Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikle İlgili Hepimizin Merak Ettiği Ama Sormaya Çekindiği 17 Sorunun Yanıtı

-
Abone ol

Hepimizin merak ettiği, yalnızca yaşayanların anlayacağı hamilelik... BuzzFeed aklımızda kalanları cevaplaması için Yale Tıp Akademisi'nde öğretmen ve jinekolog Mary Jane Minkin ile konuşmuş.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/17...

1. İlk sonogramınız içten olacak.

Yaygın inancın aksine, ilk ultrasonunuz karnınızın dışından yapılmayacak. Dr. Minkin bu konuda "Başlangıçta, rahim henüz küçükken transvajinal ultrason adını verdiğimiz bir işlem uyguluyoruz. Bebeğin nerede olduğunu daha iyi anlamamızı sağlıyor ve rahme ulaşabilmek için karnın her katmanından geçmemiz gerekiyor." dedi.

Yaklaşık iki ay sonra, doktorlar o bildiğiniz, duyduğunuz abdominal ultrasonu gerçekleştirmeye başlıyor.

2. Her doktor randevusunda ultrasona girmiyorsunuz.

Çoğu insan doktora her gittiklerinde bebeklerinin ultrasonunun çekileceğini düşünür ancak bu doğru değil. 9 aylık hamilelik sürecinde, her şey normal göründüğü sürece toplamda iki ya da üç ultrasona gireceksiniz.

"Çoğu zaman, her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için sonogram ilk gebelik görüşmesinde yapılır. Bazı doktorlar genelde 12. hafta sonunda da anomali var mı diye kontrol eder. Aynı zamanda 16-18 hafta arası da bir ultrason yapılır, onda da etraflıca bozuk oluşum kontrolü yapılır. Ancak bu noktadan sonra soru veya endişe yoksa, (ya da birden fazla bebek) ultrasonlar biter."

3. Seks doğumun başlamasına neden olmaz, ancak meni olabilir.

"Sperm sıvısı, ya da meni, prostaglandin adı verilen kimyasallarca zengindir. Bu kimyasal prostat bezinde bulunur ve vücudun birçok organında üretilir. Özelliklerinden birisi de rahim kaslarının kasılmasını sağlamak. Doğumu başlatmak için sık sık prostaglandin kullanırız. Bu inanç da buradan geliyor, seks yaptığınızda meni boşaltılırsa, prostaglandin bebeğin çıkmasına yardımcı olabilir. Peki bu ne kadar doğru? Bilemiyoruz, söylemesi zor. Ancak erken sancısı olan birine seks yapmamasını öneriyoruz. Size seks yapmanın yardımcı olduğunu söyleyecek birçok insan var ve haksız da değiller."

4. Hazır konu seksten açılmışken, bu esnada bebeğin kafasını 'dürtmezsiniz.'

"Hayır, bebek dürtülmez. Rahim boynu hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır, açılmaya başlasa bile bu sıkıntı değil. Bebek sıvının içinde yüzüyor. Bebeğin her tarafında amniyotik sıvı bulunmakta. İçi su dolu bir balon gibi. Rahme bir şey yaklaştığında geri sekecektir. Merak etmeyin."

5. Erkek bir fetüs, rahimde ereksiyon olur.

"Evet, erekte oluyorlar ancak sperm üretmiyorlar."

6. Dişi bir fetüsün yumurtaları da uteroda oluşur.

"Kızların yumurtalarının çoğu uteroda. Hatta doğduklarında bazılarını kaybedecekler."

7. Tam zamanlı hamilelikte, bebek 40 değil 38 haftalık.

"Gebeliğin altıncı ve yedinci haftası derken son adet döneminden itibaren saymış oluyoruz. Yani döllenme üzerinden 4 ya da 6 hafta geçmiş oluyor. Yani 40 haftalık bir gebelik dediğimde, aslında 38 haftadan bahsediyoruz."

8. Hamile kadınlar 'iki kişilik' yemez. Yalnızca günde aldığı kalori miktarının 300 fazlasına ihtiyaç duyar.

"Sindirim sıkıntıları yüzünden, hamilelik sırasında yapılması gereken doğru hareket az ve sık yemek. Böylesi çok daha rahat olacaktır."

9. Uteronun içinde bebeğin akciğerleri amniyotik sıvı ile doludur (bu da kendi çişleri) ve bunu solurlar.

Doktorlar bebek doğduktan hemen sonra akciğerlerinden bu sıvıyı boşaltırlar.

10. Bebekler rahmin içinde çiş yaparlar, ancak kaka yapmazlar.

"Bebekler sıkıntıya düşmedikleri sürece anne karnında kaka yapmazlar. Yutkunuyorlar ancak karşılığında kaka yapmıyorlar."

11. Bazı hamile kadınlar sürekli azgın olurlar, bazıları da olmaz.

"Bazı kadınların cinsel dürtüleri artıyor, ancak bu herkes için geçerli değil. Nedenini tam olarak biliyor muyuz? Büyük ihtimal hayır. Sanırım kimisi için bu sadece psikolojik. İnsanların bu isteğini neyin canlandırdığını söylemek zor."

12. 'Hamile beyni' dediğimiz şey, büyük ihtimalle yalnızca yorgunluk.

"Bence 'hamile beyni'nin gerçekçi bir yanı var. Neden olduğunu bilmiyoruz. Sanırım bir kısmı yorgunluk ve bir kısmı da rahat olmamanız. Yani yeteri kadar dinlenmiyorsunuz."

13. Bebekler anne karnından sizi duyabilirler.

"Bebeklerin duyabildiğinden kesinlikle eminiz. Annelerinin sesi olduğunu biliyorlar mı? Bilemiyorum, bu tartışılır. Sonuçta bunu gösteren bir araştırma yok."

14. Hamile kadınlar, hormonal değişiklikler ve rahimdeki baskı yüzünden çok sık çişe gider.

"Hamilelikte yaşanan hormonal değişikliklerin bazıları insanlara işemeleri gerektiği hissi veriyor. Progesteron seviyeleri yükseliyor. Hamileliğin başlarında, rahmin mesaneye baskı yapmasından ziyade tamamıyla hormonal sebeplerden çişiniz gelir. Ancak hamileliğin uzun bir sürecinde bu baskı yüzünden çişe gidersiniz. Mesane aslında rahme bağlıdır. Sezaryen yapıldığında da mesaneyi rahimden koparıp geri takmış olursunuz."

15. Hamilelik sırasında midenizin çok yanması bebeğin saçlı doğacağı anlamına gelmez.

"Bu çok yaygın bir şehir efsanesi. Ardında hiçbir bilimsel açıklama yatmıyor, ancak birçok insan buna inanıyor. Yine de mide yanması oldukça yaygın ve çok basit bir açıklaması var. Yemek borusu ile mide arasındaki vana, yüksek seviyedeki progesterondan ötürü rahatlar. Midenin asitle dolu olduğunu biliyoruz. Rahimden kaynaklı baskı tüm asidi yukarı ittiğinden eskiden kapalı olan bu vana açılır. Yani tüm o asit geri çekilir."

16. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak tamamen zararsız.

"Egzersiz yaparken endişelenmeniz gereken tek konu vücut ısısı. Çünkü öz ısınızı yüksek miktarda artırıp o noktada bir süre tutarsanız bazı anomaliler oluşabilir, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde. Ancak uzun süre koşmanız ve vücut sıcaklığınızı bir iki saat için yüksek tutmanız gerekiyor. Rahat olduğunuz ve sancınız olmadığı sürece koşmakta sıkıntı yok."

17. Bir yıldan fazla süredir hamile olabilirsiniz.

"Bu, süperfetasyon denilen çok nadir bir durum görüldüğünde oluyor. Bu süreçte insanlar hamileyken tekrar hamile kalıyor, genelde erken döneminde. Bu çok nadir bir durum, ancak bazen yaşandığı da oluyor. Hamileyken üzerine bir hamilelik daha yaşayan insanlar var."

Ee, yardımcı oldu mu bari biraz? :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derya1903

Her kontrolde ultrasona giriyorsunuz bebeği görmek isterseniz de gösteriyor doktor ve gelişimini kontrol ediyor, belki 8-10 kere, ayrıca o nedir alttan muayene olayı yok ilk aylarda! Doğru bilinen yanlışlar olmuş bunlar!

yak-bi-sigara

Amk Kadından Çok Erkek Okumuş Buyrun Siz Doğurun - , -

asena_elif_94

İKİZ ÇOCUK İSTİYORUM SAYIN EDİTÖR. ELİNDE ADAM VAR MI?

julideda-sezer

cok riskli ve yanlis bilgilendirmeyle dolu bir icerik. kaldirin.

mustafaaydogan17

Emzirirken zevk alırlar mı ?

Görüş Bildir