Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçki İçtiğimiz Günün Ertesinde Yaşanan Akşamdan Kalmışlık Hissinin Sebebini Biliyor musunuz?

-

O hissi hepimiz biliriz: İçki içtiğimiz bir günün ertesinde vücudumuz garip reaksiyonlar göstermeye başlar. Başımız ağrır, midemiz bulanır, vücudumuz kırılır, başımız döner, kimi zaman ishal ya da kabız oluruz, uykumuz gelir, kafamız karışır... Tüm bunları anlatmama gerek yok, zaten hepimiz biliyoruz. Ancak bilmediğimiz bir şey var ki, o da yaşanan bu reaksiyonların neden kaynaklandığı...

Akşamdan kalmışlık hissinin birden çok sebebi bulunmaktadır.

İçki içtiğimiz günlerin ertesinde yaşadığımız tatsız semptomların önemli sebeplerinden bir tanesi sıvı kaybıdır. İçtiğimiz bir sıvının vücudumuzda sıvı kaybına sebep olması her ne kadar kulağa tuhaf gelse de, alkol, antidiüretik bir hormon olan vazopresinin salınımını önleyerek vücudumuzun normalden daha fazla idrar üretmesine ve böylece susuz kalmamıza sebep olmaktadır. Yaşadığımız bu susuzluk da ertesi gün yaşadığımız baş ağrısı, ağız kuruluğu ve bitkinlik hislerine yol açmaktadır.

Akşamdan kalmışlığın semptomları ertesi gün herhangi bir saatte ortaya çıkabilmektedir.

Ancak hepimizin bildiği üzere semptomlar genellikle sabahları görülmektedir. Ayrıca akşamdan kalmak, fiziksel semptomların yanı sıra psikolojik sıkıntılara da sebep olabilmekte, aşırı kaygı, pişmanlık, utanç, moral bozukluğu ve depresif hislere yol açabilmektedir. Bu durumların ortaya çıkmasında rol oynayan bir diğer etmen ise kişinin ne kadar alkol aldığı ve ertesinde kaç saat uyuduğudur.

Bu belirtilerin görülmemesi için alınabilecek maksimum alkol miktarı ise bilinmemektedir.

Çünkü akşamdan kalmışlığın etkileri kişilerin alkol direncine, o günün şartlarına, kişinin yorgunluk ve açlık seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu etkiler çoğu zaman 24 saat içerisinde tamamen geçmektedir.

Belirtilerin bir diğer sebebi ise bağışıklık sistemimizin alkole gösterdiği reaksiyondur.

Bağışıklık sistemimizin alkole gösterdiği tepki genellikle iştahımızı, konsantrasyonumuzu ve hafızamızı etkilemektedir. Alkol aynı zamanda mide asitlerinin üretimini arttırmakta ve sindirimimizi yavaşlatmaktadır. Bu etki de ertesi gün midemizin bulanmasına, kusmamıza ya da karnımızın ağrımasına sebep olmaktadır.

Alkol tüketiminin beyin hücrelerimizi öldürdüğü yönündeki yaygın inanç doğru değildir.

Alkolün gerçekten de beyin hücrelerimizi öldürebilecek bir etkisi vardır; ancak bu seviyedeki alkolü bir gün içinde tüketmemiz mümkün değildir. Örneğin saf alkol hem beyin hücrelerimizi hem de vücudumuzun başka yerlerindeki hücreleri öldürebilir; zaten bu tip alkolün dezenfektan olarak kullanılmasının sebebi de tam olarak budur. Ancak içtiğimiz hiçbir içki, bizi öldürmeden beyin hücrelerimiz yok edecek güce sahip değildir.

Akşamdan kalma olduğumuzda vücudumuzda gerçekleşen diğer değişiklikler ise şu şekildedir:

Alkol, karaciğerin glikoz üretimini olumsuz yönde etkileyerek yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğuna yol açar. Uyku düzeninde bozulmalara yol açarak akşamdan kalmışlığın etkisini arttırır ve damarları genişleterek baş ağrısının şiddetlenmesine yol açar.

Peki ertesi gün yaşadığımız bu olumsuz etkilerin önüne nasıl geçebiliriz?

Gün boyunca su tüketmek ve hafif besinler tercih etmek rahatsızlığınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Bal ve meyve suyu gibi früktoz içeren besinler tüketmek, akşamdan kalmışlığın belirtilerini gidermekte etkilidir. Tabii, akşamdan kalmışlığın en sağlıklı çözümünün bilinçli alkol tüketmek olduğunu belirtmeye gerek bile yok...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esi79

quosmartdrink için ertesi günü temiz ve rahat olun derim. instasıda var quosmartdrinktr tavsiye ediyorum güzel bir içeçek. işede yarıyor.

uniq

alka seltzer kutusu 6-7tl civarı olan suya atılan bir aspirin gibi düşünün. özünde aspirin ve soda karışımı sayılır. akşamdan kalma olunca sabah 1 taneyi suya atıp içince ilginç bir şekilde baş ağrısı ve geberiklik durumunu mide dahil toparlayan, evimden eksik etmediğim ilaçtır kendisi

mabada

İlk eklediğin resim dün akşam survivor'daki havucun photoshoplanmış hali sandım:D

trane1

O yüzden ne içersem içeyim, cilasını bira ile yapıyorum. Abi su girsin vücuda :P

so-far-so-good

alka gereksiz pirim yaptırılmış şişirme bir ilaçtır. yatmadan önce maden suyu ve aspirin için aynı şey.

Görüş Bildir