Paskalya Adasındaki Devasa Moai Taşları Görenleri Hayretler İçerisinde Bırakıyor!

-

Okyanuslar ve üzerindeki sayısız irili-ufaklı adalar, yeryüzünde keşfedilmeyi bekleyen gizemlere ev sahipliği yapmaktadır. Paskalya Adası günümüzde gizemli değilse de, bir zamanlar burada kimlerin yaşadığı ve yüzlerce devasa heykeli nasıl inşa ettikleri büyük bir merak konusu.

Paskalya Adası, Pasifik'te Güney Amerika kıyılarından yaklaşık 3 bin kilometre açıkta bulunuyor.

İlk defa 1722'de Hollandalı denizci Jacob Roggeveen tarafından keşfedildiği bilinen ada, çoğunlukla kuru ve güneşli havasıyla astropikal bir iklime sahip. Bu ilk keşiften yıllar sonra, 1774-86'da İngiliz James Cook ve Fransız denizci Jean-François de Paskalya Adasına uğramışlar.

Kaşifler adada gördükleri 600'den fazla insan figürlü devasa taş anıtlar karşısında, şaşkınlık içerisinde kalmış olmalılar.

Bilimsel incelemeler ise, 19. asır sonlarında arkeolojinin ilk uygulamalarını bekleyecekti. Paskalya Adasında 1884'te başlayan kazılar 1955'e kadar sürdü. Arkeologlar M.Ö. 800'lerden itibaren başlayan 3 farklı kültürel dönemle karşılaştılar.

Moai diye adlandırılan bu devasa heykeller, en az Mısır Piramitleri kadar gizemli.

Bazılarının M.S. 11-16. asırlarda yapıldığı tahmin edilen kaya figürleri, kadın ve erkek olmak üzere iki farklı tipte görülüyor. Yerde duran örneklerin devasa kayalardan yontularak yapılması kulağa mantıklı geliyorsa da belirli oranlarla, özenle dikilen devasa parçaların sırrı çözülemiyor.

Adadaki binlerce büyük kafa heykellerini kazan arkeologlar, büyük bir sürprizle karşılaşıyor!

Kelimenin tam anlamıyla, taş anıtların bir o kadarının da yerin altında olduğu keşfediliyor.

Heykellerin zaman içerisindeki doğa olayları, erozyon ve rüzgarın taşıdığı topraklarla toprağa gömüldüğü ve sadece baş kısımlarının yüzeyde kaldığı tahmin ediliyor. Böylece dışarıdan bakıldığında bu heykeller, vücudundan çok daha büyük kafalara sahip garip figürler olarak görülüyorlar.

Düz platformlar üzerine kusursuzca oturtulan heykellerin sırrı ise tam manasıyla çözülemiyor.

50 tondan fazla ağırlık ve ortalama 10 metre uzunluğa sahip heykellerin yerleştirilmesinden başka, bazılarının kafalarının üzerinde duran devasa taşların oraya nasıl koyulduğu da büyük bir soru işareti. Zira boş arazide duran heykellere, taşların yerleştirilmesi için kolaylık sağlayacak bir doğal yükselti de görülmüyor.

Heykellerin dikilme yöntemi hakkında çeşitli teoriler ortaya sürüldü.

Bazı arkeologlar odunlarla destekler yapılmak sayesinde bu devasa taşların taşındığını, bazıları ise sağlam iplerle bağlanıp doğru açılarla çekilerek yürütüldüğünü ileri sürdü. Teoriler modern yöntemlerle test edildiyse de soru işaretlerini gidermekte yetersiz kaldıkları görüldü.

Netice itibarıyla bu gizemli devasa heykeller Paskalya Adasına çok sayıda turisti çekmeyi başarıyor.

Turizmin bolluğundaki tek sebep ise sadece Moai heykelleri değil, aynı zamanda adanın sahip olduğu eşsiz doğa güzellikleri ve sıcak iklimi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

bir yerde guclu bir medeniyet varsa, yeterli sayida insana, is gucune sahipse devasa kayalari yerinden oynatmak icin hicde oyle ileri karmasik teknolojilere ihtiyaci olmuyor. bir kac ip, kalas ve cok sayida insanla hemen herseyi yerinden oynatmak mumkun. nitekim gobeklitepede 11bin yil once daha yerlesik hayata gecmeden bile tonlarca agirliginda tas sutunlar dikebilmisler.

semih-aktas1

İlk hali daha güzelmiş

marshall-bruce

Burayi ziyaret etmeyi oyle istiyorum ki

vag

"Çözülemeyen sır" diye tabir edip okuyucularına aptal muamelesi yapan onedio editörü. Gemiler de karada yapılıyor, suya nasıl götürülüyor? Altlarına gideceği yere kadar uzunca yanlamasına odun diziyorlar ve tekerlek işlevi görüyor. Heykeller de böyle götürülür. Haa ben bilmiyordum, ben ahmağım diyorsan eyvallah ama demiyorsan kasıtlı olarak yanlış bilgi aktarıyorsun editör.

bseozyrt

Bunda şaşirilacak bir şey yok. Amerika keşfedilmeden önce o kıtada sayisiz medeniyet yaşıyordu. Avrupalılar ilk gittiklerinde onlar soluk benizlilere iyi davranıp misafir perverlikle karşiladılar. Ancak soluk benizli onlari katledip topraklarını ellerinden aldı. Dünya tarihinin en büyük katliamidir bu. Holocost bile yanında ufacık kalir

Başlıklar

İngiltereMısır
Görüş Bildir