Matematikle Fiziği Harmanlayıp Çözülemeyen Problemleri Aydınlatan 20. Yüzyılın Einstein’ı Edward Witten

-
Abone ol

Gelin ismi Albert Einstein'dan sonra anılan ünlü teorik fizikçi Edward Witten'ı tanıyalım...

Bu içerikteki bilgiler Famous Mathematicians sitesinden derlenmiştir.

Peki kim bu Edward Witten?

Edward Witten, Amerika'da çok popüler bir teorik fizikçi. Fizik dünyasına olan katkılarının yanı sıra matematik dalında da oldukça büyük başarılar elde etmiş bir isim. 1990 yılında Uluslararası Matematik Birliği tarafından Fields Madalyası aldı. Bu ödülü alan ilk ve tek fizikçi. Daha sonra, Albert Einstein Madalyası gibi birçok ödüle layık görüldü.

Dahası var...

2000 yılında, Time dergisi, Edward'ın "Dünya'nın en büyük yaşayan teorik fizikçisi" olarak kabul edildiğini yayınladı, ardından "Dünya'nın en etkili 100 insanı" listesine giren ünlü dehanın elde ettiği başarılar arasında bunlar sadece birkaçı...

"Çok şey biliyoruz fakat bilmediklerimiz her zaman daha fazla!"

Edward Witten aynı zamanda oldukça ses getiren M-kuramı keşfiyle, sicim teorisine ve kuantum kütle çekim kuramına yaptığı katkılarla fizik dünyasında oldukça saygı duyulan bir isim. 

Edward Witten'ı farklı kılan çok yönlü bir zekaya sahip olması. Fizik kuramlarını sadece teoriler üzerinden değerlendirmektense, fizik ve matematiği bir arada kullanarak, kuantum ve sicim kuramında çözümlenemeyen birçok problemi matematikle birleştirerek, bilim dünyasına çok farkı bir yön vermeyi başardı.

Ünlü İngiliz Matematikçi Michael Atiyah'nın gözünden...

"Oldukça başarılı bir fizikçi olmasına rağmen, matematik dünyasına az sayıda fizikçi rakip olabilir, Edward tek güçlü isimdi ve fiziksel fikirleri matematiksel biçimde yorumlama yeteneği oldukça benzersizdi."

Albert Einstein 1955'te vefat ettiğinde, kuantum fiziğinin genel görelilik ile bağlantısını rasyonalize etmeye yönelik ilgi oldukça azaldı fakat Edward Witten sayesinde her şey değişti...

Sicim teorisi bir zamanlar 26 ayrı boyuta sahip olduğu düşünülen ve çıkmaza girilen bir teoriydi. Ancak fizik dünyasında devam eden tartışmalar ve araştırmalar sayesinde, Edward sicim teorisinin sadece 10 boyuta indirgendiğini kanıtlayan bir teori ile çıktı karşımıza. Witten, radyoaktif bozulma sırasında ortaya çıkan çekim aykırılıklarını şekil bağlantısı veya topoloji yoluyla incelenebileceği fikriyle, fizik dünyasına yeni bir sayfa açtı.

Bilim dünyasına yaptığı başarı dolu katkılarından dolayı Albert Einstein'dan sonra anılan isim haline geldi...

Edward’ın ana odağı, deneyler için hesaplamaları kullanmaktı. Diğerlerinden farklı olarak Edward fizikle birlikte matematiğin gücüne güveniyordu. Bu yaklaşımları sayesinde, 2002'de Ulusal Bilim Madalyası, 2005'te Pisagor Ödülü ve 2012'de Temel Fizik Ödülü de dahil olmak üzere pek çok onur ödülü aldı.

Eşsiz dahinin sicim teorisi hakkındaki görüşlerini merak edenler için...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

m-teorisi makro evreni, kutlecekimini ve quantum dunyasini bir arada ifade edebilen, yasidigimiz evrenin gercekligini aciklayan harika bir calisma. ama sorun suku ispatlanabilir hic bir onermesi yok. tecrube ettigimiz 4 boyutun uzerine vardolugunu farz ettigi 7 fazladan boyutun bulunabilmis bir kaniti, deneysel sonucu yok, hiper uzayda paralel membranlarda var olan coklu evrenlere dairde bir kanit bulmak bugunun teknolojisiyle cok mumkun degil.

feyk

m-teorisini bu kadar gozde kilan kusursuz ve tutarli matematigi. karadelik ve anti madde gibi fiziksel kesfinden once matematik denkleriyle ortaya konan gercekler oldu. matematik gormedigimiz seyleri gorebilmemizi sagliyor. ama bu her zaman boyle oldugu anlamina gelmez. matematikde cok guzel olup gercek dunyada karsiligi olmayan calismalarda mevcut. m-teori cok begendiim ve bence bu evreni en iyi aciklayan teoridir ama deneylere dayanan somut kanit olmadan kimse gercek budur diyemez. ama eger gercek buysa ve bir yerdenden gercek kanit gelirsa ed witten in ismi einstein in bile uzerine cikacaktir. tipki einstein in newton gibi bir devin uzerine ciktigi gibi.

iskender-buyuk1

Adamın yaptığı katkılardan çok az bahsetmişsiniz. M-teoriye göre Big Bang öncesi hiçlikte yüzen membranların çarpışmasıyla evrenler oluştuğunu iddia etmiş paralel evrenler meselesine yeni bir boyut getirmişti. Ayrıca Evrenin ilk saniyelerindeki madde-antimadde oluşumunu matematik denklemleriyle formüllendirmişti. Yine sicim teorisini matematiğe dökerek kuantum mekaniğinin ifade edilmesini engelleyen belirsizliklerin çözülmesinde vesile olmuştur. Kendim araştırdığım kadarıyla Sir Roger Penrose'dan sonra modern zamanların en iyi fizikçi-matematikçisidir.

yunusemregok

Eyvallah içerik iyi ama keşke Türk bilğm insanlarından bahsetseniz okuyanlar en azından Türk bilim insanı tanır. Örneğin Zekeriya Altaç . Adam formul bulmuş kimsenin haberi yok .

gzm-ynklr

Güzel içerik teşekkürler.

slykanin

20. yüzyılın Einstein’ı zaten Albert Einstein’ın kendisi. Adam 1921 nobel fizik ödülü sahibi ve 1945’e kadar yaşamış neredeyse 20. yüzyılın yarısında hayattaymış. Ne kadar saçma bir başlık bu!!!

slykanin

1955 😅

Görüş Bildir