Grönland'da Küresel Isınma Yüzünden Eriyen Buzul Suyunun Üzerinde Koşan Husky'lerin Trajik Fotoğrafı

-
Abone ol

Küresel ısınma, buzulların erimesi gibi oldukça can sıkıcı haberleri duymaya çok alıştık. Peki göz görmeyince gönül katlanıyor olabilir mi? Küresel ısınmanın birinci elden etkilenenleri olmadığımız için umursamıyor olabilir miyiz? 

Geçtiğimiz yıllarda tarihi rekorlara ulaşan buzul erime oranı, bu bölgenin hem insan hem de hayvan sakinlerini direkt olarak etkilemeye devam ediyor. Sizler için Metro.co.uk'den derlediğimiz bu haber ve fotoğraf karesi, şimdilik tüm dünyanın dilinde...

Kaynak: https://metro.co.uk/2019/06/18/much-warm...

Öncelikle geçtiğimiz haftanın sadece bir günü içerisinde Grönland'da 1 milyar tondan fazla buzulun tamamen eridiğini söyleyerek başlayalım.

Evet, bu oldukça büyük ve korkutucu bir rakam! 

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü'nden iklim araştırmacısı Steffen Olsen'in çektiği ve kendi Twitter hesabında paylaştığı kare ise bu hızlı yok oluşun etkilerini gözler önüne seriyor. 

Steffen, meslekteşlarının daha önce bölgeye kurduğu iklim takip araçlarını ve okyanus inceleme ekipmanını incelemeye gidiyordu...

"Grönland'de yaşayan toplumlar, ulaşım, av ve balıkçılık için deniz buzuna muhtaçtırlar. Burada gördüğünüz gibi yüzeydeki buzun eriyip, bir sele dönüşmesi gibi olağanüstü olaylar Arktik'te çok daha yüksek derecede tahmin çalışmalarını yapılmasını gerektiriyor."

Grönland'ın buz zemini büyüklük bakımından gezegende ikinci sırada yer alır. Bu husky cinsi köpekler Inglefield Bredning haliçini buz üzerinde koşarak geçmeye alışkınlar...

Aslında Arktik'te buzul erimesi sezonu doğal bir olay ve her yıl Haziran ile Ağustos arasında gerçekleşiyor. Temmuz ayında en yüksek noktasında gelen erime, bu yıl beklenenden 3 hafta önce geldi. 

Avrupa Hava Merkezi'ne göre fotoğrafın çekildiği gün, sıcaklık normalden 4.44 C daha yüksekti. 

Grönland'in toplam alanının %40'ı erimeye maruz kalmıştı fakat 2019 yılı adeta tarihi rekor rakamları gördü.

Uzmanlara göre bu dönemin benzeri 2012 yılında yaşanmış ve buzul kaybı rekor bir rakama ulaşmıştı. O yıl, kayıtlara girilen tarihinde ilk kez, Grönland hemen hemen tüm buzul yüzeyinde erime görmüştü.

Bilim insanları 2019'da da benzer trajik rekorların görüleceğini öngörmekteler.

Tüm bu ısınma ve erime de, deniz seviyesinin yükselmesinde büyük bir rol oynayacak. Bu da kıyılarda yaşayan toplumların evsiz kalması ve göç etmek zorunda kalması anlamına geliyor. 1972'den bu yana, yalnızca Grönland'dan gelen buz kaybı, küresel deniz seviyelerinin artmasına yaklaşık yarım santim katkıda bulunmuştur. Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırmaları Merkezi'nde bir buz klimatolojisi olan Profesör Jason Box şöyle diyor: 

“Erime büyük ve zamansız. Grönland buz tabakasının üzerindeki sıcaklıklar, kar normalin oldukça altında iken, anormal derecede yüksek." 

Georgia Üniversitesi'nde görev yapan Thomas Mote, CNN’e yaptığı konuşmada, şunları söyledi

”Erken erime kısır bir döngü oluşturur ve albedo etkisi olarak bilinen daha fazla erime sağlar. Beyaz kar ve buz, güneş enerjisini uzaya geri yansıtır, bu da toprağı soğutur ve buzun erimesini önler. Azalmış kar veya buz örtüsü, güneş enerjisinin daha fazla emildiği anlamına gelir - ve daha fazla buz kaybı meydana gelir." 

İklim değişikliğinden zarar gören tek yer Grönland değil.

Bilim insanları, Everest'in kar ve buz örtüsünü 2100 kadar erken ve bu ayın başlarında kaybedebileceğini tahmin ediyorlar, Kuzey Kutbu rekor derecede erime seviyesine ulaştı.

Greenpeace İngiltere’nin kıdemli üyesi Rosie Rogers ise şunları söyledi:

"Grönland'deki eriyen buzullardan, Hindistanı kavurup geçen 50 derecelik sıcaklığa kadar her şey, bu iklimsel aciliyet dört tarafımızda etkisini gösteriyor." 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
enk-capital

Yaklaşıyor yaklaşmakta olan. Sizin torunlarınız düşünsün lan bana ne! Benim şu dünyada yaşıycağım en fazla bi 20-30 yılım var. Dünya beni bi 20 yıl daha idare etsin yeter. Gerisi beni bağlamaz.

Görüş Bildir