Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 27. Hafta: Bebeğinizin Duyuları Daha Hassas Hale Geliyor!

-

Gebeliğin 27. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 36.6 cm iken, 900 gram civarında bir kiloya ulaşmıştır. Bebeğinizin ciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi gelişimini sürdürürken yavaş yavaş çalışmaya başlar. Bebeğinizin bağışıklık sistemi plasenta ile güçlendirilir. Haftanın güzel haberi ise; bebeğinizin yüzü tamamen oluştu ve duyuları hassaslaşmaya başladı. Annesinin ve babasının sesini ayırt edebilir ve farklı tepkiler verebilir. Bu sayede kimin konuştuğunu anlayabilecek duruma gelmiştir. Bebeğiniz, rahminizde rahatça hareket eder, uyur ve uyanır. Kendi iç dünyasında yaşayan bebeğiniz çok mutludur. Eğer biri karnınıza kulağını dayarsa bebeğinizin kalp atışlarını duyabilir.

Gebeliğin 27. haftasında bebeğinizin akciğerleri düzenli bir şekilde su alışverişi yapmaktadır.

Gözlerindeki retinası bütünüyle oluşmuştur ve aydınlık ile karanlığa tepki verebilir. Beyin hücreleri günden güne gelişmeye devam eder ve çok aktiftir. Karaciğer, akciğer ve bağışıklık sistemi hızla gelişimini sürdürür. Karnınızda gıdıklanma hissederseniz bu bebeğinizi hıçkırık tuttuğu anlamına gelir.

Önceki haftalarda olduğu gibi bu haftalarda da bel, sırt ve bacak ağrılarınız sürebilir. Fakat bu ağrıların yaşanması oldukça normaldir. Hem hormonlarınızın değişim göstermesi hem de rahminizde büyüyen ve günden güne ağırlaşan bebeğinizin yaptığı baskı bu ağrılara sebep olur.

Kaşıntı problemi yaşamaya devam edebilirsiniz. Hamilelikte 27. haftada
kaşıntılarınız şiddetlenebilir. Özellikle karın bölgesinde hissedeceğiniz kaşıntıların önüne geçmek için cildinizi sıkça nemlendirin. Çok kaşımak cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Nefes darlığı ve nefes almada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Fakat bu durum gebelikte olması beklenen durumlardan biridir. Gebelik hormonlarınız bebeğinizin oksijen almasını sağlamak için nefes alma sayınızı artırır. Fakat ciddi seviyede bir nefes darlığı sorunu yaşıyorsanız beklemeden doktorunuza muayene olmayı ihmal etmeyin. Bebeğiniz mesane bölgenize doğru büyüdüğünden mesanenize ciddi bir baskı uygular. Bu nedenle öksürme, gülme, spor sonucu idrar kaçırma gibi sorunlar meydana gelebilir. Fazla ağırlık taşıyan bacaklarınız ve rahmin damarlara uyguladığı basınç kan dolaşımınızı etkiler. Bu da hamilelik döneminde krampların oluşmasına neden olur. Büyüyen karnınız, alınan kilolar nedeniyle yürüyüşünüz ve dengeniz değişebilir.

Hamilelik sürecinde keskinleşen koku duyusu önceden çok sevdiğiniz yiyeceklerden artık tiksinmenize neden olabilir. Fakat bu durumun tersi de olabilir. Önceden yiyemediğiniz yiyecekleri yemeye başlayabilirsiniz. Gerekli vitamin ve mineralleri edinmeniz hamilelik süresince çok önemlidir.

Hamileliğin 24. haftası ile 37. haftası arasında doğumun gerçekleşmesine erken doğum denir. Rahminizin sebepsiz yere açılması ve gereksinim dışı nedenlerle suyunuzun gelmesi erken doğumun işaretidir. Bundan dolayı bu haftalar oldukça önemlidir. Genital enfeksiyon, plasentada sorunlar veya rahim boyu yetmezliği erken doğum sebebi olabilir. Erken doğum belirtileri: Vajinal akıntının çoğalması, vajinal akıntıda değişiklik, ağrı, adet ağrısı gibi sancılar, pelvik bölgesinde basınç, bel bölgesinde daha önce hissetmediğiniz ağrılar. Belirtilerden biriyle karşılaşırsanız bunu hemen doktorunuzla paylaşmalısınız.

Hamilelikte en kolay yapabileceğiniz sporlar; yüzme, özellikle açık hava da yürüyüş, hafif tempolu koşu vb.'dir. Bunların hepsi kendinizi iyi hissetmenizi de sağlar.

Normal zamanda da spora ihtiyaç duyan vücudunuz hamilelikte özellikle spora ihtiyaç duyar. Hem kilo alımını kontrol altına alır, hem de kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca hamilelikte cinsel yaşamda özellikle baba adayına büyük iş düşmektedir. Sizin değişen duygu durumlarınızı, isteksizliklerinizi veya arzularınızı iyi karşılamalıdır. Kesinlikle zorlayıcı ve yıpratıcı olmamalı, her zaman anlayışla karşılamalıdır. Hamilelikte cinsellik konusunda yanlış bilinen pek çok konu aileleri yanlış yönlendirmekte, cinsel yaşamdan uzak tutmaktadır. Doktorunuzdan alacağınız bilgiler dahilinde cinselliğin önünde bir engel bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 26. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 28. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir