Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mesajlaşmak Yerine Arama Yapmayı Tercih Eden Kişiler Sosyal Açıdan Daha Başarılı

 > 
368PAYLAŞIM

Mesajlaşmak, sohbetinizi gizli tutmanızı sağladığı ve ne söyleyeceğinizi düşünmenize imkan verdiği için çoğunlukla aramaya tercih ediliyor. Ancak, gittikçe aramaların azalmasının sözlü iletişimi öldürdüğünü iddia edenler de var.

Elite Daily'nin haberine göre, yapılan araştırmalar mesajlaşmak yerine aramayı tercih eden insanların daha rahat ve insan ilişkileri konusunda daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor:

Haberin Tamamı İçin:

Mesajlaşmak iletişim kurmanın daha etkili ve kolay bir yolu gibi görünse de, bireyi asosyalliğe ittiği de bir gerçek.

Biriyle gerçekten konuşmak ve onun sesini duymak, onun hislerine dair daha net bir fikir verirken, mesajlarda emoji kullanıldığında dahi, karşınızdakinin duygularını anlamanız oldukça zor.

Chicago Tribune'un haberine göre, Amerikalılar arasında mesajlaşmak sesli aramalara göre daha yaygın.

Infomate tarafından hazırlanan Uluslararası Akıllı Telefon Hareketliliği Raporu'na göre, Amerikalı akıllı telefon kullanıcılarının gönderdikleri günlük mesaj sayısı yaptıkları arama sayısının beş katı; yani Amerikalılar günde yaklaşık 26 dakikalarını mesajlaşmak için harcarken, yaptıkları sesli görüşmelerin toplam süresi 6 dakikayı geçmiyor.

Pew Araştırma Merkezi'nin yayımladığı bilgiler ise akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarını her şeyden çok mesajlaşmak için kullandıklarını ortaya koyuyor.

20 yaşının altındaki gençler, en yakın arkadaşlarıyla iletişim kurmanın en iyi 3 yolundan birinin mesajlaşmak olduğunu söylüyor.

Kontrol etme arzusuyla yakından ilişkili olan bu tercihten birtakım sosyal çıkarımlar yapmak mümkün.

Bazı uzmanlar mesaja bel bağlamanın bireylerarası iletişime zarar verdiğini ileri sürüyor ve sesli görüşme yerine mesajlaşmayı tercih ettikçe sosyal becerilerimizin köreldiğini iddia ediyor. Diğer bir deyişle, sözlü iletişim yerine ne kadar dijital iletişimi koyarsanız, o kadar yüz yüze sohbetten kaçınmaya ve çekinmeye başlıyorsunuz.

Teknoloji ve iletişim konusunda uzman olan psikolog Sherry Turkle, insan iletişiminin karmaşıklığı ve düzensizliğinden mesajlaşarak kaçınılmaya çalışıldığını, bunun da sağlam ve samimi ilişkilerin oluşmasını engellediğini ifade ediyor.

Basitçe ifade etmek gerekirse, mesaj atmak yerine aramayı tercih eden kişiler iletişim konusunda daha başarılı; çünkü kendiliğinden gelişen sohbetlerden korkmuyorlar.

Turkle, görüştüğü gençlerin ne söyleyeceklerini kontrol edemedikleri, ne kadar süreceğini bilmedikleri ve konunun nereye gideceğini tahmin edemedikleri için sesli görüşme yapmayı tercih etmediklerini söylüyor.

Bütün bunlar elbette mesajlaşmayı tercih ediyorsanız, asosyal bir kontrol manyağı olduğunuz anlamına gelmiyor. Ancak sosyal açıdan köreliyor ve insanlığın hayatta kalması için elzem olan sözlü iletişim becerinizi yavaş yavaş yitiriyorsunuz.

İnsan doğası itibariyle sosyal bir varlık ve hayatın zorlukları karşısında kurduğumuz bağlardan başka desteğimiz yok. Bu yüzden sözlü iletişimin önemi paha biçilemez.

Unutmayın ki, gerçek bir kahkaha her zaman için "sdjfasjd" yazmaktan daha etkili. Bir sözde ima olup olmadığını, birinin sizi gerçekten özleyip özlemediğini ya da kırılıp kırılmadığını sesini duyduğunuzda daha iyi anlıyorsunuz. Bu da daha sağlıklı bir iletişim kurduğunuz anlamına geliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir