilen kararlar doğru-yanlış'dan ziyade çözüm sunan ya da sunmayan olarak tanımlanabilir. 

Gelin biz tekrardan karar verdiğimiz duruma geri dönelim..

Bu kararı alma konusundaki çekincelerinizi size bu seçenekleri sunanlara belirtiyorsunuz ve size başka seçenekleri sunmalarını istiyorsunuz. Bu sefer de sizlere şu 2 seçeneği sunuyorlar:

Size sunulan seçenekler:

400 kişi ölecek.
1/3 ihtimalle kimse ölmeyecek, 2/3 ihtimalle herkes ölecek.

Deney sonuçları:

Peki bizlerin bundan çıkarımı ne olmalı? Önemli toplumsal, sosyal, siyasal kararların ne derece seçeneklerin sunuluş şekline bağlı olduğu mu? İnsanların "rasyonel" seçimlerinin ne derece manipülasyona açık olduğu mu? Aslında her şeyin bize sunuluş şeklinden ibaret olduğu, bizlerin ise sadece birer piyon olduğu mu?

Karar sizlerin..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hiphopryhme

okuyamıcam sie go üsendim amk

melekmelekk

benim ilk seçenekte 200 kişi kurtulacak seçeneğini seçme amacım geriye kalan 400 kişi kesin ölecek diye bir şey dememesi idi yani hepsini de kurtarabilirim belki :)

okisi

soru yanlış ama 2/3 ihtimal diyor 2/3 insan demiyor

koala-neco

Umrumda olur mu yaa gebersinler mk ^^

kalemine

karar veremedim demiyo da :D

koala-neco

zekamı böyle boş işler için harcamıyorum ben , kaderde ölmek varsa kaçış yok ne ben kahramanım ne de azrail canını almak istedikten sonra olabilirsin engel :)))

kalemine

peki sayin kovala bey zekanizi hangi engin konularda harcamai tercih edersiniz :)

koala-neco

ben faydacı bir adamım ve zekamı bana fayda getirecek işlerde kullanırım ^_^

koala-neco

misal sen bana corap getireceksin :))

kalemine

zekanı böyle imkansız konularda harcama bence :D

koala-neco

imposible is nothing ;)

kahsens.

Şıklar aynı falan değil, bir şıkta kesinlikten bahsediliyor, diğer şıkta ihtimalden bahsediliyor. yani bu bir sosyal deney değil, olmamış.

Görüş Bildir