Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Paraben Aslında Sanıldığı Gibi Zararlı Değil ve Her şey Firmaların Planladığı Bir Pazarlama Kandırmacası mı?

129PAYLAŞIM

Her yerde sağlıklı olduğu söylenen 'parabensiz' ürünlerin reklamı var fakat paraben sanıldığı gibi zararlı bir madde olmayabilir mi?

Gelin, bu gerçekten sağlıkla ilgili bir konu mı yoksa pazarlama stratejisi mi, tartışalım.

Parabene dair tartışmaları FDA'in şurada yer alan açıklamalarından, kanser konusunda yapılmış bu çalışmadan ve şu açıklayıcı makaleden faydalanarak açıklamaya çalıştık.

Öncelikle adını bilmediğimiz her şeyin zararlı olabileceği fikrini hemen ortamdan uzaklaştıralım, komplo teorilerini bir kenara itelim.

Yani paraben adını reklamlarda anılmadan evvel duymamış olmamız onu zararlı yahut son yıllarda sadece kâr amaçlı ortaya çıkan bir madde yapmaya yetmiyor. Teknolojinin nimeti olduğu için faydalı olduğu anlamına da gelmiyor. Etraflıca tartışmak, zihinlerde oluşan bulutları yok etmek şart.

Paraben temelde sentetik bir kimyasal. Gıdaları, ilaçları ve kozmetik ürünlerini daha uzun ömürlü kılmak için ondan faydalanıyoruz fakat tek kullanım amaç ürünlere uzun ömür katmak değil.

Asıl kullanım amacı ise bu ürünlerde oluşacak zararlı bakteri ve küfün engellenmesi.

Burada ilginç olan parabenin doğada var olmayan, kapitalist üretim süreçleri için yaratılmış bir madde olduğu yanılgısı. Paraben, yani teknik adıyla P-hidroksibenzoik havuçta ve yaban mersininde doğal olarak bulunuyor. Bunun yanında vücutta bazı aminoasitlerin yıkımı için de halihazırda vücudumuzda yer alıyor. Yediklerimiz, içtiklerimiz parabeni doğal olarak içeriyor.

Bu açıdan bakıldığında parabenin icat edilmediği ortada, peki bu doğallık faydalı olduğu anlamına mı geliyor?

Bundan 70 yıl önce ürünler vasıtasıyla hayatımıza girmişti paraben, yoğun olarak deodorantlarda, diş macunlarında, şampuanlarda adı geçiyor.

Zaten üzerinde 'parabensiz' yazan ürünleri şöyle bir düşündüğünüzde çoğunluğu bunlardan oluşuyor. Tartışmalara baktığımızda da bu ürünlerin kullanımıyla ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar genel gündemi oluşturuyor.

Parabenin temelde hormon dengesini bozduğu, bazı vakalarda kansere sebep olduğu, en iyi ihtimalle zehirlenmeleri tetiklediğinden bahsediliyor. Bu tip konularda olumlu yahut olumsuz bazı sonuçlara ulaşmak çok zor, bunun sebebi ise kişilerin paraben içeren ürünler kullanırken diğer alışkanlıklarının kontrol edilmesinin zorluğu.

Yani, paraben zararlı demek kadar zararsız demek de zor.

Yurt dışında, özellikle ABD'de parabene yönelik yapılan araştırmalardaki temel tartışma da bu. Bazı araştırmalar parabenin kansere yol açtığını söylüyor fakat bir grup araştırmacı da 20 civarında kişiyle yapılan ve kontrol oranı düşük araştırmaların kesin yargılara varmak için yetersiz olduğunu iddia ediyor.

Bir diğer veri: Gün boyunca kullandığımız ürünlerle kaçınmamızın imkansız olduğu paraben miktarının çok daha azıyla bir deney yapıldı.

Fareler üzerinde yapılan deney kanser riskini gözle görülür ölçüde artırmış fakat bizim sürekli maruz kaldığımız miktarlarda bile ortaya çıkan bu duruma bakıldığında farelerde karşılaşılan bu durumun insanlarda yaşanıp yaşanmayacağı tamamiyle tartışmalı.

Daha sert etkiler de yaratabilir, bünyemiz bunu rahatça tolere ediyor da olabilir.

Bazı kişilerin parabene toleransı düşük yahut yüksek olabilir, bu da tartışmayı bulandıran bir diğer etken.

Gördüğünüz üzere paraben iyidir yahut kötüdür diyebilmek için elimizde yeterli veri 2019 dünyasında mevcut değil. İşin içine bir de komplo teorileri girdiğinde kafalar iyiden iyiye karışıyor, o yüzden bir tarafı seçmek zorunda hissetmemek en iyisi.

Peki nihayetinde parabensiz olduğu için astronomik fiyatlara satılan ürünleri almaya devam etmeli miyiz? Biz karar veremedik.

Yorumlarda sizin görüşlerinizi bekliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deryadrn

İlk öğrendiğimde bir sürü yazı okudum, araştırdım. Bi sürü para verdiğim kremlerimi, makyaj malzemelerimi, banyo malzemelerimi attım! Vücut alınan parabeni atamıyor ve birikiyor! Bu da malum hastalık sebebi! Her şeyde var, dikkatli olmak lazım.

despresso

ay bu kadar muallak bir içerik daha okumadım, sonu tatmin etmeyen filmleri gibi ben ne okudum şimdi? Keşke okumasaydım.

Görüş Bildir