Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

II. Dünya Savaşı Sırasında Yaşanan, İnsanlık Tarihinin En Büyük Utancı: Seks Kölesi Kadınlar

166PAYLAŞIM

İnsanlık adına utanç verici ve ahlaki çökmüşlüğün belki de en önemli göstergesi olan bir olay yaşandı II. Dünya Savaşı sıralarında.

Japon ordusu, savaş esnasında askerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılaması için birçok Koreli kadını, seks kölesi haline getirdi.

Sayıları 200.000’e yaklaşan bu kadınların oluşturduğu topluluğu ise konfor kadınları anlamına gelen ‘’Comfort Women’’ ismi verildi.

Milyonlarca asker, yüzbinlerce kadına cinsel açlığını gidermek adına senelerce tecavüz etti.

Bu kadınların bir kısmının savaş öncesi dönemde “hayat kadını” olduğu, bir kısmının para karşılığı bu kadınlar arasına katıldığı biliniyor.

“Comfort Women” kavramını trajik hale getiren ise bu kadınların çok büyük bir kısmının işgal edilen topraklardaki sivil halkın içinden silah zoruyla kaçırılıp tecavüze uğrayan kadınlardan oluşmasıdır.

O dönemde yaşayan ve seks kölesi olarak Japonlar tarafından kaçırılan bir kadın, yaşadıklarını şöyle dile getirmiş:

‘’Tanımadığım bir kadın, askerler tarafından bir odaya alınmak istendi fakat kadın şiddetle karşı çıktı. Daha sonra kadını herkesin önünde dövmeye başladılar ve zorla odaya aldılar. Birkaç dakika sonra kadının kafasını kılıçla bedeninden ayırdılar ve vücudunu parçalara ayırıp, önümüze attılar.’’

Hayatta kalmayı başarabilmiş kadınlar yıllar sonra anılarını paylaştıklarında insanlığın utanç listesine eklenecek binlerce kaçırılma, tecavüz, cinayet ve işkence hikâyesi ortaya çıkmıştır.

Askerlere hizmet verilmesi için oluşturulan evlerin aşırı sağlıksız koşulları ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklar nedeniyle birçok kadın hastalanmış, hastalanan kadınlar ya askerlerce bizzat öldürülmüş ya da ölüme terk edilmiştir.

Güney Kore üzerindeki Japonya egemenliği, 1945 yılında son buldu fakat o yıla kadarki yaşananların etkisi senelerce sürdü.

Bu psikolojik ezilmişliğin temelinde de yatan en önemli ve belki de en rahatsız edici konu ise uygulanan cinsel istismarlar ve binlerce insanın tecavüze uğramasıydı.

1945 yılından, neredeyse günümüze kadar bu yaşananlar Japonya ve Güney Kore arasında sorun yarattı.

Güney Kore hem bir özür hem de bu durumun mağdurlarına tazminat ödenmesini istese de 2015’in sonuna kadar Japonya bu yaşananlardan dolayı ne özür dilemeyi ne de mağdurlara para ödemeyi kabul etti.

Sadece kabul etmemekle kalmadı, birçok politikacı tarafından olayın normal bir durum olduğu dillendirildi.

Japon politikacı Haşimoto, konu hakkında “Mermilerin yağmur ve rüzgâr gibi uçtuğu koşullarda savaşan ve hayatını ortaya koyan askerlerin dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardı. Bu nedenle konfor kadınları sistemi bir ihtiyaç haline dönüşmüştü. Bu durumu herkes anlayabilir” dedi.

Buna rağmen, çoğunluğunu Koreli kadınların oluşturduğu mağdurlar, seslerini daha çok duyurmaya başladı.

Ve bu kamuoyu baskıları, yapılan eylemler de meyvesini 2015’in sonlarında verdi ve Japonya hem yaşananlardan dolayı özür diledi hem de mağdurlara ve ailelerine yaklaşık 8 milyon Dolar gibi bir tazminat ödemeyi kabul etti.

Fakat, ne özürler ne de ödenen paralar, o mağdurların yaşadığı psikolojik travmayı yok edecek kadar güçlü değil elbette.

O dönemde seks kölesi olarak kullanılmış ve halen hayatta olan pek çok kadın, bu psikolojik ezilmenin yarattığı buhranla yaşamaya çalışıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suspicious

la olm bunları yapanlar şimdikilerin büyük dedeleri, şimdiki japonların ne kabahati var? haberi okuyup sultanahmette japon diye (koreli çinli tatar vs) çekik gözlü kovalamayın ashahsha

cuneyt87

Örnek insan modeli olarak gösterdiğiniz japonların gerçek yüzünü görmüşünüzdür umarım yok kırmızı ışıkta geçmez yok sırayı bozmaz diye öve öve bitiremediğiniz insanların çok değil 70 yıl önce neler yaptığını öğrenin hitlerden ne farkı var bu yapılanların

atticus-fetch

2009 yapımı City of Life and Death filmi baştan aşağı bu konuyu ele alıyor. Filmi ararken Nanking Nanking olarak da karşınıza çıkabilir. İzlemesi zor bir film.

ahmet.burma.9

Soykırım denilince herkesin aklına almanlar gelir ancak japonlar soykırımcılığın bayrak taşıyanıdır. Çinlilere yaptıklarını okumaya bile tahammül edemezsiniz. Örnek vereyim, en kısa sürede en çok çinliyi kılıçla kesme yarışı, öldürmeden en fazla (yine kılıçla) yaralama yarışı, hamile kadınlar ve bebekler üzerinde soğuğa ve basınca dayanıklılık deneyleri vs. vs.

cuneyt87

Öyle deme kardeşim örnek insan onlar sırayı bozmaz disiplinli çalışkanlar . Böyle diye diye aslını unutup inançsız zalimleri kahraman yaptılar.

suspicious

japonlar ari ırk, güneş imparatorunun çocukları olduğu için, diğer insanlara (bir çok yerde hala öyle) aşağı insan, alt tabaka muamelesi yapıyorlar. japonlara ait 731. birimin çinliler başta, düşman milletlere yaptıklarını naziler yahudilere yapmadı.

Görüş Bildir