Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri ile İlgili En Çok Merak Edilenler

17PAYLAŞIM

Meme kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ancak kadınlarda çok daha yaygındır.Meme kanseri sağ kalım oranları artmıştır ve bu hastalıkla ilişkili ölümlerin sayısı, büyük ölçüde erken teşhis, tedaviye yeni bir kişiselleştirilmiş yaklaşım ve hastalığın daha iyi anlaşılması gibi faktörler nedeniyle giderek azalmaktadır.

Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Kaynak: 1, 2, 3

Meme kanserinin farklı türleri vardır.

 • Duktal karsinoma in situ - DCIS

 • Lobüler karsinoma in situ - LCIS

 • İnvazif meme kanseri

 • İnvazif (veya infiltratif) duktal karsinom)

 • İnvazif (veya infiltratif) lobüler karsinom

Semptomlar türe göre değişiklik gösterebilse de genellikle şunlardan oluşmaktadır:

 • Göğüs ucunu çevreleyen dokuda değişiklik.

 • Bir memenin büyüklüğü, şekli veya görünümünde değişiklik.

 • Meme üzerindeki ciltte çukurluklar.

 • Ters meme ucu

 • Meme ucunu (areola) veya göğüs derisini saran ciltte kabuklanma ve dökülme.

 • Ciltte kızarma

 • Kanlı, sarı veya yeşilimsi olabilen, meme ucundan yayılan kötü kokulu sıvı.

 • Ağrısız belirgin bir yumru oluşumu.

Bu belirtilerin herhangi birine sahipseniz doktora görünmeniz önerilmektedir.

Doktorlar, meme kanserinin bazı meme hücrelerinin anormal şekilde büyümeye başladığında meydana geldiğini söylemektedir.

Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölünür ve birikmeye devam eder ve bir kitle oluşturur. Hücreler göğsünüzden lenf bezlerine veya vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Meme kanseri en sık süt üreten kanallardaki hücrelerle başlar (invaziv duktal karsinom). Meme kanseri ayrıca, lobüller (invaziv lobüler karsinom) olarak adlandırılan glandüler dokularda veya memedeki diğer hücrelerde veya dokularda da başlayabilir.

Araştırmacılar meme kanseri riskinizi artırabilecek hormonal ve çevresel faktörleri belirlemiştir ancak risk faktörüne sahip olmayan kişilerin neden kanser hastalığına yakalandığı açık değildir.

Meme kanseri risk faktörü, meme kanserine yakalanma olasılığınızı artıran bir şeydir. Ancak bir ya da daha fazla meme kanseri risk faktörüne sahip olmak mutlaka meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez.

Meme kanseri risk faktörleri şunlardır:

1. Kadın olmak.

Kadınlar, erkeklerin meme kanseri olma ihtimalinden çok daha fazladır.

2. İlerleyen yaş

Meme kanseri riskiniz yaşlandıkça artar.

3. Kişisel meme durumu öyküsü

Lobüler karsinomu in situ (LCIS) veya memenin atipik hiperplazisi bulan meme biyopsiniz varsa, meme kanseri riskiniz artar.

4. Aile meme kanseri öyküsü.

Annenize, kız kardeşinize veya kızınıza meme kanseri teşhisi koyulmuşsa, bu sizin meme kanseri riskinizin artırır. Yine de, meme kanseri teşhisi konan kişilerin çoğunda ailede hastalık öyküsü yoktur.

Meme kanseri riskini artıran belirli gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir. En iyi bilinen gen mutasyonları, BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler, meme kanseri ve diğer kanserler için riski büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz hale getirmez.

5. Radyasyona maruz kalma.

Çocukluk veya gençlik döneminizde göğsünüze radyasyon tedavisi uygulandıysa, meme kanseri riskiniz artar.

6. Obezite

Obez olmak meme kanseri riskini arttırır.

7. Adet döneminin çok erken başlaması veya çok geç bitmesi.

Adet döneminin 12 yaşından önce başlaması meme kanseri riskini arttırır. Ayrıca menopoza geç girmek de meme kanseri gelişme olasılığını yükseltir.

8. Geç yaşlarda anne olmak.

30 yaşından sonra ilk çocuklarını doğuran kadınların meme kanseri riski artabilir. Ayrıca hiç hamile kalmamış kadınlar, bir veya daha fazla hamileliği olan kadınlardan daha fazla meme kanseri riski taşır.

9. Menopoz sonrası hormon tedavisi.

Menopozun belirti ve semptomlarını tedavi etmek için östrojen ve progesteronu birleştiren hormon tedavisi ilaçları kullanan kadınların meme kanseri riski artar.Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktıklarında meme kanseri riski azalır.

10. Alkol tüketimi

Alkol almak meme kanseri riskini arttırır.

Ortalama risk taşıyan kadınlar için meme kanseri riskinin azaltılması

Günlük yaşamınızda değişiklik yapmak meme kanseri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

1. Doktorunuza meme kanseri taraması hakkında danışın

Meme kanseri tarama muayeneleri ve klinik meme muayeneleri ve mamogramlar gibi testlere ne zaman başlayacağınız konusunda doktorunuzla görüşün. Taramanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi meme kanseri tarama stratejilerinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

2. Meme muayenesi yaparak göğüslerinizi tanıyın.

Kadınlar, zaman zaman kendi göğüs muayenelerini yapabilir. Göğüslerinizde yeni bir değişiklik, veya diğer belirtiler varsa, derhal doktorunuzla konuşun.

11. Menopoz sonrası hormon tedavisini sınırlayın.

Hormon tedavisi meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.Meme kanseri riskini azaltmak için mümkün olan en kısa süre  kullanın.

12. Daha fazlası:

Eğer kullanıyorsanız ölçülü alkol alın. 

Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Son zamanlarda aktif değilseniz, doktorunuza sorun olup olmadığını sorun ve yavaşça başlayın.

Sağlıklı kilodaysanız bu kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, bunu başarmak için doktorunuza sağlıklı beslenme düzeni hakkında danışın. Her gün aldığınız kalori miktarını azaltın ve egzersiz miktarını yavaşça artırın.

Doktorunuz aile geçmişinizi değerlendirdi ve meme kanseri riskini artıran, kanser öncesi meme rahatsızlığı gibi başka faktörlere sahip olduğunuzu belirlediyse, riskinizi azaltma seçeneklerini tartışabilirsiniz

Koruyucu ilaçlar (kemoprevensiyon): Seçici östrojen reseptör modülatörleri ve aromataz inhibitörleri gibi östrojen bloke edici ilaçlar, hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskini azaltır Bu ilaçlar yan etki riski taşır, bu nedenle doktorlar bu ilaçları genellikle çok yüksek meme kanseri riski taşıyan kişilerde kullanmayı uygun görmektedir. Yararları ve riskleri doktorunuzla görüşün.

Koruyucu ameliyat: Meme kanseri riski yüksek olan kadınlar, göğüslerinin cerrahi olarak boşaltılmasını (profilaktik mastektomi) seçebilirler.Hem meme kanseri hem de yumurtalık kanseri riskini azaltmak için yumurtalıklarının (profilaktik ooforektomi) alınmasını da tercih edebilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir