Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı'dan Kaçıp Güney Amerika'ya Göç Eden Alevilerin Hayatı Belgesel Oldu

 > 
44bPAYLAŞIM

Aleviler 150-200 yıl önce Osmanlı'nın çeşitli uygulamalarından kaçarak Güney Amerika'ya yerleştiler

Alevilerin yoğun yaşadığı bölgelerdeki ekonomik şartlar ve savaşların göçe sebep olduğu biliniyor

Aleviler 1900'lerin başlarında kurdukları dernekler vasıtasıyla kültürlerini korumuşlardır

Bilinen en eski Alevi derneği 1920'lerde San Paulo'da kurulmuş. 1930'da Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te kayıtlarına ulaşılan Alevi derneği kuruluyor. Güney Amerika'da tahminen 40 civarında Alevi derneği vardır.

Aleviler ibadetlerini göç ettikleri dönemdeki gibi yapıyorlar ve ana dillerini konuşmaya devam ediyorlar

Yoğun olarak Suriye ve Lübnan bölgesinden göç eden Arap Alevileri, göç ettikleri zamanki ibadet biçimlerini kaybetmemişler ve hala Arapça konuşuyorlar.

Arjantin Devlet Başkanı "El Turco" Carlos Menem

1988-89 yılında devlet başkanlığı yapmış olan Carlos Menem'dir. Osmanlı pasaportuyla o bölgelere göç ettikleri için isimleri "El Turco"dur.

Şili, Bolivya, Arjantin, Brezilya, Venezuela'da yaklaşık 20 milyon Alevi yaşadığı tahmin ediliyor.

Şu an 4. kuşağın yaşadığı Güney Amerika ülkelerinde 20 milyon civarı Alevi yaşadığı tahmin ediliyor. 3 milyonunun Arap Alevisi olduğu tahmin ediliyor.

Suriye savaşından sonra Güney Amerikalı Aleviler Türkiye Alevileriyle bağlantıya geçti

Savaşın başlaması ve göç dalgaları sonrası Arap alevileri Türkiye Alevileriyle iletişime geçti ve göç hikayelerinden bahsetti. Gazeteci Fuat Ateş, Şili ve Arjantin'deki bu hikayelerle ilgili belgeler ve fotoğraflar topladı.

Arap Alevilerin, Osmanlı döneminde oraya göçleri ve bugünkü yaşamları "Alevilerin Kayıp Kıtası: Güney Amerika" adlı belgeselle anlatılacak.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Yol TV'nin katkılarıyla hazırlanan belgesel 45'er dakikalık üç bölümden oluşacak. Fragmanı yayınlanan belgeselin 2016 yılı Ocak ayında tamamlanması planlanıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir