Milyarlarca Doların Güvenliğini Sırtlayan O Sistemle Tanışın: Blokchain

-

Blockchain yani blok zinciri son yıllarda veri güvenliğini sağlayan temel sistem. En değerli verileri koruyan bu sistem hayatımıza o kadar hızlı girdi ki hala bazılarımız blok zinciri kavramını her gün duysa bile sistemin işleyişini bilmiyor. Aslında sistemin formülize edilen bir işleyişi zaten yok -ki bu da onu üst güvenlik seviyesine çekiyor- fakat temel prensipleriyle blok zincirinin basit mantığını anlamak mümkün.

Bitcoin gibi sanal para birimlerinin de temelini oluşturan blok zinciri sistemi, tam anlamıyla bir "zincir" mantığıyla çalışıyor.

Zincirlere bağlı her blok ise güvenlik verilerini depoluyor.

Bu zincir öyle alelade bir zincir değil. Verileri birbirine bağlarken aynı zamanda güvenliği de sağlıyor.

Sistemin çalışma prensibini üstüste duran bir tomar kağıtla örnekleyelim. Bu dünya çapındaki tomarda binlerce, milyonlarca sayfa var ve yeni sayfaların eklendiği yön her zaman sabit, yeni kağıtlar üstten gelir.

Bu tomara herkes sahip olsa da kriptolandığı için kimse kağıtlarda yazan tüm bilgiye hakim değil. Peki güvenilirliğinden nasıl emin olunuyor?

Her kağıdın son sayfasında bir kimlik numarası var ve bu bir kripto olduğu için sıralama A, B, C olarak ilerlemiyor. PX7_ ya da ^91mö: gibi sayfa numaraları var. Kriptolama sistemine göre her sayfanın ilk satırı bir önceki sayfanın son satırını alarak devam ediyor.

Yani binlerce verinin olduğu aşağıdaki gibi bir zincirin tüm halkalarını kontrol etmeye gerek yok, sistem basit.

Sondan bir önceki zincir elimizdeki zincirle tutarlı veriler sunuyorsa tüm zincir de tutarlı demektir.

Tüm zincirler bir öncekiyle güvenliğini sağlıyorsa zincirin bir halkasında değişiklik olsa ne olur?

Soldaki (3) zincir değiştiğinde olacaklara bakalım.

Eğer zincirin bir halkasındaki veri demetinde değişiklik olursa o zincir ve sonrasındaki tüm zincirler bu değişikliği kaydeder.

Yani bir tutarsızlık durumunda elde bozulan zincire dair kayıtlar olur.

Veri güvenliği sistemlerinde blok zinciri Bitcoin gibi yapıların temelini oluşturuyor ve para akışının birçok kaynaktan aynı anda doğrulanışıyla onay akışını gerçekleştiriyor. Ayrıca büyük bankacılık sistemleri de blok zincirine geçiş yapmaya hazırlanıyor, çünkü hızlı ve geleneksel sistemlere göre daha güvenli!

Sistemdeki yeni bir hareket zincirde nasıl bir aksiyon yaratır?

Yeni bir hareket algılandığında yapıdaki tüm veri tabanlarında bu hareketin oluşturduğu kaydın doğruluğu kontrol edilir. Veri tabanlarının büyük kısmı kaydı doğruluyorsa bu hareket zincirin yeni halkası olur.

Belirli kişi veya kurumların yönetiminde olmayan blok zincirlerine güven gittikçe artıyor.

Çünkü bloklar arasında varlıkların kaynakları ve hedeflerini takip edebilmek, bu yollarla varlığın tüm seyahatiyle karşılaşabilmek mümkün. Çok büyük bir kopya kaynak tabanından bahsettik, işte bir ortak yapı oluşumu zor olduğu için büyük şirketler, ülkeler için uygulaması hayli zor.

Blok zincirinin gelecek on yıl içinde insanlığa yön verecek gelişme olduğunu anlatan Don Tapscott'a kulak verelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zubarak

Aslında gereksiz değil de çok eksik bir içerik olmuş. Konu basit değil ve çok geniş çünkü, bunu anlatmaya sayfalar değil günler yetmez. Bitcoin madenciliği hızla yayılıyor ama yayıldıkça da zorlaşıyor çünkü artık süper bilgisayarlara gereksinim duyuyor. Biraz gönüllü işi, blockchain işleyişine katılabilecek çok profesyonel yok. Bankalar'ın buna geçmesi çok zor,yarım asır sonra belki...

hackersafe

gereksiz bir içerik

mustafa-sari6

yanlış ve yetersiz bilgi ile dolu bir içerik!

cevdetcevdet

Ülkede azcık gelecek konuşulmuyor ki. Hiç haberimiz yok böyle şeylerden.

red-factor

"Blockchain neymiş ya! Heç güvenli değel! Keriz silkme aslanım bu!" 'culara gelsin bu post.

Görüş Bildir