İnsan Kaynakları Çalışanlarının Beyaz Yakalı Hayatın En Çilekeşi Olduğunun 13 Kanıtı

-

Bilen bilir: İnsan kaynakları, şirketlerin bir nevi halkla ilişkiler ofisi, ve hatta danışma masası gibidir. Asla tepelerinde soru soran birileri eksik olmadığı halde bin tane işle uğraşırlar; ve buna rağmen “Sen şimdi tam olarak ne iş yapıyorsun?”
sorusuna o kadar çok maruz kalırlar ki, meram anlatmaktan bıkıp usanmış hale gelirler.

Şirketin bel kemiğini oluşturan, kahraman ve çileli İK’cıların ortak dert ve tasalarını derledik!

1. İşe alım için ilan oluşturma faslı hep çok kolay bir şey zannedilir...

Gerçekte hiç de kolay olmayan bir süreç olduğunu, işin gerekliliklerini net bir şekilde tarif ederken kişinin niteliklerini de doğru tespit edebilmenin çocuk oyuncağı olmadığını siz bilirsiniz.

2. Aday sayısını mülakat için makul bir sayıya indirebilmek bile başlı başına korkunç bir mesaidir!

Vasıflı vasıfsız, alakalı alakasız bazen yüzlerce, bazen binlerce başvuru arasından ilk elemeyi yapana kadar canınız çıkar. Sırf “öylesine” yapılmış başvuruları ayıklamak bile zamanınızı vakumla emer.

3. Nihayet yüzlerce CV arasından ideal olanları seçebildiğinizde ise, aslında her şey daha yeni başlıyordur!

Adaylarla tek tek iletişime geçerek herkesin uygun olabildiği saatlere göre, günlere yayılacak uzun bir mülakatlar silsilesidir sizi bekleyen.

4. Mülakat esnasında sabır taşına dönüşmeniz bir yana, insan sarrafı da olmanız gerekir.

Karşıdakinin yüzünden, gözünden, mimiklerinden, konuşmalarından, hal ve tavırlarından, vücut dilinden, hatta ses tonundan bile doğru çıkarımları yapabilmek zorundasınızdır. Aday doğruları mı söylüyor, faydalı olur mu, uyum sağlar mı vb soruların cevabını ararken beyninizi yakarsınız.

5. Üstelik onca çaba ve mesainin boşa gitme riski fazlasıyla yüksektir!

Pek çok sefer, daha 1 ay bile dolmadan işi bırakan çalışanlarınız olmuştur. Siz istediğiniz kadar doğru oryantasyon yapın ve yeni çalışanı şirkete en iyi şekilde alıştırmaya çalışın, mutlaka denk gelir bu.

6. İzinleri yönetebilmek ise apayrı bir kriz konusudur.

Hele de şirketiniz kalabalıksa, yaz aylarında herkesin izin talebi bir şekilde birbiriyle çakışır. Hem çalışanları, hem de şirketi zor duruma düşürmeden adil bir biçimde izin takvimini yönetmek gerçekten de zorlu bir iştir. Tabii ki kullanılan ve kalan izinlerin tespit ve takibi de bir diğer zorlu tarafıdır.

7. "Benim kaç gün iznim kaldı?" sorusunu kendi isminizden daha sık duyarsınız.

Canım, sen daha geçen ay başladın?

8. Tabii bir de şirketin çalışanlara zimmetlediği araç gerecin takibi vardır.

Arabalar, telefonlar, bilgisayarlar, tabletler. Kime ne zimmetli; kimin nesi arıza yaptı, kim oradan ne masraf kalemi getirdi, ayrıca arkadaşlar bunun fişi nerde??

9. Performans ve memnuniyeti ölçerken dert sahibi olursunuz.

Yeni birilerini alıp yerleştirmekle işler bitmez. Dönem dönem herkesi
değerlendirmek, varsa sıkıntılarını ve sebeplerini öğrenmek sorumluluğu
sizdedir. Bunları gidermek için çözüm üretmek de kolay bir iş değildir.

10. Yeri gelir birer Güzin Abla, yeri gelir çalışanla patron arasında bir köprü olmanız icap eder.

Problemli çalışanlara teker teker çözüm aramak da çileli İK’cıların görevidir. Bu kişiler başka bir departmana geçse performansları yükselir mi, memnuniyetleri artar mı; kimi nereye nasıl konumlandırmak herkse ve şirket için en ideal çözüm olur? Hepsine kafayı siz patlatacaksınızdır.

11. Hazırlamanız gereken raporların ardı arkası kesilmez.

Hangi departmanın aylık masrafı daha çok, hangi şubede çalışan değişimi oranı yüksek, birçok sorunun cevabını yöneticiniz önünde raporlanmış halde görmek ister.

12. Ağzınızdan laf almaya çalışanlar çoktur.

Neyse ki kolay lokma değilsinizdir! Ama tabii ki de herkes, yakında işten çıkarmalar olacak mı, yeni elemanlar gelecek mi, hangi departman küçülmeye gidiyor gibi soruların cevabını bilmek ister çünkü kendilerini güvende hissetmek isterler. Onları çok iyi anlar ve moralleri yüksek tutmaya çalışırsınız.

13. Ve en fenası da, kötü haberi vermek daima size düşer.

Birini işten çıkarmanız gerektiğinde en az onun kadar mutsuz olmanın ne demek olduğunu defalarca tecrübe edersiniz.

.

Hepsine rağmen işinizi severek yapmaya devam edersiniz. Çünkü duymaktan bıktığınız "Sen şimdi tam olarak ne iş yapıyorsun?" sorusunun arkasında aslında ne kadar ciddi bir disiplinin yattığını en iyi siz bilirsiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

(Bu yorumda İstisnalar kaideyi bozmaz.) Temelinde yurdum insanı olduğu için çok da "şaapmamak lazım, ya bırak boşver uraşma, ya yapıştır şablonu, internetten bak" mantığında hareket eden, sürekli kendilerini çilekeş, kendileri hariç her birimi de rahat gören insanların çalıştığı birimdir. her işi gözlerinde büyütürler, sabit masa çalıştıkları için bugünün işini yarına çokça bırakırlar. Kendi zamanları çok değerlidir. Başka çalışanlar zaten hep başı boştur. Kendi işlerine gelince konular "hallederiz" dir. İşlerine gelmeyince "kuralları, süreçleri çiğneyemem"dir. İş ilanlarını hazırlarken yazdıkları "alakalı, alakasız, öylesine" niteliklere gelen başvuruları ayıklarken aslında kendilerine gol atmışlardır ama haberleri yoktur. Büyük bir kısmının insan sarraflığından haberi yoktur, plaza dilini matah sanarlar.

matrcomes

Yine büyük bir çoğunluğunun mülakatları yapabilecek tecrübesi, kabiliyeti vs si yoktur ama farkında değillerdir. Farkında olmadıkları gibi de kendi otoritelerini büyük görmeye bayılırlar. Raporlama ve elektronik sisteme kayıt kuyut işleri bir kaç excel tablosu, oran orantı ve fomüllerinden ibarettir fakat çoğu kendisini geliştirmediği için hep onlara dünyanın en zor işiymiş gibi gelir. Hemfikir olduğum bi kaç husus ise. Mülakata gelmeyen aday ve şirket içi disiplinsizlik suçlarının çektikleri işlem ceremeleridir.

neslihan-demirel

Ben de bu yola başkoydum inşallah hayallerimdeki gibi gelişir olaylar

zafer-gursoy

mülakatlarda salak salak sorular sormasalar iyi insanlar aslında

denemecelersss

Eskide kaldı artık başvuru içinde cvlerie filtrleem yapılıp öyle bulunuyor boş bir içerik olmuş

Görüş Bildir